Łożysko przodujące - przyczyna ciąży zagrożonej

2013-02-12 11:33 Eliza Dolecka

Łożysko przodujące jest jednym z powodów ciąży zagrożonej. Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka, czyli taka, która stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Łożysko przodujące jest częstą przyczyną krwawienia z dróg rodnych w drugiej połowie ciąży.

Łożysko jest odpowiedzialne m.in. za dostarczanie dziecku tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, dlatego niezwykle istotne jest, by działało prawidłowo. Jednak część kobiet ma w czasie ciąży problemy z łożyskiem. Około 20 tygodnia ciąży lekarz za pomocą USG sprawdza, jak umiejscowione jest łożysko. Zwykle jest ono zlokalizowane w górnej części macicy, w jej dnie lub na jej przedniej lub tylnej ścianie.

Łożysko przodujące: objawy

Jeśli znajduje się w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, czyli zablokuje (w pełni bądź częściowo) dziecku drogę na świat, mówi się o łożysku przodującym. Objawem takiego stanu jest bezbolesne krwawienie z dróg rodnych, ale może nie być żadnych zauważalnych objawów, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań USG. Łożysko przodujące jest groźne dla matki i płodu (może prowadzić do krwotoku, a nawet śmierci).

Łożysko przodujące: postępowanie

Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko jest przodujące, zwykle ciężarna pozostaje w szpitalu, by lekarze mogli systematycznie oceniać stan jej i dziecka za pomocą USG i KTG (aparat do monitorowania pracy serca dziecka, który równocześnie odnotowuje skurcze macicy). Jeśli dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, niemal zawsze lekarze decydują o cięciu cesarskim, które pozwala wyeliminować zagrożenia mogące się pojawić w trakcie porodu drogami natury. Cesarskie cięcie wykonuje się też natychmiast, jeśli w czasie ciąży dojdzie do obfitego krwotoku z dróg rodnych.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE