Pęknięcie krocza - czym się różni od nacięcia?

2022-01-19 14:47

Czym jest pęknięcie krocza, a czym jego nacięcie. Jeśli masz przed sobą poród, na pewno słyszałaś o nacięciu krocza lub jego pęknięciu. Czym to się różni i co jest bardziej niebezpieczne - nacięcie krocza czy jego pęknięcie? Zobacz, czy jest to nieodzowny element każdego porodu.

Pęknięcie krocza
Autor: Getty Images Pęknięcie krocza zdarza się najczęściej w przypadku szybko przebiegających porodów

Po porodzie krocze rzadko pozostaje nietknięte. Oprócz rozciągnięcia, zwykle są też na nim rany – efekt pęknięcia krocza lub nacięcia krocza. Jeśli dobrze się przygotujesz do porodu możesz uniknąć nacięcia krocza.

Spis treści

 1. Pęknięcie krocza - kiedy do niego dochodzi
 2. Cztery stopnie pęknięcia krocza
 3. Nacięcie krocza
 4. Czy zawsze dochodzi do pęknięcia lub nacięcia?
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Pęknięcie krocza - kiedy do niego dochodzi

Pęknięcie krocza zdarza się najczęściej w przypadku szybko przebiegających porodów. Do najważniejszych jego przyczyn należy pierwszy poród, makrosomia płodu,narodziny dziecka twarzą do przodu czy konieczność użycia kleszczy.

W przypadku niewielkich pęknięć, w wyniku których uszkodzeniu ulega jedynie wierzchnia warstwa skóry krocza oraz część śluzówki pochwy, mięśnie zaś pozostają nietknięte – wtedy zwykle nie zakłada się szwów, a rana nie jest zbyt bolesna.

Bardzo rzadko zdarzają się poważniejsze obrażenia krocza – pęknięcia krocza trzeciego bądź czwartego stopnia, kiedy uszkodzony zostaje również zewnętrzny i wewnętrzny zwieracz odbytu. Leczenie po takim pęknięciu krocza może się wówczas przeciągnąć nawet do kilku miesięcy.

Cztery stopnie pęknięcia krocza

W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza:

 • stopień pierwszy - uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza,
 • stopień drugi - oprócz skóry i śluzówki, uszkodzone są też mięśnie krocza,
 • stopień trzeci - do wymienionych wcześniej obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu,
 • stopień czwarty - dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy.

O higienie i leczeniu pękniętego krocza przeczytasz tutaj.

Nacięcie krocza

Nacięcie krocza (w powszechnym rozumieniu) obejmuje także przecięcie mięśni i wymaga założenia szwów, które rozpuszczają się w ciągu 2–3 tygodni. Nacięcie krocza jest kontrolowane przez położną, dlatego jego skutki mogą być mniej groźne. Położna nacina jedynie tyle ile trzeba. Natomiast w przypadku pęknięcia ani rodząca, ani tym bardziej położna nie mają nad nim kontroli.

Czy zawsze dochodzi do pęknięcia lub nacięcia?

Zarówno pęknięcia jak i nacięcia krocza można uniknąć. Krocze warto zacząć przygotowywać już na początku ciąży.

Sposoby na uniknięcie pęknięcia lub nacięcia krocza:

 1. Masaż -około 20 tygodnia ciąży można zacząć wykonywać masaże, które mają na celu uelastycznienie tkanki krocza. Masaż mogą wykonywać jedynie kobiety, które nie cierpią na żadna infekcję intymną, a ich ciąża przebiega prawidłowo. Do masażu warto wykorzystać olej naturalny z dodatkiem kilku kropel witaminy E. Jak wykonać masaż krocza? Instrukcję znajdziesz tutaj.
 2. Ćwiczenie mięśni Kegla - ćwiczenia Kegla mają na celu naukę kontrolowania mięśni dna miednicy mniejszej. Regularnie wykonywane sprawią, że poród będzie łatwiejszy (szyjka będzie się łatwiej rozwierać), a także zapobiegną wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Aby zlokalizować mięśnie, które powinnaś trenować, powstrzymaj na chwilę strumień moczu w trakcie siusiania. Mięśnie, które wtedy pracują, powinnaś kilkadziesiąt razy dziennie zaciskać i rozluźniać. Ćwicz w różnych pozycjach, a zacznij rano, przed wstaniem z łóżka.
 3. Dbaj o kondycję - jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz odmawiać sobie aktywności fizycznej. Chodzi o to, byś codziennie spacerowała, a 2–3 razy w tygodniu ćwiczyła trochę intensywniej, np. pływała lub chodziła na fitness dla przyszłych mam. Badania potwierdzają, że kobiety sprawne fizycznie rodzą łatwiej, a ich krocze rzadziej ulega urazom w czasie porodu.
 4. Sprawdź szpital - popytaj koleżanki, przeszukaj internetowe fora i dowiedz się, w której placówce położnicy chronią krocze. Skontaktuj się z położną z wybranego szpitala i powiedz, że zależy ci na tym, by urodzić bez nacięcia. Jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, być może będziesz słabiej kontrolować skurcze i nacięcie będzie konieczne, ale nie jest prawdą, że znieczulenie wyklucza ochronę krocza.
 5. Wejdź do wody - doświadczenie pokazuje, że poród w pozycji leżącej niemal zawsze kończy się nacięciem krocza. Najlepiej jest rodzić na stojąco, w pozycji kucznej lub kolankowo-łokciowej. Masz prawo się tego domagać. Jeśli istnieje taka możliwość, wejdź do wanny – ciepła woda masuje krocze i ułatwia rozwieranie.

Czytaj: 5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza