Nacięcie krocza w czasie porodu: czy ten zabieg boli?

2022-02-01 13:40

Nacięcie krocza to zabieg, który spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Czy nacięcie krocza boli? Nie. Wykonuje się je podczas skurczu. Niektóre rodzące nawet nie wiedzą kiedy ich krocze zostało nacięte. W wielu szpitalach nadal nacięcie krocza wykonywane jest rutynowo, choć są sposoby by jego uniknąć - zarówno po stronie personelu szpitala, jak i samej rodzącej. 

Nacięcie krocza: czy to boli?
Autor: Getty Images Gdy krocze zostaje nacięte, powstaje rana wymagająca założenia szwów, co utrudnia normalne funkcjonowanie po porodzie.

Czy nacięcie krocza boli? Nacięcie krocza nadal jest bardzo często wykonywane u kobiet rodzących po raz pierwszy.  Przy drugim porodzie tkanki krocza są już bardziej rozciągliwe, więc jest szansa na uniknięcie nacięcia krocza.

Zwłaszcza jeśli odpowiednio przygotujesz się do porodu za pomocą masażu krocza, olejku, ćwiczeń. Dowiedz się, kiedy jest konieczne nacięcie krocza i czy nacięcie krocza boli? 

Spis treści

  1. Czy i kiedy nacięcie krocza jest konieczne?
  2. Czy nacięcie krocza boli?
  3. Gojenie rany po nacięciu krocza
  4. Czy po nacięciu krocza mogą wystąpić powikłania?
  5. Sposoby na złagodzenie bólu
  6. Pielęgnacja krocza po porodzie
  7. Zakaz dźwigania w połogu!
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Czy i kiedy nacięcie krocza jest konieczne?

Podczas porodu nie ma obowiązku wykonania nacięcia korcza. Przy dobrej współpracy rodzącej z położną – i odrobinie starań ze strony tej drugiej - można wtedy uniknąć nacięcia.

Czasem jednak lekarz podejmuje decyzję o nacięciu krocza. Bierze wówczas pod uwagę:

  • masę dziecka;
  • zaobserwowaną w trakcie porodu elastyczność tkanek;
  • to, czy podana została kroplówka z oksytocyną;
  • pozycję w jakiej odbywa się poród i sposób prowadzenia porodu przez położną.

Czy nacięcie krocza boli?

Czy nacięcie korcza boli, to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zabieg nacięcia krocza nie boli, ponieważ jest wykonany w czasie skurczu. Zabieg pozornie jest drobny i mało istotny, trwa sekundę, a rodząca nawet do nie odczuwa. Jednak jego wykonanie powoduje dużą różnicę w kondycji i samopoczuciu młodej mamy.

Dolegliwości po nacięciu krocza możesz odczuwać później - w połogu. I tu też wszystko zależy od stopnia uszkodzenia tkanek krocza. Gdy krocze zostaje nacięte, powstaje rana wymagająca założenia szwów, co utrudnia normalne funkcjonowanie po porodzie. Szwy ciągną przy każdym ruchu, co wiąże się z dodatkowym bólem i uniemożliwia normalne siedzenie.

Czytaj również: Połóg bez tajemnic: krwawienie po porodzie, odchody połogowe, depresja poporodowa

Pęknięcie krocza - czym to się różni od nacięcia?

Gojenie rany po nacięciu krocza

Małe pęknięcia, bez założenia szwów, mogą przypominać o sobie przez 1–2 dni lekkim szczypaniem podczas oddawania moczu. Typowe nacięcie krocza podczas gojenia natomiast może dawać bardzo dotkliwe dolegliwości. Na początku możesz odczuwać silny ból wokół rany, a wraz z jej gojeniem się krocza – ciągnięcie i drętwienie.

Jeśli miałaś nacięcie krocza i masz założone szwy przez 5–7 kilka dni po porodzie nie będziesz mogła normalnie siedzieć. Często na kroczu pojawia się obrzęk, który powoduje, że szwy zbyt mocno uciskają tkankę. Gojenie po nacięciu krocza trwa 7–10 dni, ale czasem dyskomfort utrzymuje się nawet wtedy, gdy tkanki już się zagoiły, do miesiąca.

Krocze zszywa się zwykle rozpuszczalnymi szwami, ale jeśli powodują dyskomfort, poproś, by położna zdjęła je w 6.–7. dobie po porodzie (potem bywa to utrudnione).

Czy po nacięciu krocza mogą wystąpić powikłania?

Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii co może prowadzić do zakażenia rany. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o krocze po porodzie.

Sposoby na złagodzenie bólu

Jak przyspieszyć gojenie nacięcia krocza? Siadaj na specjalnym kółku wypełnionym granulatem albo zwykłym dmuchanym kółku pływackim. By rana po nacięciu krocza szybko się goiła, podmywaj się po każdej wizycie w toalecie.

Najlepiej myć się od przodu do tyłu, pod bieżącą wodą. Do wody warto dodać kilka kropli olejku herbacianego albo szczyptę nadmanganianu potasu (powinien mieć kolor bladoróżowy). Warto też przemywać krocze specjalnym płynem, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Dzięki temu rana po nacięciu szybciej się zagoi.

Pielęgnacja krocza po porodzie

Krocze po porodzie osuszaj jednorazowym ręcznikiem lub suszarką do włosów. Często zmieniaj podpaski i wietrz ranę dwa–trzy razy dziennie. Wilgoć sprzyja mnożeniu się bakterii i utrudnia gojenie się rany, dlatego tak ważne jest osuszanie krocza. Używaj jednorazowej lub bawełnianej bielizny.

Gdy po nacięciu na kroczu pojawi się obrzęk, ulgę przyniesie ci okład z owiniętego w kawałek płótna lodu lub z oczaru wirginijskiego. Jeśli po trzech dobach dolegliwości po nacięciu korcza nie mijają, spróbuj nasiadówek z naparu kory dębu, kwiatu lawendy albo osolonej wody.

Mogą być one ciepłe lub zimne, w zależności od tego, co przynosi ci ulgę. Pomóc może też delikatny masaż blizny po nacięciu korcza maścią nagietkową lub arnikową.

Ćwicz mięśnie Kegla – dzięki temu wzmocnisz mięśnie podtrzymujące pochwę i odbyt, a także usprawnisz krążenie krwi w okolicach narządów rodnych, dzięki czemu gojenie krocza po porodzie przebiegnie sprawniej.

Zakaz dźwigania w połogu!

Przynajmniej przez okres połogu czyli około 6 tygodni po porodzie nie można dźwigać niczego ciężkiego. Do takich rzeczy zaliczamy np. wanienkę z wodą lub wózek. Nie wykonuj też prac domowych wymagających długiego pozostawania w pozycji pochylonej, jak odkurzanie czy mycie podłogi.

Nieprzestrzeganie tych zaleceń może mieć poważne konsekwencje. Mięśnie miednicy mniejszej i więzadła macicy mogą nie wrócić do poprzedniej elastyczności.

Czytaj również: Powrót do formy po porodzie - różnice po cesarce i porodzie naturalnym

10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

miesięcznik "M jak mama"

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza