Odejście czopa śluzowego: jak wygląda, kiedy następuje, objawy

odejście czopa śluzowego
fot.: Thinkstock
Odejście czopa śluzowego jest niepokojące, jeśli dojdzie do niego przed 36. tygodniem ciąży.

Odejście czopa śluzowego zwykle sygnalizuje nadchodzący poród, ale może nastąpić także nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem ciąży. Jak  rozpoznać, że czop śluzowy odszedł? Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Odejście czopa śluzowego może nastąpić zarówno już w trakcie porodu, jak i nawet na kilka tygodni przed nim. Jego odejście jest niepokojące i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem tylko, jeśli nastąpi przed 36. tygodniem ciąży. Dlaczego? Bo to sygnał rozwierania się szyjki macicy. Poza tym czop śluzowy ma za zadanie chronić płód przed wirusami, bakteriami i grzybami, które mogłyby przedostać się z pochwy.

Odejście czopa śluzowego: jak odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy przypomina nieco białko jaja kurzego, ale jest bardziej gęsty, może być lekko żółtawy. Gdy odchodzi, przypomina śluzową, galaretowatą, bezzapachową wydzielinę pochwową, która może być podbarwiona krwią (dochodzi bowiem do rozerwania drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, która w ostatnich tygodniach przed porodem jest znacznie bardziej rozpulchniona i przekrwiona).

Zdarza się jednak, że czop śluzowy odchodzi w sposób niezauważalny - odpada przez kilka dni po kawałeczku, co łatwo przegapić, albo wypada dopiero na porodówce.

Odejście czopa śluzowego: niepokojące objawy

Od 36. tygodnia ciąży odejście czopa śluzowego nie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, chyba że po jego odejściu:

- pojawia się duża ilość wodnistej wydzieliny - to może być płyn owodniowy sączący się w wyniku pęknięcia pęcherza płodowego

- pojawia się krwawienie lub wydzielina jest mocno podbarwiona krwią - to może świadczyć o odklejaniu się łożyska

- pojawia się wydzielina o podejrzanym kolorze, konsystencji czy zapachu - to może świadczyć o infekcji dróg rodnych

Jeśli zauważysz takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u swojego ginekologa.

Wody płodowe: wideo. Jak jest rola wód płodowych

Wody płodowe (płyn owodniowy) są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Chronią płód przed urazami, biorą udział w przemianie materii umożliwiając wymianę substancji odżywczych między organizmem matki i dziecka, przyczyniają się do prawidłowego rozwoju narządów dziecka. Niezwykle ważne jest, by w czasie ciąży regularnie kontrolować ilość wód płodowych, gdyż ich niedobór lub nadmiar - może zaszkodzić dziecku. Zapytaliśmy eksperta o najważniejsze zadania wód płodowych.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2016-07-15 Publikacja: 2016-04-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.