Sposoby na problemy z kupką u niemowlaka

2013-06-28 14:13 Katarzyna Hubicz, konsultacja: lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej z Oddziału Arkadia Centrum Medycznego ENEL-MED

Sposoby na problemy z kupką niemowlaka warto znać, bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, bo zaparcia u niemowląt to poważny problem. Niektóre niemowlęta wypróżniają się raz na kilka dni. Jak rozpoznać, kiedy to normalne, a kiedy masz do czynienia z zaparciem u niemowlaka? Przeczytaj albo posłuchaj, jak postępować w przypadku zaparcia u niemowlaka. Co zrobić, by dziecko zrobiło kupkę?

Jak rozpoznać zaparcie u niemowlaka?

Kiedy można podejrzewać, że malec ma ten problem? Definicja jest taka: o zaparciu u niemowlaka mówimy wówczas, kiedy wypróżnianie się jest dla niemowlęcia wyraźnym dyskomfortem: stolec jest twardy, zbity, a sam proces wypróżniania sprawia dziecku ból lub wymaga dużego wysiłku. Tym mianem można określić również sytuację, gdy niemowlę wypróżnia się raz na kilka dni, a towarzyszą temu inne niepokojące objawy: w stolcu pojawia się krew, malec nie ma apetytu, jest drażliwy, osłabiony, słabo przybiera na wadze, a efektem wypróżnienia się jest pęknięcie błony śluzowej odbytu.

Zaparcie u niemowlaka: kiedy do lekarza?

Gdy sprawa dotyczy niemowlęcia, z wizytą u pediatry nie wolno zwlekać. Natychmiastowej konsultacji wymaga zwłaszcza sytuacja, kiedy w stolcu jest krew bądź malec ma również wzdęcia, wymioty albo ulewa. Tylko lekarz może bowiem określić ich przyczynę i zalecić dalsze postępowanie. Jakie – to zależy od tego, ile miesięcy ma niemowlę, jak jest karmione i jak bardzo dokuczliwy jest problem. Zazwyczaj oprócz zaleceń dietetycznych pediatra przepisuje czopki glicerynowe do stosowania doraźnego, a także leki na bazie laktulozy. To związek chemiczny, który delikatnie przeczyszcza. W jelicie grubym laktuloza jest rozkładana na kwasy: mlekowy i octowy. To zakwasza treść jelita, pobudzając w ten sposób jego ruchy robaczkowe, a także ściąga do jego wnętrza wodę, co zmiękcza stolec. Działanie leków na bazie laktulozy rozpoczyna się po 24 godzinach od przyjęcia dawki. Minimalną skuteczną dawką laktulozy jest 1 ml na każdy kilogram masy ciała dziecka – zbyt mała dawka nie zadziała. Preparaty zawierające laktulozę są dostępne bez recepty, ale zanim podasz lek dziecku, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, w której znajdziesz m.in. sposób podawania leku.

Dobrze wiedzieć

Zaparcie u niemowlaka i inne zaburzenia: kolka, dyschezja

Niekiedy rodzice mylą zaparcia z kolką, a także z tzw. dyschezją. To ostatnie zjawisko przypomina nieco kolkę, bo ni stąd, ni zowąd malec zaczyna się czerwienić i przenikliwie krzyczy. Taki stan może trwać około 30 minut i kończy się oddaniem miękkiego stolca. To zaburzenie pojawia się u niemowląt w wieku do 3 miesięcy na skutek braku koordynacji między defekacją a zaciskaniem głośni (co jest niezbędne, aby skutecznie zwiększyć ciśnienie wewnątrzbrzuszne). Płacz wówczas zastępuje parcie. Zaburzenie to ustępuje samo około 3. miesiąca życia, kiedy dziecko nauczy się zaciskać głośnię.

Zaparcie u niemowlaka - pomoże dieta

Zaparciu niemowlaka najlepiej jest zapobiegać poprzez właściwą dietę. Jeśli karmisz malca tylko mlekiem z piersi, zadbaj o to, by w twoim menu nie zabrakło błonnika – jedz dużo owoców sezonowych, warzyw, włącz do diety pełnoziarniste kasze i razowe pieczywo. Jeżeli natomiast karmisz butelką, skonsultuj z pediatrą możliwość zmiany mieszanki na inną. Przyjrzyj się też temu, w jaki sposób ją przygotowujesz. Bardzo często bowiem przyczyną zaparć u niemowląt jest wsypywanie do wody zbyt dużej ilości proszku, przez co mieszanka jest zbyt sycąca. Wreszcie, pamiętaj o tym, by dawać maluchowi pić. Maluszka karmionego piersią przystawiaj częściej, za to na krótko (na początku karmienia mleko zawiera więcej wody). Dziecku karmionemu butelką podawaj do picia przegotowaną wodę mineralną dla niemowląt – to rozrzedzi stolec i dziecku łatwiej będzie się wypróżnić.

Zaparcie u niemowlaka - tego nie rób, gdy dziecko ma zatwardzenie

W internecie często można znaleźć rady, by dziecku, które nie może się załatwić, pomóc, wsuwając do odbytu koniuszek palca albo nasmarowaną wazeliną końcówkę termometru. Takie sposoby, choć czasem dają efekt (malec w końcu się wypróżni), mogą wytworzyć tzw. nieprawidłowy wzorzec defekacji – dziecko uzależni się od nich i będzie mu coraz trudniej się załatwić. Poza tym mechaniczne manipulacje mogą uszkodzić delikatną śluzówkę wewnątrz odbytu, doprowadzając do zakażenia bakteriami kałowymi.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Ilona Kowalec
|

ostatnie zdania bardzo do mnie docieraja bo wlasnie pediatra tez mi mowila ze tak nie moge robic by cos wsuwac, nawet czopki odradzala.. a skoro corka byla za mala by rozszerzac diete to jedyne co mi zostalo to zmiana mleka na takie ktore jest przeznaczone dla dzieci z jelitowymi problemami. Teraz jestesmy na NAN Comfort i problem sie skonczyl :) Wszystko idzie regularnie jak w zegarku :)