Pęknięcie krocza: przyczyny, leczenie i higiena

2012-02-08 14:18 Iga Kowalska

Pęknięcie krocza zdarza się w trakcie porodu naturalnego wbrew pozorom stosunkowo często. Skutki pęknięcia krocza mogą być bardzo poważne, często w znaczący sposób obniżają komfort życia, a także odebrać satysfakcję z seksu. Właśnie tymi argumentami lekarze uzasadniają konieczność nacinania krocza w czasie porodu.

Pęknięcie krocza zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy poród przebiega szybko. Skutki pęknięcia krocza uzależnione są od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany.
Pęknięcie krocza: cztery stopnie
W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza.
stopień pierwszy - uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza
stopień drugi - oprócz skóry i śluzówki, uszkodzone są też mięśnie krocza
stopień trzeci - do wymienionych wcześniej obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu
stopień czwarty - dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy
Pęknięcie krocza: przyczyny
Do najważniejszymi przyczynami, z powodu których dochodzi do pęknięcia krocza są:
pierwszy poród naturalny,
makroskopia płodu,
narodziny dziecka twarzą do przodu,
występują komplikacje poporodowe,
konieczność użycia kleszczy,
wykonanie nacięcia krocza.
Pęknięcie krocza: leczenie
Pęknięcia krocza, obejmujące jedynie wierzchnią warstwę tkanki otaczającej wejście do pochwy oraz jej śluzówki, goją się szybko, często bez konieczności zszywania.
Pęknięcia drugiego stopnia wymagają założenia szwów, które rozpuszczą się po 2-3 tygodniach. Jeżeli na pęknięte krocze były założone szwy, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu, pamiętaj by zgłosić się do lekarza w celu ich zdjęcia. Zszywając krocze lekarz poda ci znieczulenie miejscowe i dopiero wtedy rozpocznie się zabieg – po nim powinnaś przez około 12 godzin chłodzić bolące miejsce.
Pęknięcia krocza stopnia trzeciego - obejmujące uszkodzenie mięśni krocza i czwartego, gdy do typowych urazów tkanek i mięśni krocza dochodzi też do rozerwania zewnętrznego lub wewnętrznego zwieracza odbytu bądź też uszkodzenia błony śluzowej odbytu leczy się tylko operacyjnie.
Bez względu na stopień pęknięcia krocza konieczna jest też właściwa pielęgnacja okolic krocza, by ułatwić i przyspieszyć gojenie się ran.
Pęknięcie krocza: gojenie się rany
Gojenie ran po pęknięciu krocza trwa 2-3 tygodnie, ale dyskomfort możesz odczuwać przez kilka miesięcy. Warto, byś w tym czasie wstrzymała się od współżycia seksualnego aż do całkowitego uzdrowienia, nie wkładała żadnych ciał obcych do pochwy (np. tamponów) i nie powstrzymywała się przed wypróżnianiem i oddawaniem moczu.
Pęknięcie krocza: pielęgnacja i higiena
Poporodowe odchody z pochwy sa świetną pożywką dla bakterii, dlatego powinnaś szczególną uwagę zwrócić na właściwą higienę, by nie doszło do zakażenia. Pamiętaj, by po każdym podmyciu się dokładnie osuszyć ranę.
By przyspieszyć gojenie się rany możesz stosować do przemywania napary z rumianku, kory dębu lub też roztwór nadmanganian potasu. Gdy krocze jest opuchnięte i występują krwiaki możesz robić okłady z Rivanolu i Altacetu. Różnego rodzaju nasiadówki, okłady czy też naświetlania lampą solux mogą znacznie złagodzić dolegliwości bólowe.
Ulgę, szczególnie w pierwszym okresie mogą również przynieść zimne okłady lub żele czy kremy znieczulające.
Pęknięcie krocza: kiedy do lekarza
Gdybyś zaczęła oczuwać ostry ból krocza lub miała objawy infekcji np. dreszcze, gorączkę to jak najszybciej zgłoś się do lekarza, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na całe drogi rodne.

Pęknięcie krocza zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy poród naturalny przebiega szybko. Skutki pęknięcia krocza uzależnione są od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany. Do najważniejszych przyczyn, z powodu których dochodzi do pęknięcia krocza zalicza się: pierwszy poród naturalny, makroskopię płodu, narodziny dziecka twarzą do przodu, komplikacje poporodowe i konieczność użycia kleszczy.

Dobrze wiedzieć

Pęknięcie krocza: cztery stopnie

W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza.

  • stopień pierwszy pęknięcia krocza - uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza;
  • stopień drugi pęknięcia krocza - oprócz skóry i śluzówki, uszkodzone są też mięśnie krocza;
  • stopień trzeci pęknięcia krocza - do wymienionych wcześniej obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu;
  • stopień czwarty pęknięcia krocza - dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy.

Pęknięcie krocza: leczenie

Pęknięcia krocza, obejmujące jedynie wierzchnią warstwę tkanki otaczającej wejście do pochwy oraz jej śluzówki, goją się szybko, często bez konieczności zszywania.

Pęknięcia krocza drugiego stopnia wymagają założenia szwów, które rozpuszczą się po 2-3 tygodniach. Jeżeli na pęknięte krocze były założone szwy, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu, pamiętaj by zgłosić się do lekarza w celu ich zdjęcia. Zszywając krocze lekarz poda ci znieczulenie miejscowe i dopiero wtedy rozpocznie się zabieg – po nim powinnaś przez około 12 godzin chłodzić bolące miejsce.

Pęknięcia krocza stopnia trzeciego - obejmujące uszkodzenie mięśni krocza i czwartego, gdy do typowych urazów tkanek i mięśni krocza dochodzi też do rozerwania zewnętrznego lub wewnętrznego zwieracza odbytu bądź też uszkodzenia błony śluzowej odbytu leczy się tylko operacyjnie.

Pęknięcie krocza: gojenie się rany

Bez względu na stopień pęknięcia krocza konieczna jest też właściwa pielęgnacja okolic krocza, by ułatwić i przyspieszyć gojenie się ran. Gojenie ran po pęknięciu krocza trwa 2-3 tygodnie, ale dyskomfort możesz odczuwać przez kilka miesięcy. Warto, aby podczas gojenia krocza powstrzymać się od współżycia seksualnego aż do całkowitego uzdrowienia, nie wolno wkładać żadnych ciał obcych do pochwy (np. tamponów) i nie należy powstrzymywać się przed wypróżnianiem i oddawaniem moczu.

Pęknięcie krocza: pielęgnacja i higiena

Poporodowe odchody z pochwy są świetną pożywką dla bakterii, dlatego podczas gojenia krocza powinnaś szczególną uwagę zwrócić na właściwą higienę, by nie doszło do zakażenia. Pamiętaj, by po każdym podmyciu się dokładnie osuszyć ranę krocza. By przyspieszyć gojenie się pękniecia krocza możesz stosować do przemywania napary z rumianku, kóry dębu lub też roztwór nadmanganian potasu. Gdy krocze jest opuchnięte i występują krwiaki możesz robić okłady z Rivanolu i Altacetu. Różnego rodzaju nasiadówki, okłady czy też naświetlania lampą solux mogą znacznie złagodzić dolegliwości bólowe podczas gojenia krocza. Ulgę, szczególnie w pierwszym okresie mogą również przynieść zimne okłady lub żele czy kremy znieczulające.

Pęknięcie krocza: kiedy do lekarza

Po pęknięciu krocza mogą wystąpić powikłania. Gdybyś zaczęła oczuwać ostry ból krocza lub miała objawy infekcji np. dreszcze, gorączkę to jak najszybciej zgłoś się do lekarza, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na całe drogi rodne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE