Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Oblicz termin porodu za pomocą kalkulatora ciąży

Dzięki naszemu kalkulatorowi ciąży łatwo obliczysz przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, że tylko ok. 5 proc. dzieci rodzi się dokładnie w przewidywanym terminie porodu. Poród może nastąpić nawet dwa-trzy tygodnie przed lub po wyznaczonej dacie.

Pierwszy trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży mija pod znakiem dolegliwości ciążowych: mdłości, wymiotów, bezsenności, gorszego samopoczucia. W pierwszym trymestrze ciąży tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne i zaczyna bić serce! W 12. tygodniu dziecko przypomina już miniaturę człowieka, potrafi poruszać klatką piersiową i doskonali ruchy chwytne. W tym czasie można również dostrzec jego płeć, jeśli tylko odpowiednio się obróci. Dziecko pod koniec pierwszego trymestru ciąży waży około 14 g, ma 6 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży >>

Drugi trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży drugi trymetr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży.

Drugi trymestr ciąży jest najprzyjemniejszy dla przyszłej mamy – mijają pierwsze dolegliwości, więc poprawia się samopoczucie. W drugim trymestrze ciąży zmniejsza się również ryzyko poronienia. W tym czasie rozwijają się zmysły dziecka: ono słyszy, czuje smak, reaguje na światło. Powstają też struny głosowe dziecka, które potrafi już otwierać oczy i ma zawiązki zębów stałych. Narządy wewnętrzne cały czas rosną. Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko może ważyć już nawet kilogram i mierzy prawie 40 cm.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o drugim trymestrze ciąży >>

Trzeci trymestr w kalendarzu ciąży

Według kalendarza ciąży trzeci trymestr trwa od 27 do 42 tygodnia ciąży.

W trzecim trymestrze mogą pojawić się bóle pleców, skurcze łydek, mogą pojawić się żylaki i spuchnięte nogi. Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnego rozwoju mózgu dziecka, coraz bardziej zaczyna też ono przypominać noworodka: zaokrąglają się jego policzki, stają się bardziej pulchne. W trzecim trymestrze ciąży dziecko znacznie mniej się rusza – samo jest coraz większe, więc miejsca do fikania koziołków ma znacznie mniej. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko waży od 2,5 kg do 3,6 kg.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o trzecim trymestrze ciąży >>

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza