Łożysko przodujące - wyjaśniamy, czy jest zagrożeniem dla ciąży?

2021-06-14 12:59

Łożysko przodujące jest jednym z powodów zagrożenia ciąży. Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka, czyli taka, która stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży.

Łożysko przodujące - przyczyna ciąży zagrożonej
Autor: Getty images Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia

Łożysko przodujące może stanowić problem zdrowotny. Łożysko jest odpowiedzialne m.in. za dostarczanie dziecku tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, dlatego niezwykle istotne jest, by działało prawidłowo.

Zdarza się, że kobieta ma w czasie ciąży problem z usytuowaniem łożyska i słyszy np. diagnozę "łożysko przodujące". Dzieje się to zwykle około 20 tygodnia ciąży, kiedy lekarz za pomocą USG sprawdza, jak umiejscowione jest łożysko.

Spis treści

  1. Co oznacza łożysko przodujące?
  2. Jak postępować przy łożysku przodującym?

Co oznacza łożysko przodujące?

Zwykle łożysko jest zlokalizowane w górnej części macicy, w jej dnie lub na jej przedniej lub tylnej ścianie. Jeśli jednak znajduje się w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, czyli zablokuje (w pełni bądź częściowo) dziecku drogę na świat, mówi się o łożysku przodującym.

Objawem takiego stanu jest bezbolesne krwawienie z dróg rodnych, ale może nie być żadnych zauważalnych objawów, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań USG. Łożysko przodujące jest groźne dla matki i płodu (może prowadzić do krwotoku, a nawet śmierci).

Jak postępować przy łożysku przodującym?

Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko jest przodujące, zwykle ciężarna pozostaje w szpitalu, by lekarze mogli systematycznie oceniać stan jej i dziecka za pomocą USG i KTG (aparat do monitorowania pracy serca dziecka, który równocześnie odnotowuje skurcze macicy).

Jeśli dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, niemal zawsze lekarze decydują o cięciu cesarskim, które pozwala wyeliminować zagrożenia mogące się pojawić w trakcie porodu drogami natury. Cesarskie cięcie wykonuje się też natychmiast, jeśli w czasie ciąży dojdzie do obfitego krwotoku z dróg rodnych.

Badania w 5. miesiącu ciąży

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza