Łożysko przodujące - przyczyna ciąży zagrożonej

2013-02-12 11:33 Eliza Dolecka

Łożysko przodujące jest jednym z powodów ciąży zagrożonej. Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka, czyli taka, która stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży.

Łożysko jest odpowiedzialne m.in. za dostarczanie dziecku tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, dlatego niezwykle istotne jest, by działało prawidłowo. Jednak część kobiet ma w czasie ciąży problemy z łożyskiem. Około 20 tygodnia ciąży lekarz za pomocą USG sprawdza, jak umiejscowione jest łożysko. Zwykle jest ono zlokalizowane w górnej części macicy, w jej dnie lub na jej przedniej lub tylnej ścianie.

Łożysko przodujące: objawy

Jeśli znajduje się w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, czyli zablokuje (w pełni bądź częściowo) dziecku drogę na świat, mówi się o łożysku przodującym. Objawem takiego stanu jest bezbolesne krwawienie z dróg rodnych, ale może nie być żadnych zauważalnych objawów, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań USG. Łożysko przodujące jest groźne dla matki i płodu (może prowadzić do krwotoku, a nawet śmierci).

Łożysko przodujące: postępowanie

Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko jest przodujące, zwykle ciężarna pozostaje w szpitalu, by lekarze mogli systematycznie oceniać stan jej i dziecka za pomocą USG i KTG (aparat do monitorowania pracy serca dziecka, który równocześnie odnotowuje skurcze macicy). Jeśli dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, niemal zawsze lekarze decydują o cięciu cesarskim, które pozwala wyeliminować zagrożenia mogące się pojawić w trakcie porodu drogami natury. Cesarskie cięcie wykonuje się też natychmiast, jeśli w czasie ciąży dojdzie do obfitego krwotoku z dróg rodnych.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE