Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w trakcie ciąży: jaki ma wpływ na jej przebieg?

2016-04-13 13:03
rozwarcie szyjki macicy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Podczas rozwarcie szyjki macicy zwykle występują również dodatkowe objawy porodowe.

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży może być pierwszym sygnałem wystąpienia ryzyka przedwczesnego porodu. Dlatego każde rozwarcie prze terminem ma kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży. O czym świadczy rozwarcie szyjki macicy w ciąży i jak je zmierzyć?

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży to niepokojące zjawisko, jeśli występuje przed terminem porodu. Rozwarcie oznacza, że szyjka macicy się otwiera i przestaje być szczelna. W normalnym przebiegu ciąży, rozwarcie następuje dopiero w trakcie porodu, torując dziecku drogę do wyjścia na świat. Szyjka otwiera się dzięki skurczom macicy. Rozwarcie następuje stopniowo. Od początku rozwierania do momentu pełnego rozwarcia może upłynąć nawet kilkanaście godzin. Zanim nastąpi rozwarcie szyjki macicy, ulega ona skróceniu (tzw. zgładzenie szyjki) - z 3 cm do 1 cm.

Szyjka macicy to organ łączący pochwę z macicą. W czasie ciąży szyjka powinna być szczelnie zamknięta, by płód w macicy pozostawał bezpieczny i nie istniało ryzyko jego wydalenia. To właśnie szyjka, dzięki silnym mięśniom, uniemożliwia przedwczesne urodzenie dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe, ale też chroni płód przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jednym słowem - zamknięta szyjka macicy sprawia, że płód jest utrzymywany bezpiecznie w macicy przez 9 miesięcy.

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży - jak bada się szyjkę macicy?

Podczas całej ciąży przyszła mama powinna pozostawać pod kontrolą lekarską. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają m. in. na obserwację szyjki macicy. Szyjkę bada się palpacyjnie i w ten sposób mierzy jej rozwarcie, gdyby do niego doszło. Ogólnie przyjętą miarą jest określanie rozwarcia "na palce", co odpowiada miarom centymetrowym. I tak - rozwarcie na jeden palec to rozwarcie na 2 centymetry, rozwarcie na 2 palce to rozwarcie na 4 centymetry a maksymalne rozwarcie - na 5 palców odpowiada 10 centymetrom.

Jeśli dochodzi do rozwarcia szyjki macicy, zwykle występują dodatkowe objawy porodowe. Najbardziej charakterystycznym objawem jest odczuwalna czynność skurczowa, która nasila się w miarę postępowania rozwarcia. Im większe rozwarcie, tym skurcze częstsze, dłuższe i bardziej bolesne. Mówi się nawet od kryzysie 7 centymetra, gdy właśnie tę wielkość osiąga rozwarcie szyjki. Wówczas ból jest najsilniejszy, a długość skurczy oraz ich częstotliwość dają wrażenie, że trwają bez przerwy.

Jeśli do rozwarcia szyjki macicy w ciąży dochodzi na długo przed porodem, również mogą pojawić się inne niepokojące objawy, np. bóle, częste twardnienie brzucha, plamienie, wyciek wód płodowych. Przy rozwierającej przedwcześnie szyjce mówimy, że to oznacza, że staje się niewydolna.

Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

Jakie są konsekwencje przedwczesnego rozwarcie szyjki macicy w ciąży?

Jeśli do rozwarcia szyjki macicy dochodzi w terminie porodu, oznacza to poprawny przebieg porodu, który będzie skutkował narodzinami dziecka. Zupełnie inna sytuacja jest, gdy rozwarcie szyjki pojawi się przedwcześnie. Istnieje wówczas realne zagrożenie przedwczesnym porodem lub nawet poronieniem.

By zapobiec konsekwencjom rozwierania szyjki macicy w ciąży, lekarze zwykle podejmują próby zatrzymania tego procesu. Zwykle ciężarnym nakazuje się leżeć do samego rozwiązania, czasem kieruje się je do szpitala, by donosiły ciążę w warunkach pełnej opieki medycznej. Stosowanym rozwiązaniem w tej sytuacji jest często zabieg polegający na założeniu tzw. pessara, czyli gumowego krążka na szyjkę, by nie dopuścić do jej dalszego rozwierania. Czasem kobiecie zakłada się pod narkozą tzw. szew okrężny na szyjkę. Możliwe jest także wspieranie ciąży środkami farmakologicznymi podtrzymującymi ciążę. Wszystko po to, by zwiększyć szansę na donoszenie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza