Pęknięcie krocza - dlaczego ciało czasem nie wytrzymuje i jak sobie radzić z raną?

2022-01-20 15:03

Pęknięcie krocza zdarza się w trakcie porodu naturalnego stosunkowo często. Skutki pęknięcia krocza mogą być bardzo poważne: obniżają komfort życia, a także odbierają satysfakcję z seksu. Właśnie tymi argumentami lekarze uzasadniają konieczność nacinania krocza w czasie porodu.

Pęknięcie krocza: przyczyny, leczenie i higiena
Autor: Getty images

Pęknięcie krocza zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy poród przebiega szybko. Skutki pęknięcia krocza uzależnione są od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany.

Wyróżnia się 4 stopnie pęknięcia krocza. I stopień jest łagodny i nie wymaga nawet szycia. Natomiast III i IV stopień pęknięcia krocza może dać poważne powikłania. Czy da się zapobiec pękaniu krocza i jak dbać o higienę w tej sytuacji?

Spis treści

  1. Przyczyny pęknięcie krocza
  2. Jak wygląda leczenie pęknięcie krocza?
  3. Pęknięcie krocza - jak przebiega gojenie się rany?
  4. Pielęgnacja i higiena po pęknięciu krocza
  5. Pęknięcie krocza: kiedy do lekarza?
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Przyczyny pęknięcie krocza

Do najważniejszymi przyczynami, z powodu których dochodzi do pęknięcia krocza są:

Dobrze wiedzieć

Pęknięcie krocza dzielimy na cztery stopnie

W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza.

  • stopień pierwszy pęknięcia krocza - uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza;
  • stopień drugi pęknięcia krocza - oprócz skóry i śluzówki, uszkodzone są też mięśnie krocza;
  • stopień trzeci pęknięcia krocza - do wymienionych wcześniej obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu;
  • stopień czwarty pęknięcia krocza - dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy.

Jak wygląda leczenie pęknięcie krocza?

  • Pęknięcia krocza obejmujące jedynie wierzchnią warstwę tkanki otaczającej wejście do pochwy oraz jej śluzówki, goją się szybko, często bez konieczności zszywania.
  • Pęknięcia drugiego stopnia wymagają założenia szwów, które rozpuszczą się po 2-3 tygodniach. Jeżeli na pęknięte krocze były założone szwy, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu, pamiętaj by zgłosić się do lekarza w celu ich zdjęcia. Zszywając krocze lekarz poda ci znieczulenie miejscowe i dopiero wtedy rozpocznie się zabieg – po nim powinnaś przez około 12 godzin chłodzić bolące miejsce.
  • Pęknięcia krocza stopnia trzeciego - obejmujące uszkodzenie mięśni krocza i czwartego, gdy do typowych urazów tkanek i mięśni krocza dochodzi też do rozerwania zewnętrznego lub wewnętrznego zwieracza odbytu bądź też uszkodzenia błony śluzowej odbytu leczy się tylko operacyjnie.

Bez względu na stopień pęknięcia krocza konieczna jest też właściwa pielęgnacja okolic krocza, by ułatwić i przyspieszyć gojenie się ran.

Czytaj również: Ciemne strony porodu – o tym nikt ci nie powie!

Masaż krocza w ciąży: instrukcja jak masować krocze

Pęknięcie krocza - jak przebiega gojenie się rany?

Gojenie ran po pęknięciu krocza trwa 2-3 tygodnie, ale dyskomfort możesz odczuwać przez kilka miesięcy. Warto, byś w tym czasie wstrzymała się od współżycia seksualnego aż do całkowitego uzdrowienia, nie wkładała żadnych ciał obcych do pochwy (np. tamponów) i nie powstrzymywała się przed wypróżnianiem i oddawaniem moczu.

Pielęgnacja i higiena po pęknięciu krocza

Poporodowe odchody z pochwy są świetną pożywką dla bakterii, dlatego powinnaś szczególną uwagę zwrócić na właściwą higienę, by nie doszło do zakażenia. Pamiętaj, by po każdym podmyciu się dokładnie osuszyć ranę.

By przyspieszyć gojenie się rany możesz stosować do przemywania napary z rumianku, kory dębu lub też roztwór nadmanganian potasu. Gdy krocze jest opuchnięte i występują krwiaki możesz robić okłady. Różnego rodzaju nasiadówki, okłady czy też naświetlania lampą mogą znacznie złagodzić dolegliwości bólowe.

Ulgę, szczególnie w pierwszym okresie mogą również przynieść zimne okłady lub żele czy kremy znieczulające.

Pęknięcie krocza: kiedy do lekarza?

Gdybyś zaczęła odczuwać ostry ból krocza lub miała objawy infekcji np. dreszcze, gorączkę, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na całe drogi rodne.

Czytaj również: Poporodowe nietrzymanie stolca - przyczyny i leczenie

Pęknięcie krocza - czym to się różni od nacięcia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza