Masaż krocza w ciąży pomoże ci urodzić. Sprawdź, jak go prawidłowo wykonywać

2022-09-16 14:59

Masaż krocza przygotowuje drogi rodne do porodu naturalnego oraz zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Dzięki jego regularnemu wykonywaniu poprawia się elastyczność tkanek, a okolice pochwy rozciągają się i rozluźniają. Jak wykonać taki masaż?

Masaż krocza w ciąży pomoże ci urodzić.
Autor: Getty images Sprawdź, jak go robić prawidłowo

Niektóre masaże w ciąży mają szczególne znaczenie, ponieważ przygotowują do porodu i pomagają uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza. I taki jest właśnie masaż krocza w ciąży. Jak masować krocze w ciąży? Oto prosta instrukcja.

Spis treści

  1. Dlaczego warto wykonywać masaż krocza w ciąży?
  2. Pozycja do masażu krocza
  3. Masaż krocza - instrukcja
  4. Jak często wykonywać masaż krocza?
  5. Przeciwwskazania do masażu krocza
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Dlaczego warto wykonywać masaż krocza w ciąży?

Badania pokazują, że kobiety, które regularnie wykonywały masaż krocza, zgłaszały mniejszy ból krocza po porodzie. Podczas samego porodu rzadziej musiały mieć nacinane krocze, rzadziej też doświadczały jego pęknięcia

To dlatego, że masaż krocza w ciąży przygotowuje je do porodu. Zwiększa przepływ krwi, co pomaga w rozciąganiu tkanek i skóry, co mniejsza ból podczas porodu

Istnieją też badania kobiet robiących masaż, które pokazują, że nawet jeśli dojdzie u nich do pęknięcia krocza, to jest ono na tyle nieduże, że nie wymaga nakładania szwów. Masowanie krocza pozwala też przyszłej mamie zwrócić szczególną uwagę na okolice, które najbardziej rozciągają się podczas porodu, poznać je i nauczyć się je rozluźniać. 

Czytaj równieżCiepłe okłady i mniej leków – to tylko niektóre ze sposobów na uniknięcie pęknięcia krocza w czasie porodu

Pęknięcie krocza - czym się różni od nacięcia?

Pozycja do masażu krocza

Masaż krocza polega na rozciąganiu i masowaniu krocza za pomocą jednego lub dwóch palców. Masaż można wykonać samodzielnie lub z pomocą partnera.

Najwygodniejsze pozycje do masażu krocza to albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odsuniętą w bok i opartą stopą o podłogę albo pozycja stojąca z nogą opartą wyżej np. o krzesło.

Możesz też usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże. Wtedy mamy łatwy dostęp do mięśni. Niektóre panie wolą masować się leżąc w łóżku z rozłożonymi nogami i ugiętymi kolanami lub w wannie ewentualnie siedząc w toalecie.

Wybór pozycji do masażu zależy od ciebie. Sprawdź, w jakiej pozycji jest ci najwygodniej, zadbaj też o bezpieczeństwo (np. stojąc na jednej nodze pod prysznicem możesz się poślizgnąć).

Masaż krocza - instrukcja

Mięśnie podczas masażu krocza powinny być rozluźnione.

  • Niewielką ilość olejku, wcześniej ogrzanego w dłoniach nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe. Wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm) wykonuj palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9).
  • Potem masując krocze włóż opuszkę palca do pochwy i przesuwaj nim rytmicznie, lekko uciskając ścianki pochwy ku dołowi (w kierunku odbytu) i na boki – do momentu, w którym poczujesz pieczenie (to oznacza, że masaż krocza działa). Gdy pieczenie minie, ponownie rozpocznij masaż krocza. Możesz też "podszczypywać" tkanki pochwy dookoła ujścia i w jej głębi.
  • Po kilku dniach regularnego wykonywania masażu dołącz do masowania krocza drugi palec, a potem kolejny.
  • Do masażu krocza stosuj preparaty na bazie kwasu hialuronowego bądź naturalne olejki: z awokado, kiełków pszenicy, oliwek czy migdałów. Olejki ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do oleju można dodać kilka kropli witaminy E w płynie, dostępnej w aptece.

Jak często wykonywać masaż krocza?

Masaż krocza warto wykonywać od 34. tygodnia ciąży. Najlepiej krocze jest masować po kąpieli: 4-5 razy w tygodniu. Masaż krocza nie powinien trwać dłużej niż 5-8 minut.

Czytaj równieżJak na ciążę może wpłynąć przedwczesne rozwarcie szyjki macicy?

6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie

Przeciwwskazania do masażu krocza

Są sytuację, w których trzeba zrezygnować z masażu krocza w ciąży. Nie masuj się, gdy:

  • jesteś przed 34. tygodniem ciąży (nie ma badań prowadzonych na wcześniejszych etapach ciąży) 
  • twoja ciąża jest zagrożona (masaż może wywołać skurcze) 
  • masz infekcje intymne (możesz roznieść je na inne obszary ciała i pogłębić nasilenie infekcji)
  • dokuczają ci przedwczesne skurcze (masaż może je nasilić)
  • masz przedwcześnie skróconą szyjkę macicy
  • masz łożysko przodujące lub jakimkolwiek inny stan, w którym występuje krwawienie z pochwy w drugiej połowie ciąży
  • cierpisz na nadciśnienie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza