Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Oblicz termin porodu za pomocą kalkulatora ciąży

Dzięki naszemu kalkulatorowi ciąży łatwo obliczysz przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, że tylko ok. 5 proc. dzieci rodzi się dokładnie w przewidywanym terminie porodu. Poród może nastąpić nawet dwa-trzy tygodnie przed lub po wyznaczonej dacie.

Pierwszy trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży mija pod znakiem dolegliwości ciążowych: mdłości, wymiotów, bezsenności, gorszego samopoczucia. W pierwszym trymestrze ciąży tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne i zaczyna bić serce! W 12. tygodniu dziecko przypomina już miniaturę człowieka, potrafi poruszać klatką piersiową i doskonali ruchy chwytne. W tym czasie można również dostrzec jego płeć, jeśli tylko odpowiednio się obróci. Dziecko pod koniec pierwszego trymestru ciąży waży około 14 g, ma 6 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży >>

Drugi trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży drugi trymetr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży.

Drugi trymestr ciąży jest najprzyjemniejszy dla przyszłej mamy – mijają pierwsze dolegliwości, więc poprawia się samopoczucie. W drugim trymestrze ciąży zmniejsza się również ryzyko poronienia. W tym czasie rozwijają się zmysły dziecka: ono słyszy, czuje smak, reaguje na światło. Powstają też struny głosowe dziecka, które potrafi już otwierać oczy i ma zawiązki zębów stałych. Narządy wewnętrzne cały czas rosną. Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko może ważyć już nawet kilogram i mierzy prawie 40 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o drugim trymestrze ciąży >>

Trzeci trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży trzeci trymestr trwa od 27 do 42 tygodnia ciąży.

W trzecim trymestrze mogą pojawić się bóle pleców, skurcze łydek, mogą pojawić się żylaki i spuchnięte nogi. Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnego rozwoju mózgu dziecka, coraz bardziej zaczyna też ono przypominać noworodka: zaokrąglają się jego policzki, stają się bardziej pulchne. W trzecim trymestrze ciąży dziecko znacznie mniej się rusza – samo jest coraz większe, więc miejsca do fikania koziołków ma znacznie mniej. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko waży od 2,5 kg do 3,6 kg.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o trzecim trymestrze ciąży >>

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka