4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - co męczy i drażni niemowlaka?

2019-05-13 9:13 Katarzyna Hubicz
rzeczy, których nie lubi niemowlę
Autor: thinkstockphotos.com

Są rzeczy, których nie lubi niemowlę przyzwyczajone do ciasnego i cichego brzucha mamy. Trzeba pamiętać, że noworodkowi po narodzinach nie wszystko, co dzieje się wokół będzie się podobało. Takie czynniki, jak hałas czy zbyt jasne światło mogą męczyć i drażnić niemowlaka, przez co stanie się płaczliwy i nerwowy. Czego zdecydowanie nie lubi niemowlak i jak tego unikać, aby niemowlę nie było nerwowe?

Nowo narodzony maluch niewiele jeszcze widzi. Świat odbiera słuchem, dotykiem i skórą. Czuje, że nagle dużo się zmieniło: wszystko jest nowe, inne, większe i jaśniejsze niż wcześniej. Nim przyzwyczai się do nowych warunków, minie trochę czasu.

Dopóki to nie nastąpi, trzeba unikać sytuacji, które mogą zestresować dziecko. Są rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlaki. Dlatego warto wiedzieć, co męczy i drażni niemowlaka?

Z artykułu dowiesz się, że:

  1. Niemowlę nie lubi hałasu
  2. Niemowlę nie lubi chaosu
  3. Niemowlę nie lubi jasnego światła
  4. Niemowlę nie lubi dużej przestrzeni

Niemowlę nie lubi hałasu

Dźwięki, które wcześniej były przytłumione przez wody płodowe, teraz są doskonale słyszalne. Te zbyt głośne dźwięki drażnią i niepokoją niemowlaka.

Zaskoczony hałasem malec gwałtownie rozprostowuje nóżki i rączki, a następnie zaczyna głośno płakać (to tzw. odruch Moro).

Dlatego przynajmniej przez pierwszy miesiąc lepiej nie włączać głośno telewizora, ściszyć komórkę i dzwonek w drzwiach wejściowych.

Nie oznacza to, że macie żyć w ciszy – zwykłe domowe odgłosy nie przeszkadzają dziecku, a szum suszarki czy cichego odkurzacza wręcz uspokaja niektóre noworodki.

Czytaj dalej artykuł poniżej

Dla Twojego bobasa:

Niemowlę nie lubi chaosu

W chaosie trudno jest funkcjonować każdemu, a u noworodków brak uporządkowanego rytmu dnia i niespodzianki typu kąpiel rano, a nie wieczorem, zaburzają dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Brak rytuałów to jedna z rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlęta i małe dzieci.

Gdy maluszek jest aktywny, lubi wiedzieć, co się z nim dzieje. Ważny jest dla niego w miarę uporządkowany rytm dnia, dlatego zabawa, spacer czy kąpiel powinny się odbywać mniej więcej w tej samej kolejności i o podobnych godzinach. Trzeba pamiętać, że rytuały dla niemowlaka są bardzo ważne.

Co musisz wiedzieć o śnie niemowlaka? SŁUCHAJ ONLINE

Niemowlę nie lubi jasnego światła

Przez 9. miesięcy życia płodowego maluszek przebywał w półmroku. Po narodzinach jasne słońce czy silna żarówka męczy i drażni niemowlaka.

Lepiej, by światło było przytłumione – zamiast górnej lampy niech świeci lampka przy łóżku z żarówką o mocy nie większej niż 40 watów. Półmrok pozwoli przystosować się malcowi do nowych warunków.

  • Niemowlaka trzeba układać tak, by nie patrzył wprost na świecącą lampę, włączony monitor komputera czy telewizor.
  • W słoneczne dni na spacerze budka wózka powinna być podniesiona.
  • Lepiej też nie zostawiać na noc światła w dziecięcym pokoju – światło stymuluje oko do wzrostu, co w przyszłości może skutkować krótkowzrocznością.
Dobrze wiedzieć

1.  miesiąc życia dziecka bywa nazywany dziesiątym miesiącem ciąży, bo aby noworodek przystosował się do nowych warunków, należy mu zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panowały w trakcie życia płodowego.

O tym, jak spojrzeć na świat oczami maluszka, zrozumieć, co mu przeszkadza, i zaspokoić jego potrzeby, można przeczytać w książce "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" pediatry Harveya Karpa, który zawarł w niej własne doświadczenia i obserwacje z badań naukowych.

Niemowlę nie lubi dużej przestrzeni

Jedną z rzeczy, których nie lubią niemowlęta jest duża przestrzeń wokół nich. W brzuszku, zwłaszcza pod koniec ciąży, było dziecku ciasno.

Po narodzinach nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni i przez to nie czuje się zbyt pewnie. Leżącego w łóżeczku malucha można otulać specjalnym otulaczem.

Aby samo łóżeczko wydawało się dziecku bardziej przyjazne i podobne do brzuszka, warto w nim umieścić gniazdko niemowlęce, które ograniczy przestrzeń wokół ciała, dzięki czemu malec poczuje się bardziej bezpiecznie.

 Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczka

Edukacyjna Mata Sensoryczna Deluxe
Fisher Price - mata sensoryczna Deluxe

Autor: Fisher Price

materiał partnera

Wspomóż rozwój sensoryczny Twojej pociechy dzięki tej wyjątkowej edukacyjnej macie od Fisher-Price®. Ta mięciutka aktywizująca mata do zabawy będzie wspierać integrację sensoryczną Twojego małego odkrywcy.

Czeka Was wiele wesołych chwil, a o wygodę zadba wałeczek pod brzuszek, który zapewni dodatkowe wsparcie dla maluszka. W tej sensorycznej przygodzie będą towarzyszyć przyjazna wydra, która świeci się i wydaje dźwięki, gryzaczek do gryzienia w kształcie listka, mięciutki leniwiec, pachnąca chmurka i wiele innych elementów wspomagających rozwój.

Są nawet rozkładane miękkie karty z numerami kolejnych miesięcy – można je wykorzystać podczas robienia zdjęć uwieczniających postępy rozwojowe Twojego dzielnego malucha!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE