Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

2020-06-04 13:12 Wioletta Rupińska
Skurcze przed porodem
Autor: Getty Images

Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Przeczytaj albo posłuchaj, aby dowiedzieć się, jak przebiegają skurcze porodowe i w którym momencie najlepiej udać się do szpitala.

Posłuchaj, jak przebiegają skurcze przepowiadające oraz jak liczyć skurcze porodowe. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pod koniec ciąży można zaobserwować kilka objawów zwiastujących zbliżające się rozwiązanie. Dziecko obraca się w dół, tak aby jego główka schodziła w stronę kanału rodnego. Możemy zaobserwować wyraźne obniżenie się brzucha i utratę jego wcześniejszego kształtu. Nie wcześniej niż kilka dni przed porodem następuje wydalenie czopu śluzowego, zamykającego dotychczas wnętrze macicy przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi drobnoustrojami. U wielu kobiet pojawia się biegunka - organizm oczyszcza się, aby ułatwić przebieg akcji porodowej.

Najbardziej charakterystycznym symptomem zbliżającego porodu są skurcze przepowiadające. Są to stosunkowo łagodne bóle, trwają ok. 15 – 20 sekund i występują nieregularnie. Nie nasilają się i ustępują samoistnie. Mogą spowodować rozwarcie szyjki macicy na szerokość 3 cm.

Czytaj także: Fazy porodu, czyli podróż dziecka na świat [3 FAZY]

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Skurcze porodowe, pojawiające się w pierwszej fazie porodu, odczuwalne są jako rozległe bóle w okolicy krzyżowej, lędźwiowej i w podbrzuszu. Są regularne, a z czasem ich trwanie wydłuża się. Bóle przed porodem przypominają z początku silne dolegliwości menstruacyjne i nasilają się z upływem czasu. Ich zadaniem jest rozwarcie szyjki macicy na szerokość 10 cm.

Skurczom porodowym może towarzyszyć biegunka, plamienia, odejście czopa śluzowego i wód płodowych.

Jak liczyć skurcze?

Od momentu pojawienia się pierwszych skurczów należy obserwować dynamikę czynności skurczowej, mierząc odstępy czasowe od momentu pojawienia się skurczu do chwili nadejścia kolejnego. Początkowo skurcze pojawiają się co ok. 15 minut i trwają 10- 15 sekund. Stopniowo nasilają się i wydłuża się czas ich trwania.

U pierworódki pierwsza faza porodu trwa ok. 10 – 16 godzin, przy kolejnych porodach skraca się zazwyczaj do 8-9 godzin.

W drugiej fazie porodu skurcze pojawiają się co 3-4 minuty i trwają około 60-90 sekund. Natomiast na ostatnim etapie skurcze występują już co 2 minuty - taka częstotliwość oznacza rychły poród.

Skurcze przepowiadające poród: kiedy udać się do szpitala?

  • Jeżeli przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami wynoszą 5 minut
  • Wydłuża się czas trwania skurczów
  • Są one coraz bardziej bolesne
  • Odeszły wody płodowe
  • Jeżeli zauważasz zmniejszenie nasilenia ruchów dziecka
  • Gdy czujesz silny niepokój i uznasz, że lepiej poczujesz się na porodówce

Czytaj także: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

Co wydarzy się po dotarciu do szpitala?

Po przyjeździe do szpitala na początek czeka nas dopełnienie formalności. Należy mieć ze sobą całą dokumentację przebiegu ciąży i dokumenty tożsamości. Następnie lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy, zmierzy ciśnienie i temperaturę. W dalszej kolejności zostanie wywołane badanie KTG, monitorujące akcję serca dziecka i czynność skurczową macicy.

Jeżeli zapadnie decyzja o pozostaniu na oddziale, pacjentka zostaje poproszona o wypełnienie zgody na ewentualne badania i zabiegi. Należy również zdeklarować chęć zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Po dopełnieniu formalności przyszła mama zostaje przewieziona do sali porodowej, gdzie pozostaje pod opieką przydzielonej położnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE