Masaż krocza w ciąży: instrukcja jak masować krocze

Masaż krocza
Masaż krocza warto wykonywac regularnie od 34. tygodnia ciąży.

Masaż krocza przygotowuje drogi rodne do porodu naturalnego oraz zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Dzięki jego regularnemu wykonywaniu poprawia się elastyczność tkanek, a okolice pochwy rozciągają się i rozluźniają. Zanim zdecydujesz się na masaż krocza, skonsultuj się z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań np. czy nie masz infekcji pochwy.

W ciąży bardzo dobrym zabiegiem są masaże ciała. Odprężają ciało, przynoszą ulgę zmęczonym plecom, zapobiegają rozstępom. Niekótre masaże w ciąży także przygotowują do porodu i pomagają uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza. I taki jest właśnie masaż krocza w ciąży. Jak masować krocze w ciąży? Oto prosta instrukcja.

Pozycja do wykonywania masażu krocza

Najwygodniejsze pozycje do masażu krocza to albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odsuniętą w bok i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą opartą wyżej np. o krzesło. Możesz też usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże. Wtedy mamy łatwy dostęp, mięśnie powinny być roluźnione.

Masaż krocza - instrukcja

Mięśnie podczas masażu krocza powinny być rozluźnione.

  • Niewielką ilość olejku, wcześniej ogrzanego w dłoniach nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe. Wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm) wykonuj palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9).
  • Potem masując krocze włóż opuszkę palca do pochwy i przesuwaj nim rytmicznie, lekko uciskając ścianki pochwy ku dołowi (w kierunku odbytu) i na boki – do momentu, w którym poczujesz pieczenie (to oznacza, że masaż krocza działa). Gdy pieczenie minie, ponownie rozpocznij masaż krocza. Możesz też "podszczypywać" tkanki pochwy dookoła ujścia i w jej głębi.
  • Po kilku dniach regularnego wykonywania masażu dołącz do masowania krocza drugi palec, a potem kolejny.
  • Do masażu krocza stosuj naturalne olejki: z awokado, kiełków pszenicy, oliwek czy migdałów. Olejki ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do oleju można dodać kilka kropli witaminy E w płynie, dostępnej w aptece.

Uwaga! Z masażu krocza w ciąży zrezygnuj, jeśli masz infekcję dróg rodnych.

Jak często wykonywać masaż krocza?

Masaż krocza warto wykonywać od 34. tygodnia ciąży. Najlepiej krocze jest masować po kąpieli: 4-5 razy w tygodniu. Masaż krocza nie powinien trwać dłużej niż 5-8 minut.

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2017-06-21 Publikacja: 2017-05-22
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.