Krwawienie w ciąży - co oznacza krwawienie z dróg rodnych?

2015-01-12 17:33 Eliza Dolecka, konsultacja:: lek. med. Marzena Dębska, specjalista ginekolog położnik
Krawienie w trakcie ciąży
Autor: photos.com

Krwawienie z dróg rodnych u ciężarnych kobiet nie musi być groźne, zwłaszcza,  że występuje u prawie 30 proc. ciężarnych. Mimo wszystko krwawienia w ciąży nie powinno się bagatelizować, ponieważ może oznaczać problemy zdrowotne i powikłania niebezpieczne dla ciebie lub dziecka. Idąc do lekarza zaoszczędzisz sobie stresu i sprawdzisz czy wszystko jest w porządku - nie możesz myśleć od razu o najgorszym.

Krwawienie w ciąży ciemną lub jasną krwią – tego przyszłe mamy obawiają się najbardziej. Na szczęście, taka sytuacja wcale nie musi oznaczać utraty dziecka. Nowoczesna medycyna pozwala szczęśliwie rozwiązać wiele problemów. Często też skuteczny okazuje się wypoczynek i leczenie hormonalne, podtrzymujące ciążę. Przy zagrożeniu poronieniem przez następne miesiące zapewne będziesz podlegała wzmożonej kontroli. Niewykluczone, iż konieczna okaże się rezygnacja z pracy zawodowej, bardziej oszczędzający tryb życia do momentu ustąpienia dolegliwości. Pamiętaj: im poważniej potraktujesz zalecenia lekarza, tym większa szansa na szczęśliwy poród.

Krwawienie w ciąży: drobne plamki krwi zamiast miesiączki

Do pierwszych krwawień w ciąży często dochodzi wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Zazwyczaj zdarzają się one w dniach, kiedy oczekuje na menstruację lub kilka dni później. Jeśli miewasz skąpe miesiączki, nietrudno je z nimi pomylić, stąd czasem kłopoty z określeniem daty porodu. U niektórych kobiet takie drobne plamienia w terminie kolejnej przypadającej miesiączki mogą powtarzać się nawet trzy- czy czterokrotnie. Najczęściej nie są groźne i nie wymagają leczenia. Aby minęły, zwykle wystarczy odpoczynek i relaks. W twoim przypadku może być jednak inaczej, dlatego odwiedź lekarza (zapewne konieczne będzie badanie ginekologiczne oraz USG). Nie lekceważ nawet drobnego plamienia.

Krwawienie w ciąży: problemy z szyjką macicy

Krwawienie w ciąży z dróg rodnych może wywoływać np. nadżerka szyjki macicy, polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe) czy żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania oraz zasięg. W przypadku nadżerki prawdopodobnie zaleci stosowanie globulek dopochwowych. Żylaków i polipów w zasadzie nie leczy się wcale – polipy mogą z czasem przestać dokuczać, a żylaki zwykle znikają po porodzie. Czasem, zwłaszcza gdy wynik cytologii jest wątpliwy, konieczne jest wykonanie badania kolposkopowego (oglądanie szyjki pod specjalnym mikroskopem), by najpełniej ocenić stan szyjki i wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.

Krwawienie w ciąży: przemęczenie czy przedwczesny poród?

W drugiej połowie ciąży nie jesteś już zagrożona poronieniem, co nie oznacza, że teraz krwawienia można zlekceważyć. Zdarza się niekiedy, że dochodzi do nich w wyniku przemęczenia – twoje maleństwo nie jest już przecież takie małe i solidnie obciąża twój organizm. Dlatego tak ważne jest, abyś teraz dużo odpoczywała. Krwawienia w drugiej połowie ciąży, jeśli występują przed terminem porodu, zwłaszcza przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, mogą zwiastować poród przedwczesny. Jeśli maleństwo skończyło 37 tygodni, nie jest to już tak groźne; dziecko zazwyczaj nie wymaga szczególnej opieki, gdyż jest już zdolne do samodzielnej egzystencji. Poród wcześniejszy to często też nie dramat. Dzięki postępowi medycyny w Polsce udaje się uratować coraz mniejsze maluszki – nawet takie, które ważą poniżej kilograma i pospieszą się na świat o ponad trzymiesiące. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy na czas trafisz do szpitala, który poza doskonałą opieką ginekologiczną dysponuje również nowoczesnym oddziałem patologii noworodka. Niestety, poród przed ukończeniem 34. tygodnia ciąży często zwiastuje wiele problemów. Po wypisie ze szpitala czeka cię większy niż inne matki wysiłek, konsultacje w różnych szpitalach, częstsze wizyty lekarskie czy konieczność rehabilitacji maleństwa.

Krwawienie w ciąży: przodujące łożysko

Część kobiet ma w czasie ciąży problemy z łożyskiem. Jest ono odpowiedzialne m.in. za dostarczanie dzidziusiowi tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, dlatego niezwykle istotne jest, by działało prawidłowo. Około 20. tygodnia ciąży lekarz za pomocą USG sprawdza, jak umiejscowione jest twoje łożysko. Zwykle jest ono zlokalizowane w górnej części macicy, w jej dnie lub na jej przedniej lub tylnej ścianie. Jeśli znajduje się w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, czyli zablokuje (w pełni bądź częściowo) maluszkowi drogę na świat, mówi się o łożysku przodującym. Objawem takiego stanu jest bezbolesne krwawienie z dróg rodnych, ale może nie być żadnych zauważalnych przez ciebie objawów, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań USG. Łożysko przodujące jest groźne dla matki i płodu (może prowadzić do krwotoku, a nawet śmierci). Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko jest przodujące, zwykle ciężarna pozostaje w szpitalu, by lekarze mogli systematycznie oceniać stan jej i dziecka za pomocą USG i KTG (aparat do monitorowania pracy serca dziecka, który równocześnie odnotowuje skurcze macicy). Jeśli dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, niemal zawsze lekarze decydują o cięciu cesarskim, które pozwala wyeliminować zagrożenia mogące się pojawić w trakcie porodu drogami natury. Cesarskie cięcie wykonuje się też natychmiast, jeśli w czasie ciąży dojdzie do obfitego krwotoku z dróg rodnych.

Krwawienie w ciąży: zbyt wczesne odklejenie się łożyska

Jeśli poród przebiega zgodnie z planem, prawidłowo umiejscowione łożysko odkleja się od ściany macicy samoistnie w kilka minut po urodzeniu dziecka. Zdarza się jednak (raz na 150 porodów), że łożysko odklei się znacznie wcześniej - dochodzi do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Zwykle pojawia się wtedy krwawienie, które nie musi być obfite, ale zazwyczaj towarzyszy mu bolesność i duże, stałe napięcie brzucha. Ruchy dziecka mogą być osłabione lub bardzo gwałtowne. Mogą także wystąpić objawy groźnego dla życia wstrząsu (duszność, osłabienie, przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, uczucie niepokoju). W razie wystąpienia takich objawów, wezwij pogotowie, ułóż się (a najlepiej skorzystaj z czyjejś pomocy) na boku z uniesionymi nogami i czekaj na karetkę. Jeśli szybko zareagujesz i otrzymasz odpowiednią pomoc, możesz uniknąć poważnych powikłań u siebie i dziecka.

Dobrze wiedzieć

 • Nawet niewielkie krwawienie może być sygnałem poważnego problemu (choćby odklejenia się łożyska), a obfite nie musi skończyć się źle.
 • Brak dolegliwości bólowych nie oznacza, że krwawienie jest niegroźne.
 • Krwawienie może być niewidoczne. Tak zdarza się na przykład przy odklejeniu się łożyska i tylko ginekolog rozpozna wtedy problem. Dlatego tak istotne jest zgłaszanie się na kontrolne wizyty, a także badanie po urazie (np. wypadku samochodowym – częstej przyczynie odklejenia się łożyska).
 • Krwawienie w ciąży: początek porodu?

  Gdy zbliża się termin porodu, spodziewaj się odejścia czopu śluzowego. To specjalny „korek” z gęstego śluzu, który powstaje na początku ciąży w kanale szyjki macicy. Uszczelnia go tak, by drobnoustroje nie mogły przedostać się do macicy i rozwijającego się w niej dziecka. Odejście czopu, który wygląda jak gęsty śluz, często podbarwiony krwią, zwiastuje początek porodu. Świadczy o tym, że kanał szyjki macicy rozwiera się, ale nie daje pewności, że powitasz na świecie malucha lada godzina. U kobiet rodzących kolejne dziecko może się to zdarzyć nawet kilkanaście dni przed porodem. Tak czy owak – skontaktuj się wówczas z lekarzem. On wyjaśni, czy twoja przygoda na porodówce już się zaczyna, czy jeszcze musisz trochę zaczekać.

  Krwawienie w ciąży: samoistne poronienie

  Samoistne poronienie dotyczy aż 15 proc. ciąż. Kobiety, które to spotkało, zazwyczaj w przyszłości bez żadnych problemów rodzą zdrowe dzieci. Poronienie najczęściej nie jest dowodem niczyjego zaniedbania, na pewno też nie jest powodem do obwiniania się. To efekt działania natury, na które nie mamy wpływu. Tak czasami po prostu się dzieje, zwykle dlatego, że płód ma poważne wady genetyczne bądź rozwojowe. Poronienie często nie jest całkowite, dlatego zazwyczaj przeprowadza się tzw. łyżeczkowanie (oczyszczenie) jamy macicy. To konieczne, by usunąć resztki jaja płodowego i uniknąć późniejszych krwawień czy zakażenia. Możliwe, że lekarz zaleci ci badania, które pomogą wyjaśnić, dlaczego doszło do straty ciąży (gdy stało się to pierwszy raz, a ty jesteś osobą zdrową, nie stosujesz żadnych leków, zwykle badania takie nie są konieczne). Jeżeli poronienie się powtarza, konieczne są badania wykluczające różne choroby, na przykład zaburzenia hormonalne, zakażenia, a także badania oceniające czynność tarczycy czy układu krzepnięcia krwi. Wiele kobiet nie radzi sobie emocjonalnie z poronieniem. Wówczas, poza opieką ginekologiczną, wskazana jest pomoc psychologiczna, bo strach przed kolejnym poronieniem, nawet zupełnie nieuzasadniony, może utrudnić ponowne zajście w ciążę. W Polsce działa wiele grup wsparcia, gdzie kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

  Czytaj więcej
  DZiM 12/20
  KOMENTARZE