Główka niemowlaka - dlaczego główka noworodka jest płaska?

2022-01-11 10:54

Główka niemowlaka może łatwo ulec odkształceniu. Po porodzie naturalnym noworodek ma główkę wydłużoną i stożkowatą. To dzięki temu, że kości czaszki dziecka nie są ze sobą zrośnięte i przesuwają się, gdy maluch przeciska się przez kanał rodny. Później kształt główki noworodka się zmienia, czasem może stać się płaska. Co zrobić, by uniknąć spłaszczenia główki noworodka?

Płaska główka niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Przyczyną płaskiej główki u noworodka może być częste układanie dziecka w jednej pozycji

Spis treści

  1. Gdy główka niemowlaka jest płaska z tyłu
  2. Jak skorygować kształt główki niemowlaka?

Niesymetryczny kształt główki noworodka to częste i zupełnie normalne zjawisko. Czasem do spłaszczenia główki dochodzi jeszcze podczas życia płodowego z powodu ograniczonego miejsca w macicy, niekiedy podczas porodu.

Spłaszczenie główki niemowlaka zdarza też się u kilku- kilkunastotygodniowego dziecka w wyniku częstego ułożenia główki w jednej pozycji. Tzw. asymetria ułożeniowa główki to następstwo słabych mięśni szyi i karku, które łatwo przyzwyczajają się do określonej pozycji. Nie jest to niebezpieczne i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To problem estetyczny.

Dowiedz się więcej: Asymetria ułożeniowa niemowlaka

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Gdy główka niemowlaka jest płaska z tyłu

Główka dziecka może być też spłaszczona z tyłu. Dzieje się tak z powodu kładzenia niemowlaka głównie na plecach, co jest jednym z elementów profilaktyki nagłej śmierci łóżeczkowej. Zazwyczaj spłaszczenie główki mija, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić.

Jak skorygować kształt główki niemowlaka?

Jeśli chcesz zniwelować spłaszczenie główki niemowlaka, układaj zabawki tak, by dziecko przekręcało głowę na niespłaszczoną stronę. Warto też kłaść je na brzuchu, by ćwiczyło mięśnie szyi i karku. Zrezygnuj jednak z tego sposobu, gdy dziecko daje znać płaczem, że nie lubi tej pozycji. Przykurcze mięśni u niemowlaka możesz też niwelować przy pomocy rehabilitanta.

www.dlarodzinki.pl

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza