3-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2018-08-31 12:50 redakcja
3-letnie dziecko
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 rok życia dziecka. 3-letnie dziecko staje się bardziej spokojnie. Umie bawić się z innymi dziećmi oraz często szuka bezpieczeństwa i miłości u rodziców. Uwielbia bajki, ale uważaj na te ze strasznymi potworami. Na tym etapie rozwoju trzylatek może się ich bardzo bać, ponieważ nie odróżnia jeszcze rzeczywistośći od fikcji.

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 rok życia dziecka.

3-letnie dziecko: rozwój trzylatka

Rozwój 3-letniego dziecka jest spokojniejszy niż awanturniczego dwulatka.

  • Wasz trzylatek chętnie bawi się z innymi dziećmi - zawiera przyjaźnie (pamięta imię swojego przyjaciela), umie się dzielić i chce współpracować.

Sprawdź, jakk zachęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami >>

  • Lubi słuchać historii na swój temat i upewnia się, czy jest kochany przez rodziców, sam okazuje miłość bliskim, choć ma okresy płaczliwości i braku poczucia bezpieczeństwa, w których pojawiają się pytania typu „mamo, a kochasz mnie jeszcze troszeczkę?”.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Dobrze wiedzieć

Rozwój trzylatka: fantazja dziecka

Chętnie słucha bajek i opowiadań, ale uważaj, co mu czytasz, bo to wiek, w którym pojawiają się strachy. Trzylatek może bać się samotności, ciemności i sławnego potwora z szafy lub jego kuzyna straszydła spod łóżka. To dlatego, ze nie bardzo potrafi oddzielić rzeczywistośc od fikcji. Dziecko w 3 roku życia jest zawieszone pomiędzy światem rzeczywistym i nierzeczywistym,  fantazja miesza mu się z rzeczywistością i dziecko ma tendencje do nierozróżniania tych dwóch obszarów. To właśnie w wieku 3 lat, dzięki bujnej wyobraźni w życiu dziecka mogą pojawiać się niewidoczni przyjaciele, z którymi będzie prowadził długie dysputy...

Przeczytaj o tym, czego boją się dzieci i jak sobie radzić z tymi lękami >>

Polecamy: gra "Jungle Speed Kids". Król szalonych imprez w wersji dla dzieci!
Jungle Speed Kids

Autor: Rebel

materiał partnera

Bestsellerowa gra zręcznościowa - teraz także w wersji dla najmłodszych! "Jungle Speed: Kids" to gra w której liczy się zręczność, spostrzegawczość, szybkość i doskonała pamięć! Podczas zabawy odkrywamy kolejne kafelki ze zwierzętami i staramy się zapamiętać, jakie gatunki się na nich znajdują. Jeśli zidentyfikujemy znajdującą się wśród kafelków parę, musimy jak najszybciej złapać stojący na środku totem – dopiero kiedy go chwycimy, możemy odpowiadać!

Dzięki przyjemnym, czytelnym grafikom oraz uproszczonym zasadom do zabawy w Jungle Speed możemy zaprosić dzieci od 4 roku życia.

3-letnie dziecko: co umie trzylatek?

  • Trzylatek sam myje zęby i ręce, umie samodzielnie skorzystać z toalety i w pełni kontroluje potrzeby fizjologiczne;potrafi się ubrać i rozebrać (potrzebuje pomocy przy guzikach, zamkach błyskawicznych, itp.), umie też założyć buty; sam je, umie nalać napój z butelki czy dzbanka;
  • 3-letnie dziecko słucha (co za ulga po buncie dwulatka) i wykonuje polecenia, umie opowiedzieć o problemie, który go gryzie i do tego zaczyna dokonywać wyborów, rozważając konsekwencje swoich działań - czyli jest szansa na koniec wściekłego tarzania się pod nogami rodziców;
  • Dziecko na tym etapie rozwoju potrafi budować krótkie zdania i prowadzić krótką rozmowę, ale czasem się zacina, jąka  lub powtarza słowa (zwłaszcza w emocjonujących chwilach); zazwyczaj jednak buzia mu się nie zamyka i o dziwo, większość tego, co mówi, można zrozumieć; coraz więcej zapamiętuje, wie, jak się nazywa i ile ma lat, zna co najmniej kilka wierszyków i piosenek, potrafi policzyć dwie-trzy rzeczy i rozumie różnice między teraźniejszością a przyszłością; umie nazwać podstawowe kolory, co mu się przydaje, gdy rysuje kwadraty i koła a nie tylko same maziaje;

Sprawdź, co mówią rysunki twojego dziecka >>

  • Dziecko w 3 roku życia lubi zabawy w dom, rodzinę - chętnie przy tym pomaga w prostych domowych czynnościach; równie chętnie (i do tego bardzo sprawnie) korzysta z urządzeń na placu zabaw, kopie i rzuca piłkę, szaleje na trójkołowcu; nawet w szalonym pędzie nie ma problemów z omijaniem przeszkód, chodzi na paluszkach (co nie znaczy, że robi to cicho), skacze na jednej nodze i nawet przez chwilę potrafi na tej jednej nodze ustać.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE