Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

2015-02-24 16:03 Agnieszka Roszkowska
Poród przedwczesny
Autor: thinkstockphotos.com Poród przedwczesny często jest skutkiem infekcji wewnątrzmacicznej.

Dziecko urodzone zbyt wcześnie ma wiele problemów zdrowotnych. Przeczytaj, co możesz ze swej strony zrobić, aby uniknąć porodu przedwczesnego.

Porody przedwczesne to jedno z największych wyzwań współczesnego położnictwa: co roku w Polsce rodzi się ok. 28 tysięcy wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Porody przedwczesne wiążą się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dlatego powinnaś zrobić, co możesz, aby twoja ciąża trwała tyle, ile przewidziała natura. Nie wszystko od ciebie zależy, bo czynników wywołujących poród przedwczesny jest wiele. Jednak w badaniach naukowych i klinicznych odkryto już sporo prawidłowości, z których warto wyciągnąć wnioski dla siebie. 

Poród przedwczesny: od początku ciąży bądź pod opieką lekarza

Duże znaczenie w profilaktyce porodu przedwczesnego ma wcześnie rozpoczęta opieka lekarska. Kobiety objęte taką opieką przed upływem 10. tygodnia ciąży rzadziej mają problemy zdrowotne w przebiegu ciąży, a co za tym idzie, rzadziej występują u nich powikłania. Wśród matek młodocianych, których ciąża przebiega bez nadzoru lekarza, aż 80 proc. rodzi przedwcześnie! Pamiętaj więc, aby regularnie chodzić do lekarza, wykonywać jego zalecenia i wszystkie badania. Musisz być szczególnie czujna, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby tarczycy lub serca.

>> Co robić, żeby urodzić w terminie? >>

Poród przedwczesny: bez zwłoki lecz infekcje

Nawet połowa porodów przedwczesnych to zdaniem badaczy skutek infekcji wewnątrzmacicznej. Najczęściej przyczyną są infekcje pochwy i zakażenia układu moczowego bakterią Escherichia coli, ale groźne mogą być też zakażenia w jamie zębowej. Nie lekceważ więc żadnych stanów zapalnych, tylko je lecz. 

Poród przedwczesny: regularnie wykonuj badania moczu

Poród przedwczesny może wywołać także bezobjawowe zakażenie układu moczowego (tzw. bezobjawowa bakteriuria). Tego zakażenia nie jesteś w stanie zauważyć sama, bo nie daje żadnych objawów. Dlatego jest bardzo ważne, abyś regularnie wykonywała badania ogólne moczu – siedem razy w czasie trwania ciąży. Jeśli wyniki potwierdzą bezobjawową bakteriurię, należy zastosować leczenie antybiotykiem.

Poród przedwczesny: przyjmuj DHA z alg i witaminę D

Oba te składniki odżywcze zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego. Zwłaszcza wpływ kwasu DHA pochodzącego z alg morskich jest dobrze udokumentowany. Badania przeprowadzone przez prof. Susan Carlson (USA) wykazały, że w grupie kobiet przyjmujących DHA z alg (ok. 500 mg dziennie przez całą ciążę) ryzyko przedwczesnego porodu jest o 85 proc. mniejsze niż w grupie, która tego składnika nie przyjmowała. Także podawanie witaminy D wpływa korzystnie na przebieg ciąży. Prawdopodobnie wynika to z tego, że witamina ta poprawia odporność, zapobiegając groźnym infekcjom. W ciąży trzeba przyjmować 1500–2000 IU witaminy D dziennie. Oprócz DHA i witaminy D wśród składników, których pozytywny wpływ u kobiet w ciąży jednoznacznie udowodniono, znajduje się również kwas foliowy, jod i żelazo. Sprawdź czy w preparacie, który przyjmujesz, znajduje się tych pięć składników. 

Co zrobić, by szybko nie urodzić? WIDEO

Poród przedwczesny: zrezygnuj z palenia papierosów!

Wyniki wielu badań są jednoznaczne: palenie papierosów skraca czas trwania ciąży, a więc i rozwoju płodu. Palenie zwiększa ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i oddzielenia się łożyska. Analiza wyników ośmiu badań, dokonana w 1999 roku, wykazała, że ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska u palaczek jest 1,6 razy większe niż u matek niepalących.

Poród przedwczesny: jedz warzywa i owoce

Jak dowodzą analizy przeprowadzone w Norwegii w latach 2002–2008, także dobry jadłospis nie jest bez znaczenia. Wśród matek, które w ciąży odżywiały się w sposób rozsądny (dużo warzyw i owoców, drób, pełnoziarniste pieczywo) mniejszy był odsetek porodów przedwczesnych niż wśród kobiet stosujących dietę „zachodnią” (białe pieczywo, przetworzone produkty mięsne, słone i słodkie przekąski). Z analiz wynika, że większe znaczenie ma zwiększenie ilości zdrowych produktów (zwłaszcza warzyw) niż całkowite wykluczenie z diety tych niezdrowych.

>> Jak wygląda opieka nad wcześniakiem? >>

Poród przedwczesny: staraj się nie denerwować

Wysoki poziom stresu u przyszłej mamy to także jedna z przyczyn kłopotów. Niestety, nie zawsze da się tego uniknąć, ale przynajmniej ogranicz te źródła stresu, na które masz wpływ. Na przykład unikaj kontaktu z ludźmi, z którymi jesteś skonfliktowana czy ich nie lubisz. Jeśli masz bardzo stresującą, nieprzyjazną sytuację w pracy, to również z niej zrezygnuj. 

Poród przedwczesny: unikaj dużego wysiłku

W badaniach klinicznych (Saurel-Cubizolles i wsp., 2004) wykazano, że praca przekraczająca 42 godziny tygodniowo oraz praca w pozycji stojącej powyżej 6 godzin dziennie zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zwróć się do pracodawcy o zmianę stanowiska na czas ciąży.

Poród przedwczesny: poczekaj rok z kolejną ciążą

Krótkie odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami także sprzyjają porodom przedwczesnym. Organizm kobiety musi mieć czas, by się zregenerować przed następną ciążą. Dlatego lepiej z tym poczekać: od momentu urodzenia pierwszego dziecka do zajścia w kolejną ciążę powinien minąć przynajmniej rok. 

To także zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego

Inne czynniki ze strony matki zwiększające prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się przed czasem:

  • niedożywienie przed zajściem w ciążę
  • wiek poniżej 18 lat i powyżej 35 lat
  • duża liczba ciąż (cztery i więcej)
  • niskie wykształcenie
  • niski status społeczno-ekonomiczny.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE