Test pH pochwy: na czym polega i dlaczego jest ważny w ciąży?

test ph 2
fot.: Thinkstock
Test pH pochwy pozwala na określenie jej kwasowości.

Testu pH pochwy: na czym polega i jak go zrobić. Utrzymywanie odpowiedniego pH pochwy pozwala na jej ochronę przed infekcjami, a w przypadku przyszłych mam - pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Dlatego też szczególnie ciężarnym zaleca się wykonywanie testu pH pochwy. Przeczytajcie, na czym on polega!

Test pH pochwy można kupić w aptece i wykonać go w domu: dowiedz się kiedy warto go zrobić. Wskaźnik właściwego pH pochwy wynosi od 3,8 do 4,5. Kwaśne pH zapewnia utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, a przede wszystkim - chroni okolice intymne kobiety przed infekcjami. Obecne w mikroflorze bakterie Lactobacillus są w niej jak najbardziej pożądane, ponieważ zapewniają niską kwasowość w pochwie. Jeśli ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, który powstaje pod wpływem działania bakterii Lactobacillus, będzie zbyt mała, zmniejszy się również ochrona układu rodnego kobiety przed bakteriami powodującymi infekcje. Określenie, czy kwasowość w pochwie jest na właściwym poziomie, umożliwia test pH pochwy.

Przeczytaj również: Domowe testy - które badania możesz wykonać w domu sama?

Test pH pochwy: jak go wykonać?

Test pH pochwy można wykonać samodzielnie w domu - testy dostępne są w aptekach i drogeriach. Test ph pochwy składają się z aplikatora nasączonego substancjami chemicznymi, które zmieniają barwę na skutek różnej kwasowości. Aplikator umieszcza się na kilka-kilkanaście sekund w pochwie. Wydzielina z pochwy powoduje zmianę barwy aplikatora. Do testu pH pochwy dołączona jest specjalna paleta kolorystyczna, dzięki której można określić, jaką wartość pH dany kolor oznacza. Warto pamiętać, by przed umieszczeniem testu w pochwie dokładnie umyć ręce.

Należy jednak dodać, że test pH pochwy dostępny w aptece należy traktować raczej jako narzędzie pomocnicze podczas diagnozy - jeśli kobieta zauważy u siebie objawy zakażenia, może skorzystać z takiego testu, a jeśli ten je potwierdzi, udać się na badania laboratoryjne. Warto zapisać się na badanie ginekologiczne, testy immunoenzymatyczne i wykonać posiew wydzieliny z ujścia szyjki macicy. Test pH pochwy wykonany w domu pozwoli wstępnie okreslić, czy doszło do infekcji, ale nie określi jej przyczyny. Warto również dodać, że w przypadku ciąży, menopauzy, stosowania antykoncepcji kwasowość pochwy jest zmienna i jednego dnia może mieć, według testu, inną wartość niż kolejnego.

Przeczytaj również: Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach od zapłodnienia wynik jest miarodajny?

Nie przegap

Test pH pochwy: jak rozpoznać infekcję?

Test pH pochwy służy określeniu, czy doszło do infekcji. Oprócz jego wyników, na to, że do niej doszło mogą wskazywać następujące objawy:

  • pH pochwy jest podwyższone na podstawie wyników kilkakrotnie wykonanego testu
  • występuje uczucie swędzenia i pieczenia w pochwie
  • w przypadku kobiet w ciąży: możliwe uwolnienie płynu owodniowego
  • gorączka
  • krwawienie (plamienie z pochwy)
  • brzydki zapach wydzielający się z okolic intymnych
  • ogólne złe samopoczucie, wywołane powyższymi objawami

Jeśli kobieta otrzyma niepokojące wyniki testu pH pochwy i zauważy u siebie powyższe objawy, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa.

Warto dodać, że test pH pochwy należy wykonać co najmniej kilkanaście godzin po ostatnim stosunku i w takim samym odstępnie czasu po stosowaniu globulek i innych produktów dopochwowych.

Przeczytaj również: Zatrucie pokarmowe w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie

Test pH pochwy: wpływ kwasowości pochwy na ciążę

Szacuje się, że zakażenie pochwy wywołane bakteriami występuje w przypadku 1/4 przyszłych mam. Przede wszystkim, może ono zwiększyć ryzyko tego, że dojdzie do przedwczesnego porodu na skutek zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Może również dojść do zakażenia bakteryjnego samego płodu, a po samym porodzie - do zapalenia śluzówki macicy.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-15 Publikacja: 2016-02-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.