Skurcze Braxtona-Hicksa. Od kiedy występują, jak często i jakie to uczucie?

2024-03-05 22:35

Skurcze Braxtona-Hicksa to nie są jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. To coś w rodzaju skurczów „treningowych”. Dzięki nim macica przygotowuje się bowiem do porodu. Przez wiele mam odczuwane są jako stan tzw. „stawiania się macicy”. Kiedy, z jaką częstotliwością i nasileniem występują? Jak je rozpoznać od skurczów porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa. Od kiedy występują, jak często i jakie to uczucie?
Autor: Getty images Skurcze Braxtona-Hicksa. Od kiedy występują, jak często i jakie to uczucie?

Co to są skurcze Braxtona-Hicksa? Jak je rozpoznać?

Skurcze Braxtona-Hicksa swą nazwę zawdzięczają angielskiemu ginekologowi Johnowi Braxtonowi Hicksowi, który jako pierwszy je dokładnie opisał w 1872 roku. Skurcze Braxtona-Hicksa mają za zadanie wzmocnić mięśnie macicy przed porodem, a także ułożyć dziecko główką do dołu. Robią to przez napinanie się tego narządu, co przez przez przyszłe mamy odczuwane jest często jako napinanie się brzucha. Ciężarne mogą przy tym odczuwać ból, ale nie jest to warunek konieczny.

Poradnik Zdrowie: skurcze w ciąży

Skurcze Braxtona-Hicksa na KTG

Skurcze Braxtona-Hicksa charakteryzują się amplitudą 15-30 mm Hg, oznacza to, że odznaczają się w zapisie KTG. W przeciwieństwie chociażby do znacznie łagodniejszych skurczów Alvareza.

Skurcze Braxtona-Hicksa - od kiedy występują?

Skurcze Braxtona-Hicksa występują po 20. tygodniu ciąży. Mogą pojawiać się dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć. Pod koniec ciąży stają się częstsze, bardziej bolesne. Są normalne w ciąży, mogą być jednak trudne do odróżnienia od przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Dlatego jeśli przed 36. tygodniem ciąży występują częściej niż co godzinę, skontaktuj się z ginekologiem. Po 36. tygodniu ciąży skurcze przepowiadające są częstsze. Nieregularne skurcze macicy w ciąży to znak, że narząd ten przygotowuje się do porodu i do skurczów porodowych.

Skurcze Braxtona-Hicksa a skracanie szyjki

Skurcze Braxtona-Hicksa nie prowadzą do skracania i rozwarcia szyjki macicy, co jest podstawową cechą, która odróżnia je od skurczów porodowych. Nie musisz się zatem martwić o to. Gdy jednak cokolwiek cię niepokoi, podejrzewasz skracanie szyjki macicy w ciąży lub obawiasz się tego, warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i rozwiać swoje wątpliwości. Stres niczemu dobremu nie służy.

Skurcze Braxtona-Hicksa - jak często i ile trwają?

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa? Są wyraźne, dość dokuczliwe. Trwają od 15 do 45 sekund, ale niekiedy nawet kilka minut. Im bliżej porodu, mogą występować nawet co 20-30 minut. We wcześniejszych etapach ciąży ich regularność bywa różna – wszystko zależy od kobiety. U jednej mamy pojawi się jeden na kilka godzin, a u drugiej kilka w ciągu godziny. Ciężarne mogą odczuwać przy nich ból krzyża i mieć złe samopoczucie. Wieloródki odczuwają je silniej niż kobiety, które jeszcze nie rodziły. Co pomoże przy skurczach Braxtona-Hicksa? Zmiana pozycji. Jeśli stałaś – połóż się, jeżeli siedziałaś – wstań i pochodź trochę. Spokojnie oddychaj.

Częste skurcze Braxtona-Hicksa - co to oznacza?

Jeśli przed 36. tygodniem ciąży występują częściej niż co godzinę, należy skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Po 36. tygodniu ciąży i im bliżej porodu taka częstotliwość nie powinna już niepokoić. Im bliżej rozwiązania mogą się pojawiać nawet co 20-30 minut. To jednak je odróżnia od skurczy porodowych, że są krótkie, nie tak intensywne i nieregularne. „Skurcze przepowiadające a porodowe” to hasło bardzo często pada w internetowych wyszukiwarkach. Dla uspokojenia dodamy zatem, że skurcze porodowe trwają wiele godzin i nie ustępują. Gdy zaś zwiększa się ich częstotliwość i zaczynają się pojawiać co 5 minut, to znak, że poród się zaczął i czas jechać na porodówkę.

Skurcze Braxtona-Hicksa - jakie to uczucie? Objawy

„Pamiętam skurcze Braxtona-Hicksa doskonale ze swojej pierwszej ciąży. Zawsze dopadały mnie w trakcie prowadzenia auta. To uczucie takie jakby brzuch stawał mi na bakier. Śmiałam się do męża, że nasz syn trenuje właśnie chodzenie. Jak tylko wysiadłam z auta, od razu ustępowały. Pojedynczy skurcz trwał przynajmniej 30 sekund ” – wspomina to uczucie nasza czytelniczka Anna.

„Skurcze Braxtona-Hicksa przypominały u mnie bóle menstruacyjne o lekkim natężeniu. Występowały raz na kilka dni i nie były w żaden sposób uciążliwe. Choć w pierwszej ciąży trudno mi było w ogóle wyłapać, że to właśnie one” – pisze z kolei Katarzyna.

Dodajmy do tego, że skurcze Braxtona-Hicksa zazwyczaj nie są odbierane jako bolesne. Mogą jednak dawać uczucie dyskomfortu i niepewności, dlatego warto przegadać swoje odczucia związane ze skurczami Braxtona-Hicksa ze swoim lekarzem.

Brak skurczy Braxtona-Hicksa - czy to powód do niepokoju?

Kobiety mogą różnie odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, gdy są delikatne, można je w ogóle nie zauważyć, zwłaszcza będąc w pierwszy raz w stanie błogosławionym. To podobnie jak z pierwszymi ruchami dziecka, które pierworódki wyczuwają później niż mamy, które są w kolejnej ciąży. Choć z reguły brak skurczy przepowiadających nawet na końcówce ciąży przy dobrej kondycji mamy i dziecka nie jest powodem do niepokoju, każdą nawet najmniejszą niepewność lepiej rozwiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza