Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?

2020-04-29 15:12 Agata Nowicka, Małgorzata Wójcik
Objawy alergii u dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Objawy ALERGII U DZIECKA: po czym poznać, że dziecko ma alergię?

Alergia, przeziębienie, a może nietolerancja pokarmowa? Niełatwo zdiagnozować alergię u dziecka. Sprawdź objawy alergii u niemowlęcia i dowiedz się, jak rozpoznać uczulenie u dziecka.

Objawy alergii można łatwo pomylić z inną dolegliwością, np. przeziębieniem. Jeśli obserwujesz u dziecka niepokojące objawy, które mogą sugerować alergię, powiedz o nich pediatrze. Gdy podejrzenia się sprawdzą, lekarz wypisze skierowanie do alergologa, który potwierdzi alergię i zaleci leczenie.

Alergię najtrudniej rozpoznać u niemowlaka – małe dziecko nie opisze nam przecież, co mu dolega. Pomocne mogą być testy zlecone przez alergologa – u niemowląt z krwi, u starszych dzieci (powyżej 4. roku życia) – skórne.

Objawy alergia u dziecka są różne w zależności od rodzaju uczulenia. Inaczej objawia się alergia pokarmowa, czyli uczulenie na niektóre składniki lub produkty, a inaczej alergia wziewna wywołana pyłkami roślin czy roztoczami czy skórna, będąca reakcja na alergeny kontaktowe.

Spis treści

  1. Objawy alergii u dziecka
  2. Objawy alergii pokarmowej
  3. Objawy alergii wziewnej
  4. Objawy alergii skórnej

Objawy alergii u dziecka

Uczulenie u dzieci i niemowląt może dawać różne sygnały, np.:

  • objawy ze strony układu pokarmowego: częste ulewanie, kolki, wzdęcia, bóle brzuszka, refluks żołądkowo-przełykowy, brak apetytu, śluz lub krew w stolcu, brak przyrostu masy ciała, zaparcia i biegunki

  • objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, sapka, katar, świszczący oddech – charakterystyczne jest to, że tym objawom nie towarzyszy gorączka

  • objawy ze strony układu nerwowego:  nadpobudliwość, zaburzenia snu, bóle głowy, płaczliwość, rozdrażnienie

  • objawy skórne: swędzenie skóry, sucha, szorstka, łuszcząca się skóra, wysypka, stany zapalne w zgięciach łokci i kolan, za uszami, na powiekach, powracająca ciemieniucha, atopowe zapalenie skóry

  • częste infekcje (alergia powoduje dalsze osłabienie układ immunologiczny) i inne powikłania alergiczne: zapalenie płuc, ucha, migdałków oskrzeli

Sprawdź też: Skaza białkowa - objawy i leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

materiał partnera
Oczyszczacz z funkcją nawilżania SHARP KC-G40EUH

Wyjątkowa skuteczność oczyszczacza powietrza SHARP KC-G40EUH wynika z zastosowania trzech filtrów (filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA) a także innowacyjnego generatora jonów Plasmacluster oraz funkcji nawilżania powietrza.

Model wyposażony jest w cztery czujniki, które oceniają stan powietrza, co pozwala mu na wybranie właściwego trybu pracy. Wszystkie informacje o kondycji domowego powietrza i wybranych ustawianiach dostępne są na przejrzystym wyświetlaczu.

Funkcja nawilżania w modelu SHARP KC-G40EUH jest niezawodna zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i latem. W trybie automatycznym urządzenie dostosowuje poziom nawilżenia do panującej temperatury, dlatego po dojściu do 60% (19-24°C) wyłącza nawilżacz. Model ten wyposażony jest 2,5 l zbiornik na wodę, który wystarczy na całą noc nieprzerwanej pracy.

Mały alergik: pyłki traw. Posłuchaj, jak chronić dziecko. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale często również daje objawy skórne. Jest to bardzo częsta dolegliwość u dzieci, która wywołuje najczęściej bóle brzuszka, kolki, wzdęcia, ale i wymioty, zaparcia czy biegunkę.

Dzieci z objawami alergii pokarmowej często skarżą się też na swędzenie skóry wysypkę lub objawy typowe dla atopowego zapalenia skóry. Rzadkimi objawami alergii pokarmowej jest wysiękowe zapalenie ucha i ból głowy.

Najczęściej występującą alergią pokarmową u małych dzieci jest alergia na białko mleka krowiego, jej objawy to: egzema i wysypka, biegunka, wymioty, zaparcia oraz refluks żołądkowo-przełykowy, a także 
objawy ze strony układu oddechowego: kaszel i duszności.

Powszechna również alergia na białko jaja kurzego daje objawy ze strony układu pokarmowego, ale objawia się też stanami zapalnymi jamy ustnej, wysypką, zapaleniem spojówek czy katarem. Mozę również powodować astmę

Częstym uczuleniem wśród dzieci jest też uczulenie na orzechy (które objawia się swędzeniem skóry, wymiotami oraz groźną opuchlizną przełyku, czasem nawet wstrząsem anafilaktycznym) oraz uczulenie na truskawki objawiające się mrowienie lub swędzenie języka, a także obrzękiem jamy ustnej i twarzy.

Czytaj: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Objawy alergii wziewnej

Alergeny wnikające do organizmu za pośrednictwem ust i nosa dają objawy z strony układu oddechowego. Alergia wziewna na pyłki traw czy innych roślin objawia się katarem siennym, napadowym kaszlem, zapalenie spojówek, a niekiedy dusznościami. Podobne objawy daje alergia na roztocza kurzu domowego

Warto jednak wiedzieć, że alergia wziewna może objawiać się też objawami przypominającymi infekcje: zapalenie ucha, krtani, gardła czy oskrzeli. Alergia wziewna może sprzyjać rozwojowi astmy u dzieci.

Objawy alergii skórnej

Alergia skórna najczęściej objawia się atopowym zapalenie skóry. Przyczyna tej dolegliwości może być zarówno alergia na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, jak i na sierść zwierząt.

AZS objawia się wysuszeniem skóry, jej świądem i szorstkością. Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia objawia się zaczerwienionymi policzkami i ich błyszczeniem się (mówi się, że policzki są jak polakierowane). 

Rodzajem alergii skórnej jest też alergia kontaktowa, która może pojawić się jako reakcja na kosmetyk czy proszek do prania. Objawy alergii kontaktowej to świąd i pęcherzyki lub grudni występujące w miejscu kontaktu z alergenem. 

Czytaj: Uczulenie na wodę: przyczyny, objawy, leczenie alergii na wodę. Uczulenie na chlor

materiał partnera
Oczyszczacz z funkcją nawilżania SHARP KC-G40EUH

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Martyna Mielska
|

Ja z synem, a właściwie mój syn skorzystaliśmy z gabinetu alergologa polecanego na stronie Odetchnij Spokojnie i świetnie trafiliśmy.