CIEMIENIUCHA: jak szybko się jej pozbyć i co musisz o niej wiedzieć? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Ciemieniucha
fot.: photos.com
Ciemieniucha pojawia się na główce dziecka na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych.

Ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie zagraża zdrowiu, ale nie wygląda najlepiej. Są sposoby, aby pozbyć się ciemieniuchy w krótkim czasie – mówi nasz ekspert lekarz pediatra Andrzej Kwaśny.

Ciemieniucha na głowie niemowlaka przypomina żółtą skorupkę. Skorupka ta przysparza młodym rodzicom niemało wątpliwości: czy ciemieniucha boli dziecko, w jaki sposób pielęgnować ciemieniuchę i czy w jakiś sposób można się jej pozbyć? Na te i wiele innych pytań w sprawie ciemieniuchy odpowiada lekarz pediatra Andrzej Kwaśny.

>> Latem dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Jakie sposoby na odparzenia doradza położna?

Jak poznać, że mamy do czynienia z ciemieniuchą?

– Gdy na skórze na główce dziecka widać zrogowaciały naskórek, łuskowaty, na początku biały, a później o pomarańczowym zabarwieniu – to najpewniej właśnie ciemieniucha. Najczęściej zmiany występują nie na całej główce, tylko w okolicach ciemiączka, stąd nazwa. Wygląda to trochę jak tłusty łupież. Prześwitująca przez włosy ciemieniucha może dawać takie wrażenie, jakby maluch miał lekko rude włoski. Zmiany mogą się pojawiać także na innych częściach ciała, na przykład w okolicach brwi albo nosa.

>> Poznaj również sprawdzony sposób na ciemieniuchę! >>

Co jest przyczyną ciemieniuchy?

– Bywa kojarzona z niedostateczną higieną dziecka, dlatego niektóre mamy na jej widok popadają w panikę, wstydzą się i martwią. Ale to mylny trop, bo nic nie wskazuje, by brak dbałości o czystość był przyczyną ciemieniuchy. My, pediatrzy, jesteśmy zgodni, że jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, które w pierwszym okresie życia pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka. Niewykluczone, że za tę nadczynność są odpowiedzialne hormony matki, wciąż obecne w organizmie jej dziecka. Dlatego uspokajam mamy – jeśli dziecko ma ciemieniuchę, to nie dlatego, że źle o nie dbają. Jest to częsta przypadłość wieku niemowlęcego. Dzieci, które mają także objawy alergii, na przykład atopowe zapalenie skóry, mają większą skłonność do ciemieniuchy

Kiedy zazwyczaj pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach życia. Jednak może się zdarzać u starszych dzieci, nawet dwu i trzyletnich. Częściej występuje latem, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej. Może też nawracać, nawet wielokrotnie. Jednak najczęściej raz zlikwidowana ciemieniucha pozostaje tylko wspomnieniem.

Czy ciemieniucha jest dla dziecka dokuczliwa?

– Nie boli, nie swędzi, nie piecze, nie jest groźna dla zdrowia. Może się zdarzyć, że łuska utrudnia skórze oddychanie i główka dziecka bardziej się poci. W zasadzie jednak ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu, jest uznawana przede wszystkim za problem estetyczny.

>> Ciemieniucha: przeczytaj również o jej przyczynach, objawach i leczeniu

Czekamy, aż ciemieniucha sama zniknie?

– Bywa, że ciemieniucha znika sama po kilku tygodniach i już nigdy nie wraca. Jednak w niektórych przypadkach może mieć cięższą postać, a łuski stworzą na główce dziecka twardą, trudną do usunięcia skorupę. Lepiej więc zareagować przy pierwszych objawach ciemieniuchy, bo wtedy łatwiej ją zlikwidować. W aptekach dostępne są preparaty, które przyspieszają jej eliminację.

>> Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotowa na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Czy są jakieś domowe sposoby na ciemieniuchę?

– Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy może sprawić, że ciemieniucha zniknie. Po pierwsze – codziennie należy myć główkę dziecka. A przed każdym myciem smarować skórę na głowie oliwką dla niemowląt albo oliwą z oliwek. Można też zastosować peeling z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrąb pszennych. Taką papką, która zmiękcza naskórek i delikatnie go ściera, smarujemy główkę dziecka na krótko przed kąpielą.

A jeśli domowe sposoby na ciemieniuchę nie pomagają?

– Jeżeli po kilkunastu dniach walki ciemieniucha nie znika albo jeśli objawy nasilają się i rozprzestrzeniają, warto skonsultować się z pediatrą. Oceni on, jak poważny jest problem i być może doradzi któryś ze specyfików dostępnych w aptekach. To kremy, które regulują proces rogowacenia naskórka i łagodzą podrażnienia. Przestrzegam przed próbami usuwania naskórka na siłę i "na sucho", bez użycia kremów czy oliwki. Taki zabieg może sprawiać dziecku ból, łatwo też wtedy o infekcję podrażnionej skóry.

Czy można ciemieniusze zapobiec?

– Warto spróbować i profilaktycznie smarować główkę niemowlęcia oliwką, a później czesać ją miękką szczotką – nawet jeśli główka jest zupełnie łysa. Radzę unikać przegrzewania główki, bo pocenie sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. W domu nie należy zakładać dziecku czapeczek, chyba że po kąpieli i na krótko. Oczywiście czapki powinny być wykonane z naturalnych tkanin.

Ciemieniucha - zobacz wideo

Ciemieniucha może pojawić się na skórze małego dziecka między trzecim a szóstym tygodniem życia. Objawia się wystąpieniem żółtej skorupki (żółtych łusek), najczęściej na głowie. Zdarza się jednak, że ciemieniucha tworzy się w okolicy brwi, przy nosku, czy za uszami. Ciemieniucha to dość częsta przypadłość, która nie wynika z nieprawidłowej opieki nad dzieckiem. Zapytaliśmy eksperta o to co wywołuje ciemieniuchę u dziecka, co zrobić gdy się pojawi oraz jak pielęgnować skórę dziecka.

>> Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

nasz ekspert: Andrzej Kwaśny, lekarz pediatra, Aleksandrów Łódzki źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2016-08-26
Ocena: 4,7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.