Zmiana koloru, zapachu i konsystencji kupki niemowlaka - kiedy jest się czym przejmować?

2021-12-31 13:39

Czy zielona kupka niemowlaka to znak, że jest ono chore i trzeba pędzić do lekarza? A może zielona kupka niemowlaka to norma? Nie tylko kolor kupki noworodka i niemowlaka to gorący temat wśród rodziców. Jaka konsystencja kupki niemowlaka powinna wzbudzić niepokój? Jaki powinien być zapach kupki dziecka?

kupka niemowlaka
Autor: Getty Images Jakie kolory kupki niemowlaka powinny niepokoić?

Pierwsza kupka niemowlaka, a właściwie noworodka, czyli smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona. Powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Niemowlę powinno wydalić pierwszą kupkę w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia.

Jeśli to nie nastąpi, lekarz będzie musiał sprawdzić, co jest przyczyną opóźnienia.

Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.

Spis treści

  1. Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią
  2. Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką
  3. Zielona kupka niemowlaka
  4. Czarna albo ciemnozielona kupka niemowlaka
  5. Biała lub niemal biała kupka niemowlaka
  6. Kupka niemowlaka ma wyjątkowo dziwny kolor
  7. Śluz w kupce niemowlaka
  8. Krew w kupce niemowlaka
  9. Jak powinna, a jak nie powinna wyglądać kupka dziecka? [GALERIA]
Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią

Kupka dziecka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona.

Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką

Kupka dziecka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią.

Przeczytaj: Rzadka kupa niemowlaka - przyczyny biegunki u niemowlaka

Zielona kupka niemowlaka

Oficjalnie kupka dziecka nie powinna być zielona, ale mimo to ten kolor jest bardzo popularny i wcale nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Przede wszystkim intensywnie zielone kupki mieszczą się w normie. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia).

Poza tym, gdy pojawi się zielona kupka zastanów się, co jadłaś. Poobserwuj dziecko i przyjrzyj się swojej diecie. Gdyby jednak zielona kupka zaczęła pojawiać się u twojego dziecka codziennie, skonsultuj problem z pediatrą.

Czarna albo ciemnozielona kupka niemowlaka

Czarny lub ciemnozielony kolor kupki dziecka może być spowodowany niektórymi pokarmami (tu na prowadzenie wysuwają się jagody), żelazo, które podaje się w przypadku anemii – oba te powody nie wymagają interwencji lekarza. Może być jednak i trzeci powód takiego koloru kupki dziecka. To krew.

Jeśli podejrzewasz, że to ona może być przyczyną ciemnego zabarwienia kupki dziecka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Krew w kale to zawsze sygnał alarmujący, mogący świadczyć np. o alergii pokarmowej, zapaleniu jelit, wadzie ich budowy oraz paru innych poważnych schorzeniach.

Sprawdź: Zaparcia u niemowląt - co robić, gdy niemowlę nie robi kupy?

Biała lub niemal biała kupka niemowlaka

Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Kupka niemowlaka ma wyjątkowo dziwny kolor

Nie panikuj, pomyśl, co dziecko ostatnio jadło. Po buraczkach kupka będzie czerwona, po marchewce – żółta, a po szpinaku – zielonkawa. Ważne, by nie wyglądała jak tłusta i nie miała błyszczącej powierzchni, bo wtedy musi jak najszybciej odwiedzić lekarza, by sprawdził, czy dziecko nie ma kłopotów z trzustką.

Dowiedz się: Śluz w kupie niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie

Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce noworodka może pojawić się w niewielkich ilościach, gdy wprowadzasz nowe pokarmy. Jeśli jest przejściowe, nie musisz się przejmować. Jeśli ten stan się utrzymuje – skonsultuj się z lekarzem, bo może być objawem alergii pokarmowej. Śluz jest także objawem stanu zapalnego i pojawia się przy biegunce.

Krew w kupce niemowlaka

Krew w kupce dziecka albo zmienia kolor kupki na ciemnozielony lub czarny albo widać ją wyraźnie w stolcu w postaci kłaczków, strzępków, nitek bądź ciemnych punkcików. Może się pojawiać, gdy dziecko ma zaparcia – wtedy pochodzi z pękniętego naczynka.

Ale przyczyny pojawienia się krwi w kupce dziecka mogą być też dużo poważniejsze. Dlatego zawsze, gdy zauważysz krew w kupce dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Jak powinna, a jak nie powinna wyglądać kupka dziecka? [GALERIA]