Bankowanie krwi pępowinowej - prawdy i mity

2017-09-19 17:00
Bankowanie krwi - fakty i mity
Autor: thinkstockphotos.com

Czy internet jest wiarygodny w kwestii pobierania i deponowania krwi pępowinowej? Czy jest to źródło, któremu powinnaś w 100 % ufać? Poznaj prawdy i mity o bankowaniu krwi pępowinowej.

Wiele decyzji podejmowanych pod wpływem artykułów i opinii innych osób jest błędnych, gdyż powielają one istniejące mity. Wynika to z tego, że większość autorów skupionych jest na szybkości przekazywanych informacji, a nie na ich jakości.

Podobnie jest z deponowaniem krwi pępowinowej w banku rodzinnym, czyli tzw. bankowaniu krwi pępowinowej. Jest wiele opinii i artykułów, które prezentują skrajne punkty widzenia. Zatem - jak naprawdę jest z tą krwią pępowinową?

1. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.

PRAWDA: Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które pełnią rolę swoistych nośników informacji. Pozyskane podczas porodu mogą być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia życia.

Wykorzystywane są w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych (podobnie jak komórki macierzyste szpiku). W Polsce komórki macierzyste krwi pępowinowej wykorzystywane są w leczeniu białaczki, chorób neurologicznych tj. autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce.

Uwaga! Nie oznacza to, że zawsze każdą chorobę wyleczymy komórkami z krwi pępowinowej. One są jak lek, który ma nam pomóc w trudnej sytuacji. Nie zawsze tak będzie, ale leki w razie potrzeby lepiej mieć pod ręką niż nie mieć. Tak samo jest z krwią pępowinową w banku.

Czytaj: Czy warto bankować krew pępowinową?

2. Dziecko nigdy nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

MIT: Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka, od którego zostały pobrane, jak i jego rodzeństwa.

Co ważne: najnowsze dane wskazują, że prawdopodobieństwo bycia leczonym komórkami macierzystymi w trakcie całego naszego życia wynosi 1 do 100*. To więcej, niż w przypadków chorób, na które szczepione są dzieci - pneumokoków**, rotawirusów*** czy meningokoków.

Przeczytaj: Historia chłopca, który żyje dzięki krwi pępowinowej

3. Liczba komórek pobieranych z krwi pępowinowej wystarczy do przeszczepienia u małego dziecka, jednak dla większego dziecka będzie ich zbyt mało.

MIT: Oczywiście im więcej mamy krwi – tym lepiej. Średnie porcje krwi pępowinowej (60-80 ml) wystarczają dla dzieci, które ważą 40-50 kg. Są jednak porcje dla osób ważących ponad 80 kg, są też takie, które faktycznie są bardzo małe.

Jednakże nie można nawet takich małych relatywnie porcji odrzucać, bo  w praktyce klinicznej ewentualnemu niedoborowi komórek można zaradzić stosując techniki namnażania komórek lub uzupełniając komórki z innych źródeł – np. ze sznura pępowiny pobieranego razem z krwią pępowinową****.

4. Na świecie istnieją publiczne banki krwi pępowinowej, a u nas to czysta komercja i trzeba za to płacić.

MIT: Wszędzie działają zarówno banki publiczne, jak i bank rodzinne. Ich zasady działania różnią się tym, że bankując rodzinnie ponosi się koszty bankowania, ale również zyskuje się materiał do leczenia na potrzeby swojej rodziny.

Bankując publicznie nie ponosi się kosztów, ale zrzekamy się prawa do pozyskanego materiału (tak jak w honorowym krwiodawstwie).

Co ważne: jeśli oddamy krew na potrzeby publiczne wcale nie mamy pierwszeństwa skorzystania z materiału - działa tu znana z transplantologii zasada „kolejki” - kto zgłosił się wcześniej, ma większe szanse na otrzymanie materiału.

Czytaj: Zestaw pobraniowy, kriokonserwacja, bankowanie rodzinne i inne ważne terminy związane z krwią pępowinową i komórkami macierzystymi.

5. Przy pobraniu krwi pępowinowej pozbawia się noworodka możliwości skorzystania z cennej krwi z łożyska.

MIT: Zabieg pobrania krwi pępowinowej nie narusza przebiegu porodu. Jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Krew pobierana jest w momencie, kiedy dziecko oddzielone jest już od pępowiny, a pobiera się to co jest niepotrzebne biologicznie.

6. W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę - a to nie jest refundowane.

MIT: Przeszczepienie komórek macierzystych krwi pępowinowej są stosowane jako standardowa metoda leczenia ponad 80 ciężkich chorób*****. Trudno mieć tutaj jakiekolwiek wątpliwości.

W Polsce do końca 2016 roku wykonano kilkadziesiąt przeszczepień komórek macierzystych krwi pępowinowej, większość u dzieci. Ośrodki, które zajmują się przeszczepianiem komórek macierzystych u dzieci to ośrodki w Lublinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie.

W krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia, ponad połowa przeszczepień komórek macierzystych u dzieci to przeszczepienia komórek macierzystych krwi pępowinowej.

Przed polską transplantologią jest jeszcze daleka droga by osiągnąć ten wyniki, jednak nie uda się to w sytuacji, gdy nie ma czego przeszczepiać, bo nie bankuje się krwi pępowinowej. 

Procedura standardowego przeszczepienia komórek macierzystych jest procedurą refundowaną. Dotyczy to także niestandardowych form leczenia komórkami chorób takich jak stwardnienie rozsiane

Jeśli masz wątpliwości, co to pozyskania krwi pępowinowej lub ten artykuł nie rozwiał Twoich obaw - najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z położną lub lekarzem prowadzącymi ciąże.

Możesz porozmawiać z bankami (niektóre umożliwiają możliwość konsultacji z lekarzem), bądź krytyczna, sprawdź i dopytuj, przeczytaj umowę, a na koniec sama podejmij decyzję, bo to Twoje dzieci mogą na niej skorzystać lub nie.

 ______________________________________________________

* Niefield J.J. et. Al. Lifetime probabilities of Hematopetic stem cells transplantation in U.S, International Journal of Basic and Clinical Pharmacology 2012, 2-12
** Skoczyńska A., Kuch A., Gołębiewska A. i wsp.: Inwazyjna choroba pneumokokowa w Polsce w roku 2010. 
Pol. Merk. Lek., 2011; 31: 80–85
***Mrukowicz et. al, J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2003; 36: 540
****Pawelec K. et al, Nowa Pediatria 2013, 8-15
*****National Marrow Donnor Program, www.bethemathch.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza