Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

2019-09-03 9:45 lek. Anna Jaworska
Dolegliwości w ciąży
Autor: photos.com

Trzeci trymestr ciąży obfituje w dolegliwości typowe dla ostatnich miesięcy ciąży: duży brzuszek zaczyna dawać się we znaki, więc trudniej ci wykonywać codzienne czynności. Jakich jeszcze dolegliwości ciążowych możesz się spodziewać w trzecim trymestrze ciąży?

3 trymestr ciąży to czas, gdy znów zaczynasz czuć się gorzej. Nie masz już wprawdzie mdłości i typowych dolegliwości 1 trymestru, za to straciłaś energię, która miałaś w 2 trymestrze ciąży.

Im bliżej porodu, tym dni coraz bardziej ciągną się w nieskończoność. Zawiązanie sznurowadeł lub wejście po schodach na trzecie piętro w 3 trymestrze ciąży bywa przeszkodą trudną do pokonania.

Spis treści:

 1. Dolegliwości w 3 trymestrze ciąży
 2. Bóle kręgosłupa w 3 trymestrze ciąży
 3. Zgaga w 3 trymestrze ciąży
 4. Twardnienie macicy w 3 trymestrze ciąży
 5. Decyzje, które powinnaś podjąć w 3 trymestrze ciąży

Dolegliwości w 3 trymestrze ciąży

Brzuszek jest już dużych rozmiarów i stale się powiększa, sprawiając, że spokojny sen pozostaje w sferze marzeń. Trudniej oddychać, bo macica naciska na przeponę. Pępek jest wygładzony, bo skóra na brzuchu mocno się napina.

Naciągnięta skóra może swędzieć (jeśli swędzą cię także dłonie, stopy lub inne partie ciała, skonsultuj się z lekarzem).

Piersi przygotowują się do karmienia i mogą z nich wyciekać krople mleka. Już teraz sięgnij po wkładki laktacyjne, aby uchronić bieliznę przed zabrudzeniem.

Nic dziwnego, że nie w głowie ci teraz łóżkowe igraszki. Jakby tego było mało, gdy inni szukają swetrów, tobie jest gorąco w sukience na ramiączkach.

Pocisz się za dwoje, a nogi ciągle wydają się spuchnięte. Antyperspiranty i prysznic pozwolą czuć się świeżo, a częste polegiwanie z uniesionymi nogami złagodzi uczucie ciężkich stóp.

Objawy fizyczne w 3 trymestrze ciąży

 • regularna aktywność płodu
 • zapchany nos
 • sporadyczne bóle głowy
 • skurcze mięśni nóg
 • krwawienie z dziąseł
 • bóle pleców
 • bóle w dolnej części brzucha
 • obrzęki kostek
 • żylaki na nogach
 • wystający pępek
 • trudności z zasypianiem

Odczucia psychiczne w 3 trymestrze ciąży

 • roztargnienie
 • pragnienie, by ciąża już się skończyła
 • niepokój związany z porodem
materiał partnera
Warto wiedzieć

Suplement diety Prenatal Duo* jest szczególnie polecany dla kobiet w II i II trymestrze ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Zawiera cholinę, która jest istotna dla rozwoju mózgu dziecka, wysoką porcję DHA wspierającą prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka oraz kompleks niezbędnych składników wyselekcjonowanych pod względem korzystnego wpływu na matkę i dziecko w odpowiednio wysokich porcjach rekomendowanych przez ekspertów i PTGiP.[1]

[1] Standardy Medyczne/Pediatria 2018 T. 15; 15-22; Ginekol Pol. 2014;85:318-20 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników; Ginekol Pol. 2011; 82:550-3 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Bóle kręgosłupa w 3 trymestrze ciąży

Zmiana położenia środka ciężkości, dodatkowe kilogramy, brak ruchu sprawiają, że ból kręgosłupa potrafi dać się mocno we znaki. Gdy siedzisz, koniecznie co 30–60 minut rób krótkie spacery po pokoju, napinaj mięśnie łydek. Unikaj ławek bez oparcia.

Dbaj, aby krzesło miało solidne podparcie pleców. Nie zakładaj nogi na nogę, bo może to obciążać nie tylko żyły nóg, ale także kręgosłup.

Jeśli sytuacja wymaga długotrwałego stania, drepcz w miejscu, zginaj kolana, a jeśli to możliwe, naprzemiennie co kilka minut zmieniaj nogi, opierając jedną z nich na podpórce. Leżąc, układaj się raczej na lewym boku, a między kolana wsuń poduszkę.

Czytaj: Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży: jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup? [GALERIA ZDJĘĆ]

Zgaga w 3 trymestrze ciąży

Częstą dolegliwością ciążową trzeciego trymestru jest zgaga. Na skutek ciążowych zmian hormonalnych mięsień, który jak pierścień zamyka dolną część przełyku, zapobiegając cofaniu się zawartości żołądka, staje się luźny i przepuszcza pokarm „pod prąd”.

Porady na trzeci trymestr ciąży:

 • Jedz małe posiłki, ale częściej
 • Unikaj dań kwaśnych, o ostrym smaku, a także smażonych, tłustych i ciężkostrawnych
 • Dokładnie przeżuwaj każdy kęs jedzenia

Czytaj: Bezpieczne leki na zgagę w ciąży

Twardnienie macicy w 3 trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży możesz odczuwać nieregularne, kilkusekundowe twardnienie macicy. To trening przed porodem. Jeśli jednak skurcze przepowiadające są regularne i bolesne, koniecznie poradź się ginekologa.

Nie dziw się, że malec fika mniej koziołków. Po prostu w zaawansowanej ciąży jest już na tyle duży, że ma mniej miejsca w macicy. Aby się upewnić, że wszystko jest w porządku, policz ruchy dziecka. Najlepiej po posiłku połóż się i licz kuksańce malca – w ciągu godziny powinnaś wyczuć ich około 10.

Czytaj: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Dobrze wiedzieć

Jak rozwija się dziecko w 3 trymestrze ciąży?

W 3 trymestrze ciąży dziecko przede wszystkim bardzo rośnie. Między początkiem 7. a końcem 9. miesiąca dużo się zmienia. W 28. tygodniu ciąży mierzy około 38 centymetrów długości i waży 1000 gramów. W 38. tygodniu ciąży mierzy już 50 centymetrów i waży 3200 gramów!

Dziecko w 7 miesiącu ciąży:

 • mózg dziecka jest już w stanie kontrolować ciepłotę ciała
 • tkanka tłuszczowa staje się coraz grubsza, zaczyna więc zanikać meszek płodowy
 • powstają połączenia neuronowe w mózgu
 • dziecko śpi coraz dłużej 

Dziecko w 8 miesiącu ciąży:

 • maluch potrafi już ssać kciuk
 • skóra dziecka przestaje być przezroczysta
 • dziecko tworzy własny układ odpornościowy, wykorzystując przeciwciała z organizmu mamy
 • przybiera na wadze 200-250 gramów tygodniowo

Dziecko w 9 miesiącu ciąży:

 • nie jest jeszcze w pełni gotowe do samodzielnej egzystencji, choć większość układów jest przygotowana do życia poza łonem mamy
 • dalej gromadzi tkankę tłuszczową i przybiera na wadze około 220 gramów tygodniowo
 • potrafi mrugać oczami i przekręcać się z boku na bok

Decyzje, które powinnaś podjąć w 3 trymestrze ciąży

 • Najwyższy czas zdecydować, z kim chcesz rodzić. To wcale nie musi być twój partner. W tej niezwykłej chwili może ci towarzyszyć przyjaciółka albo siostra. Ważne, aby ta osoba sama wyraziła na to zgodę. Poród, choć jest cudem natury, bywa dla niektórych osób trudnym przeżyciem. W tym przypadku lepiej kierować się zasadą „nic na siłę”.
 • Część kobiet nie wyobraża sobie porodu bez osobistej położnej. Możesz popytać wśród znajomych i zdecydować się na „ich” położną. Zazwyczaj wieści o dobrej położnej szybko rozchodzą się pocztą pantoflową. Warto też zapytać w szkole rodzenia o fachową pomoc. W ostateczności pozostaje położna w szpitalu, do którego trafisz na poród. Nie będzie cię jednak znała tak dobrze jak osoba, z którą się wcześniej spotkasz. Na pewno jednak będzie starała się być wsparciem w drodze dziecka na drugą stronę brzucha.
 • Przygotuj sobie torbę do szpitala. Wyliczony  termin porodu to tylko orientacyjna data. Oprócz ubrań, środków do higieny, pieluszek, musisz zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia, dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki ostatnich badań i butelkę wody mineralnej. Dobrego porodu!

Czytaj: Przygotowania do porodu: plan na 9 miesięcy ciąży

Szpital do porodu. Jak wybrać szpital położniczy?

* Preparat Prenatal Duo nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia i prawidłowy tryb życia jest ważny dla funkcjonowania organizmu człowieka. Korzystne działanie składników preparatu, o którym mówią oświadczenia zdrowotne wynika z odpowiedniej ilości składników aktywnych stosowanych zgodnie ze sposobem użycia (foliany, jod, cholina, witamina D, witamina B6, B12, selen, DHA, żelazo)

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE