Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa
fot.: photos.com
Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to patologia ciąży wykrywana na samym jej początku. Po zapłodnieniu rozwija się trofoblast, a kobieta odczuwa u siebie pierwsze objawy ciąży, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek – od razu obumiera albo nie rozwija się wcale. Z czym się wiąże puste jajo płodowe czyli ciąża bezzarodkowa i jakie mogą być jej konsekwencje?

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe) to jedna z przyczyn poronienia samoistnego, które jest zależne od jaja płodowego, a konkretnie wady jaja płodowego. Puste jajo płodowe, razem z jajem poronnym, stanowią nawet 70 proc. wszystkich przypadków poronień. Lekarze nie wskazują konkretnych przyczyn występowania ciąży bezzarodkowej. Przyjmuje się, że puste jajo płodowe jest wynikiem błędu jeszcze na poziomie komórkowym. Mogą to być anomalie chromosomalne albo zaburzenia mechanizmów odpornościowych, albo też inne nieprawidłowości.

Ciąża bezzarodkowa: skąd wiadomo, że jajo płodowe jest puste?

Wszystko rozgrywa się w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Kobieta obserwuje u siebie pierwsze objawy ciąży. Przede wszystkim nie pojawia się miesiączka. Mogą nękać ją mdłości i wymioty. Odczuwa charakterystyczne napięcie w dole brzucha oraz obrzmienie piersi. Ale już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, zwykle w 7.-8 tygodniu ciąży, słyszy złą wiadomość, że tak naprawdę ciąży nie ma. Lekarz, wykonując badanie USG, obserwuje puste jajo płodowe. Aby z całą pewnością stwierdzić ciążę bezzarodkową ginekolog zaleca kobiecie wykonanie badania krwi, by określić poziom hormonu hCG , będącego wskaźnikiem ciąży. Jeśli poziom hormonu jest niski, jajo płodowe może być rzeczywiście puste.

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe): co dalej?

Zdiagnozowanie ciąży bezzarodkowej nie jest proste w takim znaczeniu, że lekarz w pierwszym rozpoznaniu raczej unika stwierdzenia, że to sytuacja na 100 procent pewna. Zdarzają się rzadkie (!) wyjątki (ale jednak!), że po tygodniu, dwóch pojawia się zarodek, który rozwijał się wolniej lub nietypowo się umiejscowił. Dlatego lekarz zaleca kobiecie wykonanie badania krwi oraz ponownego USG po kilku dniach, a w okresie oczekiwania zachęca do wypoczynku w pozycji leżącej. Czasem przepisuje leki na podtrzymanie ciąży. Także dla kobiety usłyszenie (nie)pewnej diagnozy o ciąży bezzarodkowej jest niebywale trudne. Po wykonaniu dodatkowych badań, które nie stwierdziły obecności ciąży, pozostaje jej oczekiwanie na poronienie samoistne lub zabieg. A temu zwykle towarzyszy jeszcze nadzieja, że może jednak zarodek się pojawi...

Polecamy też

Ciąża bezzarodkowa: poronienie samoistne lub zabieg

W przypadku samoistnego poronienia kobieta odczuwa ból w dole brzucha i obserwuje brunatne plamienie lub krwawienie. Jeśli nie dochodzi do poronienia samoistnego, lekarz zaleca wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, by wydobyć jajo płodowe. I tu uwaga! Jeśli kobieta ma skierowanie na zabieg łyżeczkowania jamy macicy, nie powinna zwlekać. To oznacza, że jest on konieczny, a zanim zostanie wykonany puste jajo płodowe musi stwierdzić dwóch lekarzy (taka jest praktyka w szpitalach). Nie ma więc ryzyka, że zabieg łyżeczkowania zostanie wykonany niepotrzebnie. A odkładnie go wiąże się z ewentualnymi powikłaniami.

Nie przegap

Ciąża bezzarodkowa, a kolejna ciąża

Lekarze uspokajają, że ciąża bezzarodkowa nie wpływa na kolejne ciąże. Rzadko zdarza się, by sytuacja się powtórzyła. Kobietom zaleca się jednak badanie genetyczne – kariotypu, które wskaże ewentualne anomalie chromosomowe mogące być przyczyną ciąży bezzarodkowej. Na zupełny brak zarodka w przebiegu tzw. ciąży bezzarodkowej mówi się także: jajo zaśniadowe, zaśniad pusty, puste jajo, a nawet wczesne obumarcie zarodka.

Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2012-05-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.