Skurcze macicy podczas ciąży to norma! Skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

konsultacja: dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik źródło: miesięcznik "M jak mama"
Skurcze podczas ciąży to norma!
fot.: photos.com

Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Sprawdź z jakimi skurczami macicy masz do czynienia, co oznaczają i jak możesz złagodzić dolegliwości.

NAZWA SKURCZÓW CO OZNACZAJĄ CO CZUJESZ CO PRZYNIESIE ULGĘ
Skurcze Alvareza Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Są skurczami fizjologicznymi, charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale nie wszystkie ciężarne je odczuwają. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do skurczów porodowych. Nie prowadzą jednak do porodu, czyli nie są na tyle silne i skuteczne, by doszło do rozwarcia szyjki macicy i by wypchnąć dziecko. Mięsień macicy napina się, twardnieje w różnych miejscach. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Skurcze pojawiają się nagle i szybko mijają.

Oddychaj spokojnie,
we własnym rytmie.

Skurcze Braxtona - Hicksa Występują po 20. tygodniu ciąży. Mogą pojawiać się dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć. Pod koniec ciąży stają się częstsze, bardziej bolesne. Są normalne w ciąży, mogą być jednak trudne do odróżnienia od przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Dlatego jeśli przed 36. tygodniem ciąży występują częściej niż co godzinę, skontaktuj się z ginekologiem. Są wyraźne, dość dokuczliwe. Trwają od 15 do 30 sekund, ale niekiedy nawet kilka minut. Możesz odczuwać także ból krzyża i mieć złe samopoczucie. Wieloródki odczuwają je silniej niż kobie-ty, które jeszcze nie rodziły.
Zmień pozycję. Jeśli stałaś – połóż się, jeżeli siedziałaś – wstań i pochodź trochę. Spokojnie oddychaj.
Przepowiadające Pojawiają się po 36. tygodniu ciąży. Występują nieregularnie. Możesz je odczuwać kilka razy w ciągu dnia, ale też kilka razy w tygodniu. Świadczą o tym, że macica intensywnie przygotowuje się do porodu. Stają się bardziej odczuwalne na kilka tygodni przed porodem, a im bliżej do niego, tym są częstsze. Są krótkie, bolesne, nasilają się i mijają. Twardnieje cały trzon macicy. Uwaga: skurcze te mogą przypominać skurcze porodowe, ale w przeciwieństwie do nich, ustępują po 1,5–2 godzinach.
Weź prysznic lub krótką, ciepłą kąpiel. Przy silnych dolegliwościach warto zażyć leki rozkurczowe zalecone przez lekarza.

Porodowe Prowadzą do skracania i rozwierania się szyjki macicy. Trwają wiele godzin, nie ustępują. Uwaga: gdy skurcze zwiększają częstotliwość, pojawiają się co 5 minut – to znak, że poród się rozpoczął i pora jechać do szpitala.
Są bolesne, regularne. Twardnieje cały mięsień macicy. W miarę upływu czasu stają się coraz silniejsze i bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze.
Gdy pojawia się skurcz, weź głęboki oddech przez nos i powoli wypuszczaj powietrze ustami. Pomaga też pozycja kuczna, ciepła kąpiel i prysznic. W szpitalu możesz poprosić o znieczulenie.
forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.