Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?

2019-07-09 10:19

Na czym polega zapłodnienie? To wbrew pozorom proces bardzo skomplikowany. Poczęcie polega na połączeniu się komórki żeńskiej z plemnikiem. Aby zapłodnienie było możliwe, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Cud poczęcia czyli wszystko o zapłodnieniu
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Kiedy może dojść do zapłodnienia?
 2. Czym jest zapłodnienie?
 3. Zapłodnienie a płeć dziecka
 4. Zapłodnienie to początek ciąży
 5. Zobacz film: Kiedy się kochać, aby doszło do zapłodnienia?

Zapłodnienie polega na połączeniu komórki jajowej kobiety z plemnikiem mężczyzny. Mężczyzna nie ma dni płodnych i jest gotowy do zapłodnienia przez cały rok. U kobiety dni płodne wyznacza owulacja, która ma miejsce raz w miesiącu. Jeśli chcą mieć dziecko, musi dojść do zbliżenia właśnie w tym sprzyjającym momencie.

Zapłodnienie - co warto wiedzieć:

 1. Kiedy może dojść do zapłodnienia?
 2. Czym jest zapłodnienie?
 3. Zapłodnienie a płeć dziecka
 4. Zapłodnienie to początek ciąży

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Zapłodnienie jest możliwe w okresie poprzedzającym owulację i krótko po niej, czyli w dni płodne. Jeśli kobieta miesiączkuje normalnie, jej ciało co miesiąc umożliwia zajście w ciążę.

Około 5. dnia cyklu (licząc od początku krwawienia) w jednym z jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – zaczyna rozwijać się komórka jajowa (żeńska komóra rozrodcza).

Jest ona otoczona tzw. pęcherzykiem Graafa. Owulacja, czyli jajeczkowanienastępuje wtedy, gdy dojrzała komórka jajowa opuszcza ów pęcherzyk.

Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli trwa on 28 dni, owulacja występuje ok. 14. dnia, natomiast u kobiet, które mają cykl 30-dniowy, ok. 16. dnia.

Czytaj:

Kalendarz dni płodnych - sprawdź swoją płodność

Jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej

Czym jest zapłodnienie?

Uwolnione jajeczko (ma wtedy średnicę ok. 0,2 mm) z jajnika trafia do jajowodu i czeka na plemnik. Jeśli ma szczęście, spotyka go. Nawet całą ławicę!

Gdy u mężczyzny dochodzi do wytrysku, do pochwy kobiety dostaje się ok. 200 milionów plemników, czyli męskich komórek rozrodczych. Mają jeden cel – dotrzeć do komórki jajowej i doprowadzić do jej zapłodnienia.

To wędrówka długa i trudna – przeżyją ją tylko najsilniejsze i najszybsze osobniki. A ten, który pierwszy dotrze do celu, da początek nowemu życiu.

Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin. To mało czasu, nawet dla superszybkich plemników. One same mogą przeżyć do trzech dni (wg najnowszych badań nawet dwa razy dłużej). Aby więc wyścig zakończył się sukcesem, czyli zapłodnieniem, do stosunku powinno dojść w dniu owulacji lub kilka dni przed (nie więcej niż trzy).

Plemnik - zwycięzca musi jeszcze otworzyć wrota fortecy. Na szczycie jego główki znajduje się torebka (akrosom), która pęka przy zetknięciu się z powierzchnią jaja. Uwalniają się z niej enzymy rozpuszczające powłokę ochronną komórki jajowej. Tworzy się „dziurka” i plemnik wchodzi do środka.

Czytaj:

Co ma wpływ na zapłodnienie? Oto 5 największych mitów

Zapłodnienie bez wytrysku 

Zapłodnienie a płeć dziecka

Jajeczko i plemnik mają po 23 chromosomy zawierające cały kod genetyczny człowieka. Gdy się połączą, powstaje zygota – komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach (w każdej parze jest zapis cech przekazanych przez matkę i przez ojca). W wyniku dalszego podziału zygoty powstaje zarodek człowieka.

Dziecko, które po 9 miesiącach przyjdzie na świat, będzie miało w sobie trochę z taty, trochę z mamy. O jego cechach (np. budowie ciała, skłonnościach, kolorze włosów czy oczu) zadecydują tzw. geny dominujące. Natomiast płeć zależy od tego, czy w kodzie genetycznym przyniesionym przez zwycięski plemnik znalazł się chromosom żeński określony jako X, czy męski Y.

Czytaj:

Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Dlaczego niektóre choroby genetyczne są groźne tylko dla męskiego potomstwa?

Dobrze wiedzieć
 • Komórka jajowa jest największą komórką, jaka znajduje się w ciele kobiety.
 • Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni.
 • O płci dziecka decyduje plemnik, który zapłodni komórkę jajową.
 • Po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owulacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek.

Zapłodnienie to początek ciąży

Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i w tym samym czasie wędruje (trwa to ok. 5–7 dni) przez jajowód do macicy, aby tam się zagnieździć.

Zarodek ulokowany w macicy zaczyna wysyłać do jajnika sygnały, dzięki którym powstałe po owulacji ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe. Produkuje ono hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży. Za ich sprawą dochodzi także do zatrzymania miesiączki. Właśnie wtedy kobieta zaczyna podejrzewać, że będzie mamą!

Czytaj:

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Kalendarz miesiączkowy - czy to działa?

Zobacz film: Kiedy się kochać, aby doszło do zapłodnienia?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza