Główka niemowlaka - dlaczego główka noworodka jest płaska?

2015-08-10 13:37 Agata Nowicka
Płaska główka niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Przyczyną płaskiej główki u noworodka może być częste układanie dziecka w jednej pozycji

Główka niemowlaka może łatwo ulec odkształceniu. Po porodzie naturalnym noworodek ma główkę wydłużoną i stożkowatą. To dzięki temu, że kości czaszki dziecka nie są ze sobą zrośnięte i przesuwają się, gdy maluch przeciska się przez kanał rodny. Później kształt główki noworodka się zmienia, czasem może stać się płaska. Co zrobić, by uniknąć spłaszczenia główki noworodka?

Niesymetryczny kształt główki noworodka to częste i zupełnie normalne zjawisko. Czasem do spłaszczenia główki dochodzi jeszcze podczas życia płodowego z powodu ograniczonego miejsca w macicy, niekiedy podczas porodu.

Spłaszczenie główki niemowlaka zdarza też się u kilku- kilkunastotygodniowego dziecka w wyniku częstego ułożenia główki w jednej pozycji. Tzw. asymetria ułożeniowa główki to następstwo słabych mięśni szyi i karku, które łatwo przyzwyczajają się do określonej pozycji. Nie jest to niebezpieczne i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To problem estetyczny.

Dowiedz się więcej: Asymetria ułożeniowa niemowlaka

Gdy główka niemowlaka jest płaska z tyłu

Główka dziecka może być też spłaszczona z tyłu. Dzieje się tak z powodu kładzenia niemowlaka głównie na plecach, co jest jednym z elementów profilaktyki nagłej śmierci łóżeczkowej. Zazwyczaj spłaszczenie główki mija, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić.

Jak skorygować kształt główki niemowlaka?

Jeśli chcesz zniwelować spłaszczenie główki niemowlaka, układaj zabawki tak, by dziecko przekręcało głowę na niespłaszczoną stronę. Warto też kłaść je na brzuchu, by ćwiczyło mięśnie szyi i karku. Zrezygnuj jednak z tego sposobu, gdy dziecko daje znać płaczem, że nie lubi tej pozycji. Przykurcze mięśni u niemowlaka możesz też niwelować przy pomocy rehabilitanta.

Polecamy dyskusje mam:

Ćwiczenia na płaską główkę

Krzywa główka u niemowlaka

Polecamy wideo: Jak dbać o uszy niemowlaka?

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE