36. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 11:19

Ruchy dziecka w 36. tygodniu ciąży mogą być bolesne, a dolegliwości się nasilają. Pocieszający jest fakt, że już za ok. 4 tygodnie zobaczysz swoje dziecko w pełnej okazałości. Zobacz, jak teraz wygląda i co się z nim dzieje w 36. tygodniu ciąży.

ciąża

i

Autor: Getty images 36 tydzień ciąży rozpoczyna ostatni miesiąc ciąży

W 36. tygodniu ciąży czujesz się ociężała i nie możesz się doczekać porodu. Miedzy innymi dlatego, że ciągle biegasz do toalety, problemy z poruszaniem się, o schylaniu się nawet nie wspominając. Nic dziwnego – w 36. tygodniu ciąży waga dziecka zbliża się do 3 kg, a twój brzuch jest już ogromny.

Który to miesiąc ciąży?

36. tydzień ciąży to początek 9. miesiąca ciąży i 3. trymestr ciąży. To 34. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 36. tydzień ciąży - rozwój dziecka 
  2. 36. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 36. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka 
  4. 36. tydzień ciąży - objawy ciąży
  5. 36. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 

36. tydzień ciąży - rozwój dziecka 

Ostatnie tygodnie w brzuchu mamy dziecko spędza na treningu ruchów - będzie mu to potrzebne gdy przyjdzie na świat.

Ma mało miejsca w macicy na kopniaki i rozprostowywanie stawów, ale trenuje chwytanie. W 36. tygodniu ciąży często łapie i puszcza sznur pępowiny, dotyka swojej buzi, łapie się za rączki, a nawet bawi się narządami intymnymi.

Pod koniec 36. tygodnia objętość wód płodowych zmalała prawie o połowę. Dziecko robi się coraz okrąglejsze i coraz trudniej mu znaleźć wygodną pozycję. W tym czasie możesz czuć coraz bardziej bolesne ruchy dziecka, które samoistnie próbuje sobie wydzielić więcej miejsca.

Co ciekawe - po przyjściu na świat twoje dziecko będzie miało doskonale rozwinięty odruch płaczu, ponieważ zaczyna ćwiczyć już w łonie matki.

9. miesiąc ciąży

36. tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko może już zostać sprowadzone na świat bezpiecznie, jeśli są do tego wskazania, a dalsze trwanie ciąży mogłoby być niewskazane dla jego zdrowia.

Maluszek jest już właściwie w pełni dojrzały i gotów do samodzielnego funkcjonowania poza twoim organizmem.

Czytaj: Ruchy dziecka - w jaki sposób liczyć ruchy dziecka

Czym jest pępowina? Co robić, gdy jest za krótka, za długa, owinięta wokół dziecka?

36. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

36. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka 

Dziecko waży ok. 2800 g, od ciemienia do siedzenia ma 34 cm (w całości ok. 50 cm). W 36. tygodniu ciąży w jego organizmie nie zachodzą już żadne poważne zmiany.

Wytwarza się głównie tkanka tłuszczowa, która zapewni mu odpowiednią ciepłotę ciała, gdy opuści macicę. Dziecko nabiera też zdolności oddechowych, aby móc po raz pierwszy zaczerpnąć powietrza po narodzinach.

W 36. tygodniu ciąży powoli zanika maź płodowa (jeszcze tylko trochę jej zostaje w fałdach skóry i na plecach), meszek jest śladowy. Dziecko połyka go, a także martwe komórki mazi, które osadzą się w jelitach i zostaną wydalone w postaci smółki.

Ostatnie tygodnie w brzuchu mamy dziecko spędza na treningu ruchów - będzie mu to potrzebne gdy przyjdzie na świat.

Ma mało miejsca w macicy na kopniaki i rozprostowywanie stawów, ale trenuje chwytanie. W 36. tygodniu ciąży często łapie i puszcza sznur pępowiny, dotyka swojej buzi, łapie się za rączki, a nawet bawi się narządami intymnymi.

Pod koniec 36. tygodnia objętość wód płodowych zmalała prawie o połowę. Dziecko robi się coraz okrąglejsze i coraz trudniej mu znaleźć wygodną pozycję. W tym czasie możesz czuć coraz bardziej bolesne ruchy dziecka, które samoistnie próbuje sobie wydzielić więcej miejsca.

Czytaj: Torba do szpitala: co spakować do torby dla noworodka i mamy

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
36 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 36. tygodniu ciąży maleństwo, które nosisz pod sercem może już ważyć 2800 g. Zaś długość jego ciała może sięgać nawet 50 cm! Jego wielkość można porównać do melona miodowego.

36. tydzień ciąży - objawy ciąży

W 36. tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy i niestety przeszkadza w codziennych czynnościach. Twoja macica jest 1000 razy większa niż przed ciążą.

Czy zauważyłaś już zmianę jej kształtu i położenia? Objętość płynu owodniowego maleje i macica obniża się. Nie jest jednak powiedziane, że zaraz urodzisz – obniżenie się brzucha może nastąpić nawet miesiąc przed porodem.

Dno macicy, które dotąd stale przesuwało się ku górze, kilka tygodni przed porodem obniża się, gdy główka dziecka ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego, dzięki temu łatwiej ci się teraz oddycha.

Czytaj: Wody płodowe: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

36. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe 

W 36. tygodniu ciąży mogą pojawić się dolegliwości: częstsze oddawanie moczu, trudności z poruszaniem, ból okolicy krocza. By ograniczyć liczbę wizyt w toalecie, warto unikać napojów moczopędnych (np. kawa i herbata). Nie jest jednak wskazane picie mniejszych ilości innych płynów.

Zapewne w 36. tygodniu ciąży dokuczają ci też inne dolegliwości – bóle pleców, zadyszka, zgaga, kłopoty ze snem, może też żylaki. Staraj się spać i siedzieć w odpowiedniej pozycji, z podpartymi plecami.

Aby pozbyć się żylaków, noś rajstopy przeciwżylakowe, aby uniknąć zgagi - staraj się jeść mało, ale często. Na inne te dolegliwości pomaga odpoczynek i świadomość, że to już niedługo.

Na wszelki wypadek, informuj lekarza o wszystkich nietypowych i niepokojących objawach. Niczego nie można lekceważyć.

Czytaj: Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem

Kalkulator wagi w ciąży - zobacz, ile możesz przytyć

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Twój oddech jest płytszy i wymaga większego wysiłku. Powodem jest macica, której dno (górna część) jest teraz maksymalnie wysoko – sięga wyrostka mieczykowatego i łuków żebrowych. Nie martw się, już niedługo maluszek zacznie wstawiać się do kanału rodnego, brzuszek nieco opadnie, a oddychanie stanie się łatwiejsze.

Wysoko sięgająca, uciskająca żołądek macica może też sprawiać, że szczególnie mocno będzie dokuczać ci zgaga. Pomocne będzie picie kisielu z siemienia lnianego lub napoju z glinki leczniczej.

Na tym etapie ciąży pobierany jest wymaz z pochwy i odbytu w kierunku GBS (ang. Group B Streptoccocus). GBS to bakteria (paciorkowiec), która zamieszkuje drogi rodne i końcowy odcinek przewodu pokarmowego blisko 1/3 populacji kobiet.

Dla dorosłej kobiety zwykle nie stanowi zagrożenia. Może natomiast spowodować infekcje u nowonarodzonego dziecka. Ryzyko rozwoju zakażenia nie jest duże, jednak infekcje spowodowane przez GBS u noworodka mogą być poważne (zapalenie płuc, opon mózgowych, sepsa).

Aby ograniczyć je do minimum w Polsce wprowadzono badanie przesiewowe w postaci posiewu z pochwy i odbytu u wszystkich ciężarnych po 35. tygodniu ciąży, a u kobiet z dodatnim wynikiem posiewu, stosowana jest podczas porodu profilaktyka antybiotykowa. Ważne! GBS jest florą zmienną, co oznacza, że w jednej ciąży możesz mieć wynik posiewu dodatni, a w drugiej ujemny.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: