Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziom hCG i jakie są normy hCG?

Hormon beta-hCG
Autor: thinkstockphotos.com Obecność hormonu beta hCG oznacza ciążę.

Beta hCG to pierwszy znak informujący o ciąży. To właśnie hormon beta hCG jest wykrywany przez test ciążowy po zapłodnieniu. Poziom beta hCG rośnie wraz z rozwojem płodu. Jakie są normy beta hCG w poszczególnych tygodniach ciąży? Przeczytaj!

Beta hCG to inaczej hormon gonadotropiny kosmówkowej. Poniżej przedstawiamy w punktach to, co powinnaś wiedzieć o tej znaczącej dla ciąży substancji beta hCG:

 1. Beta hCG a test ciążowy
 2. Badanie poziomu beta hCG
 3. Poziom beta hCG w ciąży
 4. Normy beta hCG
 5. Poziom beta hCG a puste jajo płodowe
 6. Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu
 7. Poziom beta hCG a polipy macicy
 8. Co oznacza niski poziom hCG?
 9. Co oznacza wysoki poziom hCG?
Kiedy zrobić test ciążowy?

Beta hCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. Pojawia się tuż po zapłodnieniu, a jego obecność w moczu lub krwi kobiety oznacza, że spodziewa się dziecka - to jego obecność wykrywa test ciążowy.

Poziom beta hCG zmienia się z dnia na dzień i rośnie aż do 3 miesiąca ciąży. Na początku drugiego trymestru poziom beta hCG normuje się, by stopniowo zacząć spadać. I tak dzieje się aż do dnia porodu.

Beta hCG a test ciążowy

Hormon beta hCG w ciąży pojawia się już kilka dni po zapłodnieniu. Teoretycznie minimalne stężenie hormonu beta hCG pojawia się w krwi kobiety po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy (6-8 dnia od owulacji).

Poziom beta hCG oscyluje wtedy na granicy 1 mIU/ml i może być wykrywalne przez test ciążowy. Ale nie musi - to bardzo wczesna ciąża, test więc może się mylić.

Teoretycznie uznaje się, że nie ma sensu przeprowadzać testu ciążowego wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli kobieta zaszła w ciążę, stężenie beta hCG będzie już większe i w terminie miesiączki test ciążowy da wynik miarodajny.

Zdarzają się jednak historie, w których kobiety były w ciąży, mimo że testy dawały wynik negatywny. To możliwe, gdy owulacja przesuwa się o kilka dni - po prostu testy ciążowe były robione zbyt wcześnie. Gdy pziom beta hCG wzrasta, test w końcu daje wynik pozytywny.

Czytaj: Masz pozytywny test ciążowy. I co dalej?

Ciąża urojona a test ciążowy

Brak okresu a negatywny test ciążowy

Badanie poziomu beta hCG

Badanie poziomu Beta hCG to badanie z krwi. Aby je zrobić, nie trzeba mieć skierowania od ginekologa. W każdej chwili można udać się do poradni i oddać krew do badania (jest to odpłatne badanie, ale niezbyt drogie - kosztuje kilkadziesiąt złotych).

Badania bety hCG nie trzeba wykonywać na czczo, można je zrobić o dowolnej porze dnia. Pozwala ono określić poziom hCG w krwi kobiety podejrzewajacej ciążę. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Beta hCG: kiedy zrobić badanie?

Badanie beta hCG najlepiej jest zrobić tuż po terminie spodziewanej miesiączki. I to niezależnie od tego, czy test ciążowy daje wynik pozytywny czy negatywny.

Badanie beta hCG daje wynik wiarygodny i pozwala rozsądzić, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy też brak okresu spowodowany jest czynnikami innymi niż ciąża.

Poziom beta hCG w ciąży

Poziom beta hCG w krwi kobiety wzrasta z tygodnia na tydzień. Największy wzrost dokonuje się w pierwszych dobach po implantacji. W ciągu 48 godzin poziom hCG wzrasta o 66 procent! Tak szybki wzrost utrzymuje się do 12. tygodnia ciąży. Od drugiego trymestru poziom beta hCG zaczyna opadać.

Normy beta hCG

Beta hCG w ciąży rośnie z dnia na dzień. Przyjmuje się, że wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży. Powyżej 5 mIU/ml - że z pewnością jest.

Każde laboratorium ma jednak inne normy beta hCG, zależne od urządzeń oraz odczynników, które są wykorzystywane przy wykonywaniu badania. Do wyników powinny być więc dołączone zakresy norm aktualne dla danego laboratorium. Pomimo tych drobnych różnic przyjmuje się pewne normy ogólne.

Czytaj: Bardzo blada kreska na teście ciążowym

Rodzaje testów ciążowych

Dobrze wiedzieć: jak kształtują się normy beta hCG w ciąży.

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki:

 • 3. tydzień ciąży           5 - 50 mIU/ml
 • 4. tydzień                   5 - 426 mIU/ml
 • 5. tydzień                   18 - 7 340 mIU/ml
 • 6. tydzień                   1080 - 56 500 mIU/ml
 • 7. - 8. tydzień             7650 - 229 000 mIU/ml
 • 9. - 12. tydzień            25 700 - 280 000 mIU/ml
 • 13. - 16. tydzień          13 300 - 254 000 mIU/ml
 • 17. - 24. tydzień           4 060 - 165 400 mIU/ml
 • 25. - 40. tydzień           3 640 - 117 000 mIU/ml

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie ciąży:

 • 3. – 4. tydzień od owulacji –  9 – 130
 • 4. – 5. tydzień od owulacji – 75 – 2600
 • 5. – 6. tydzień od owulacji –  850 – 20 800
 • 6. – 7. tydzień od owulacji –  4 000 – 100 200
 • 7. – 12. tydzień od owulacji – 11 500 – 289 000
 • 12. – 16. tydzień od owulacji - 18 300 – 137 000
 • 16. – 29. tydzień od owulacji – 1 400 – 53 000
 • 29. – 41. tydzień od owulacji – 940 – 60 00

Poziom beta hCG a puste jajo płodowe

Poziom beta hCG wzrasta w ciągu pierwszych 48 godzin o 66 procent. Prawidłowy przyrost hormonu beta hCG oznacza, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli przyrost jest zbyt niski, może to oznaczać puste jajo płodowe, czyli ciążę bezzarodkową. W takiej sytuacji, aby potwierdzić diagnozę, lekarz wykonuje badanie USG.

Jeśli potwierdza się przypuszczenie, że to ciąża bezzarodkowa, po kilku dniach ginekolog ponownie wykonuje USG, a następnie oznacza poziom bety hCG. Gdy diagnoza jest już pewna, niestety trzeba przeprowadzić zabieg łyżeczkowania (jeśli nie dojdzie do poronienia samoistnego).

Czytaj: Abrazja jamy macicy: co to jest za zabieg?

Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu

Po zabiegu łyżeczkowania w organizmie kobiety, która straciła ciążę, przez kilka tygodni może się utrzymywać podwyższony poziom beta hCG. To oznacza, że mimo iż kobieta nie jest w ciąży, testy będą dawały wynik pozytywny. Po kilku tygodniach organizm powinien wrócić do normy. Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać zaburzenia hormonalne.

Sprawdź, jakiej wielkości jest teraz twoje dziecko!

Czytaj: Jakie badania są konieczne w ciąży?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Poziom beta hCG a polipy macicy

W przypadku polipów macicy w krwi kobiety nie powinno być beta hCG. Jeśli test ciążowy lub badanie z krwi wykrywają obecność beta hCG (co więcej, poziom hormonu jest wysoki), oznacza to ciążę. W takiej sytuacji należy sprawdzić u ginekologa czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie doszło do jakiś patologii (ciąży pozamacicznej, zaśniadowej itp.)

Niski poziom beta hCG a ciąża pozamaciczna. Co oznacza niski poziom hCG?

Niski poziom beta hCG (tzn. niższy niż w przyjętych ramach) może niestety oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną. Dlatego zawsze wykonuje się dwa badania, aby sprawdzić, czy stężenie hormonu wzrasta prawidłowo. Jeśli są jakiekolwiek wahania, ginekolog zleca dodatkowe badania. Często pomocne okazuje się USG, które pozwala stwierdzić umiejscowienie zarodka.

Wysoki poziom beta hCG a ciąża zaśniadowa. Co oznacza wysoki poziom hCG?

Wysoki poziom beta hCG (wyższy niż w przewidywanych widełkach) również jest czynnikiem niepokojącym. Może oznaczać ciążę zaśniadową, a więc patologiczny rozrost łożyska. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie USG, które pozwala stwierdzić, czy w macicy znajduje się komórka jajowa, czy też gama pęcherzyków, charakteryzująca ciążę zaśniadową.

W czasie badania USG słychać też, czy bije serduszko dziecka. Jeśli nie słychać bicia serca to znaczy, że mamy do czynienia z ciążą zaśniadową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
vivalablanca
|

Dokładnie :) Ja też się tak nastraszyłam, dopiero mi ginekolog wytłumaczyła co i jak :)

Natalia Magdalena
|

Najlepiej jest sobie monitorować ciąże przy użyciu cyclotestu, mój sprawdzony sposób :D

Madziulek Madziulek
|

Witam. Mój wynik to 1,20 to chyba nic z tego ? Czy się myślę? Pomocy.

Martusiazabka
|

Ta, tu jest napisane ze poniżej 5 to nie doszło do implantacji zarodka. Głowno prawda. Ja miałam betę ponad 28 tysięcy w ok 6-7 tygodniu ciąży. Jajeczka było puste, ciąża obumarła. Potem poroniłam samoistnie.

aga
|

co oznacza wynik 86,7
bardzo proszę o odpowiedź

Paulina Majewska-Rybandt
|

PRZESTRZEGAM przed kalkulatorem BetaHCG dostępnym w necie!!
Jestem w 5 ciąży, 4 poronienia za mną, wiec chucham i dmucham jak moge. Ponieważ usg nie mozna robić dość często, postanowiłam monitorować Betę co 3-4 dni. Wpadłam na ten genialny kalkulator który stwierdził ze na początku przerastała dobrze, pózniej poniżej normy a pózniej jeszcze bardziej poniżej normy. , około 20%. Oszalałam, tak sie zdenerwowałam ze myślałam ze ciąża nie rozwija sie prawidłowo i ze mam puste jajo płodowe. Z nerwów zaczęłam krwawić, przez weekend praktycznie godziłam sie ze strata ciąży. W pon usg pokazało ze wszystko sie super rozwija, serduszko bije. Ale prawie straciłam ta ciąże przez ich głupie normy. Nie ma czegoś takiego! Betę sprawdza sie na początku by określić mniej więcej tydzień ale broń Boże nie określa rozwoju płodu!!!!!tylko usg!!

Natalia
|

Beta HCG 23.8 , hormonalka czy ciąża ?

Monika
|

Witam, dzis odebralam wynik : 18600,79 mlU/ ml. Proszę o interpretację :-)

patrycia
|

Witam. Dzisiaj robiłam badanie beta hcg. Mój wynik to 81,3 w 28dc. Czy jestem w ciąży?

Kasia
|

Hej, czy to możliwe zeby hcg utrzymywał sie na poziomie 0,097 od miesiąca? Za każdym razem kiedy pobieram krew wynik nie zmienia sie nawet o 1/100. Czy to możliwe?