4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - co męczy i drażni niemowlaka?

2020-02-05 15:45 Katarzyna Hubicz
rzeczy, których nie lubi niemowlę
Autor: thinkstockphotos.com

Niemowlę przyzwyczajone do ciasnego i cichego brzucha mamy nie zawsze podoba się na świecie. Pewnych rzeczy nie lubi, jak np. hałasu czy zbyt jasnego światła. Takie czynniki mogą męczyć i drażnić malca, przez co stanie się płaczliwy i nerwowy. Oto 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - zobacz, co męczy i drażni niemowlaka.

Życie niemowlaka. Posłuchaj o rzeczach, których nie lubi. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Niemowlę niewiele jeszcze widzi: świat odbiera słuchem, dotykiem i skórą. Czuje, że nagle dużo się zmieniło: wszystko jest nowe, inne, większe i jaśniejsze niż w brzuchu mamy. Nim przyzwyczai się do nowych warunków, minie trochę czasu.

Dopóki to nie nastąpi, trzeba unikać sytuacji, które mogą zestresować niemowlę. rzeczy, których niemowlaki wyjątkowo nie lubią. Dlatego warto wiedzieć, co męczy i drażni niemowlaka i co zrobić, aby zaoszczędzi mu przykrych doznań.

Z artykułu dowiesz się, że:

  1. Niemowlę nie lubi hałasu
  2. Niemowlę nie lubi chaosu
  3. Niemowlę nie lubi jasnego światła
  4. Niemowlę nie lubi dużej przestrzeni

1 Niemowlę nie lubi hałasu

Dźwięki, które wcześniej były przytłumione przez wody płodowe, teraz są doskonale słyszalne. Te zbyt głośne dźwięki drażnią i niepokoją niemowlaka. Zaskoczony hałasem malec gwałtownie rozprostowuje nóżki i rączki, a następnie zaczyna głośno płakać (to tzw. odruch Moro).

Dlatego przynajmniej przez pierwszy miesiąc lepiej nie włączać głośno telewizora, ściszyć komórkę i dzwonek w drzwiach wejściowych. Nie oznacza to, że macie żyć w ciszy – zwykłe domowe odgłosy nie przeszkadzają dziecku, a szum suszarki czy cichego odkurzacza wręcz uspokaja niektóre noworodki.

2 Niemowlę nie lubi chaosu

W chaosie trudno jest funkcjonować każdemu, a u nowo narodzonych niemowląt brak uporządkowanego rytmu dnia i niespodzianki typu kąpiel rano, a nie wieczorem, zaburzają dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Brak rytuałów to jedna z rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlęta i małe dzieci.

Gdy maluszek jest aktywny, lubi wiedzieć, co się z nim dzieje. Ważny jest dla niego w miarę uporządkowany rytm dnia, dlatego zabawa, spacer czy kąpiel powinny się odbywać mniej więcej w tej samej kolejności i o podobnych godzinach. Trzeba pamiętać, że rytuały dla niemowlaka są bardzo ważne.

Polecamy
Miękkie pianinko poduszeczka

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Zabawa na brzuszku? To zawsze brzmi świetnie dzięki tej wyjątkowej poduszeczce. Miękkie pianinko poduszeczka od Fisher-Price zapewnia maluszkowi wygodę podczas zabawy na brzuszku i zachęca do odkrywania mięciutkiego pianinka, gryzaczka w kształcie nutki i klekotki tamburynu. Odczepiane pianinko ma wesołe światełka, odtwarza do 20 minut muzyki, a do tego posiada trzy tryby muzyczne – tryb długogrający, wesołe odgłosy zwierząt i dźwięki prawdziwego pianina. W miarę jak Twój mały muzyk rośnie, możesz odłączyć pianinko, aby bawił się nim samodzielnie – w domu lub w podróży. Zabawa, która rozwija!

3 Niemowlę nie lubi jasnego światła

Przez 9. miesięcy życia płodowego maluszek przebywał w półmroku. Po narodzinach jasne słońce czy silna żarówka męczy i drażni niemowlaka.

Lepiej, by światło było przytłumione – zamiast górnej lampy niech świeci lampka przy łóżku z żarówką o mocy nie większej niż 40 watów. Półmrok pozwoli przystosować się malcowi do nowych warunków.

  • Niemowlaka trzeba układać tak, by nie patrzył wprost na świecącą lampę, włączony monitor komputera czy telewizor.
  • W słoneczne dni na spacerze budka wózka powinna być podniesiona.
  • Lepiej też nie zostawiać na noc światła w dziecięcym pokoju – światło stymuluje oko do wzrostu, co w przyszłości może skutkować krótkowzrocznością.

4 Niemowlę nie lubi dużej przestrzeni

Jedną z rzeczy, których nie lubią niemowlęta jest duża przestrzeń wokół nich. W brzuszku, zwłaszcza pod koniec ciąży, było dziecku ciasno.

Po narodzinach nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni i przez to nie czuje się zbyt pewnie. Leżącego w łóżeczku malucha można otulać specjalnym otulaczem.

Aby samo łóżeczko wydawało się dziecku bardziej przyjazne i podobne do brzuszka, warto w nim umieścić gniazdko niemowlęce, które ograniczy przestrzeń wokół ciała, dzięki czemu malec poczuje się bardziej bezpiecznie.

Czytaj:  Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczka

Dobrze wiedzieć

1.  miesiąc życia dziecka bywa nazywany dziesiątym miesiącem ciąży, bo aby noworodek przystosował się do nowych warunków, należy mu zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panowały w trakcie życia płodowego.

O tym, jak spojrzeć na świat oczami maluszka, zrozumieć, co mu przeszkadza, i zaspokoić jego potrzeby, można przeczytać w książce "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" pediatry Harveya Karpa, który zawarł w niej własne doświadczenia i obserwacje z badań naukowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE