Ciemieniucha na brwiach - czy możliwe jest występowanie ciemieniuchy poza główką?

2020-07-10 12:37 redakcja
Ciemieniucha na brwiach - czy możliwe jest występowanie ciemieniuchy poza główką?
Autor: Getty images

Ciemieniucha czasem pojawia się też na brwiach. Jak pielęgnować skórę w tych okolicach? Czy ciemieniucha na brwiach może być niebezpieczna? Skąd się bierze ciemieniucha na brwiach?

Ciemieniucha pojawia się najczęściej na owłosionej skórze głowy. Zaliczamy do niej także brwi. Ze względu na ich małą powierzchnię, zmiany te są niewielkie, ale zawsze warto je zwalczać. Ciemieniucha na brwiach, podobnie jak ta głowie nie jest groźna, wygląda jednak nieestetycznie.

Spis treści

  1. Ciemieniucha na brwiach - czy jest groźna?
  2. Jak dbać o ciemieniuchę na brwiach?

Ciemieniucha na brwiach - czy jest groźna?

Ciemieniucha to dziecięca wersja łojotokowego zapalenia skóry. Łojotokowe zapalenie skóry powoduje łupież u dorosłych, u niemowląt i małych dzieci gromadzenie się naturalnych olejków i suchej łuszczącej się skóry wywołuje zaczerwienienie i żółto-brązową skorupkę.

Ciemieniucha zwykle znajduje się na głowie i może koncentrować się za uszami. Czasami wypływa jednak również na skórę na brwiach i czole dziecka. Najczęściej ciemieniucha na brwiach dotyka dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy.

Z reguły, jeśli ciemieniucha pojawia się w innych miejscach niż na głowie, powinniśmy powiadomić lekarza. Podobnie wtedy, kiedy ciemieniucha utrzymuje się zbyt długo. Twój pediatra na pewno nie pominie tego faktu i zaleci odpowiednią pielęgnację.

Czytaj: Niepokojące plamki i kropki na skórze niemowlaka: wysypka, naczyniaki i inne zmiany skórne>>

Czy ciemieniucha swędzi lub boli niemowlę? Zobacz film

Jak dbać o ciemieniuchę na brwiach?

Ciemieniucha na brwiach jest zwykle mniejsza niż ta na głowie, bo mniejsza jest też powierzchnia. Ciężko dbać o nią tak, jak dba się o skórę głowy. Istnieje bowiem ryzyko, że oliwka dostanie się do oczka dziecka. Najlepiej jest delikatnym ruchem, za pomocą pałeczki higienicznej nałożyć odrobinę oliwki, a następnie delikatnie, ściągnąć ją grzebyczkiem.

Nigdy nie wolno ściągać ciemieniuchy na sucho! Można w ten sposób zrobić rany na skórze dziecka, a stąd już krok do infekcji!

  • myj brwi dziecka regularnie szamponem dla niemowląt
  • delikatnie natrzyj olejem dla niemowląt lub olejem roślinnym (takim jak oliwa z oliwek), i delikatnie usuwaj zmiękczoną ciemieniuchę na brwiach miękką szczoteczką

  • nakładaj na noc na brwi dziecka oliwkę dla dzieci, oliwę z oliwek lub wazelinę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE