Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

2021-06-04 15:03

Woda dla niemowlaka jest niezbędna do picia, przygotowywania mleka modyfikowanego i posiłków innych niż mleko. Jednak woda wodzie nierówna, sprawdzamy, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepszym wyborem. 

Woda dla niemowlaka do picia, dopajanie niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Woda dla niemowlaka powinna być filtrowana lub przegotowana.

Spis treści

  1. Woda dla niemowlaka: kranowa tylko przefiltrowana
  2. Ile wody powinno pić niemowlę?
  3. Woda dla niemowlaka: butelkowana – nie każda dobra
  4. Woda dla niemowlaka: lepsza przegotowana
  5. Woda dla niemowlęcia: ile wody dziennie?
  6. Woda dla niemowlaka: tylko bez gazu

Woda dla niemowlaka jest dużo zdrowsza niż herbatki i soki. Pamiętaj też, że woda smakowa dla dzieci nie powinna być podawana niemowlęciu. Ciało noworodka w 80% składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Malec codziennie traci jej pewną ilość, dlatego jej zawartość w organizmie trzeba stale uzupełniać. To dlatego woda dla niemowlęcia to - obok mleka - najlepszy sposób na to, by uzupełnić ją na co dzień.

Woda dla niemowlaka: kranowa tylko przefiltrowana

Teoretycznie niemowlę mogłoby pić wodę z kranu, gdyż – jak wykazują badania cyklicznie przeprowadzane przez sanepid – jest ona bardzo dobrej jakości. Problem jednak w tym, że badania robione są w stacjach uzdatniania, a woda, zanim dotrze do mieszkań, musi przepłynąć kilometrami rur wodociągowych. A one nie wszędzie są dobrej jakości – w rdzy i kamieniu, które pokrywają je od środka, mogą znajdować się metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje.

Dlatego jeśli zdecydujesz się podawać niemowlęciu do picia wodę z kranu albo zamierzasz przygotowywać na niej posiłki, lepiej, by była przefiltrowana. Wodę można filtrować za pomocą filtrów montowanych przy rurach wodociągowych albo dzbankowych, z wymiennym filtrem.

To drugie rozwiązanie jest najtańsze dla rodziców, zarówno w zakupie, jak i w codziennym użytkowaniu. Jeden wymienny filtr to koszt zaledwie około 10 zł miesięcznie. Filtrując wodę z kranu, nie trzeba już kupować tej w butelkach, dzięki czemu oszczędza się pieniądze i środowisko naturalne. 

Czytaj: Woda z glukozą. Sprawdź, czy dopajać nią niemowlaka

Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

Ile wody powinno pić niemowlę?

Woda dla niemowlaka

Woda dla niemowlaka: butelkowana – nie każda dobra

Nie każda butelkowana woda dla niemowlęcia to dobry wybór. Jeśli zdecydujesz się na podawanie maluchowi wody butelkowanej, nie wybieraj pierwszej lepszej. Wody te pochodzą z różnych źródeł i są nasycone składnikami mineralnymi, wypłukiwanymi z warstw geologicznych. Nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach. 

W sklepach znajdziesz różne rodzaje wód, np.:

  • Wody mineralne. W ich składzie znajdują się cenne dla zdrowia pierwiastki, m.in. wapń i magnez. Dzielimy je na niskozmineralizowane (w jednym litrze jest mniej niż 500 mg składników mineralnych), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg składników na litr) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr). Dla niemowląt nadają się wyłącznie wody niskozmineralizowane, o niskiej zawartości sodu i siarczanów, które nie obciążają delikatnych nerek i niedojrzałego układu pokarmowego dziecka – zwykłe albo oznaczone jako wody dla najmłodszych. Przed zakupem warto sprawdzić na etykiecie, czy na pewno mają mało minerałów (poniżej 500 mg/1 litr rozpuszczonych składników), niewiele sodu oraz siarczanów (w obu przypadkach poniżej 20 mg na litr). Dobra dla niemowląt jest woda Żywiec Zdrój, Mama i Ja, Evian czy Kropla Beskidu. Maluchowi natomiast lepiej nie podawać Muszynianki, Cisowianki czy Nałęczowianki.
  • Wody źródlane. Są czyste mikrobiologicznie i chemicznie, zawierają bardzo mało składników mineralnych – zwykle od 150 do 500 mg w litrze. Również nadają się dla niemowląt. Maluchowi można podawać np. wodę Nestle Pure Life Aquarel i Baby Zdrój. 
  • Wody stołowe. Uzyskuje się je poprzez wzbogacenie w fabryce wody źródlanej składnikami mineralnymi. Mają wysoką zawartość soli mineralnych, dlatego nie nadają się dla najmłodszych. Przykładem wód stołowych są: Jodica, Magnezjana, Woda Magnezowa.
  • Wody lecznicze. Dzięki bardzo wysokiemu stężeniu niektórych minerałów są skuteczne w leczeniu różnych schorzeń, jednak wolno je stosować wyłącznie na zalecenie lekarza i według jego wskazań. Dlatego takich wód nie wolno podawać niemowlętom. Przykładem takich wód są: Jan, Słotwinka, Franciszek, Henryk, Józef, Zuber.

Czytaj także: Co podawać dziecku do picia? Jak często sięgać po soki i herbatki?

Woda dla niemowlaka: lepsza przegotowana

Woda, jaką dziecko dostaje do picia lub na jakiej przygotowywane jest mleko modyfikowane, musi być przegotowana i ostudzona do odpowiedniej temperatury (w przypadku mieszanki jest to ok. 38°C). Wody używanej do przygotowywania zupek jarzynowych nie trzeba wcześniej gotować.

Woda dla niemowlęcia: ile wody dziennie?

Niemowlę karmione tylko piersią nie potrzebuje dopajania. Malec karmiony butelką powinien dostawać wodę w ilości 1/5 całkowitej porcji mleka, jaką zjada. Dziecko, które zjada już stałe pokarmy, powinno dostawać do picia ok. 400 ml wody. 

Woda dla niemowlaka: tylko bez gazu

Maluszkowi lepiej nie dawać do picia wody gazowanej. Nawet jeśli bąbelków jest niewiele, to dwutlenek węgla, którym jest nasycona woda, rozpycha ścianki żołądka i drażni delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego. Wody gazowanej można natomiast użyć do przygotowania mleka modyfikowanego, bo podczas gotowania dwutlenek węgla ulotni się z niej w całości. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza