Komórka jajowa, zygota, zarodek... od tego zaczyna się nowe życie

2016-09-28 18:11

Komórka jajowa, zygota, zarodek - te pojęcia zna każdy, choćby z lekcji biologii w szkole. Jeśli jednak planujesz ciążę, warto wiedzieć o ich nieco więcej. Jak powstaje w nowe życie?

komórka jajowa
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli w ciągu 12-24 godzin od owulacji komórka jajowa zostanie zapłodniona, rozwinie się z niej zygota, która następnie zagnieździ się w macicy i przeistoczy w zarodek.

Spis treści

  1. Komórka jajowa - początek drogi
  2. Zygota – komórka będąca efektem zapłodnienia
  3. Zarodek – początkowa postać organizmu ludzkiego

Komórka jajowa - początek drogi

Komórka jajowa to żeńska komórka (gameta) rozrodcza, która powstaje w kobiecym jajniku. Każda kobieta rodzi się z milionami pęcherzyków jajowych, które „budzą się” w okresie, kiedy kobieta staje się zdolna do rozmnażania.

Owulacja, czyli dojrzewanie i uwalnianie się komórki jajowej następuje w czasie każdego cyklu mestruacyjnego, zazwyczaj naprzemiennie – raz w lewym, raz w prawym jajniku. W znajdującym się w jajniku pęcherzyku Graafa zaczyna dojrzewać kilkadziesiąt komórek jajowych. Tylko jedna z nich osiąga pełną dojrzałość, reszta zaś obumiera. Za dojrzewanie komórki jajowej oraz za zahamowanie wzrostu pozostałych, odpowiedzialne są hormony: estrogeny. Dojrzały pęcherzyk jajowy przemienia się w komórkę jajową, a następnie, po pęknięciu pęcherzyka Graafa, zostaje uwolniony z jajnika. Następuje to w tzw. okresie owulacji (jajeczkowania), czyli ok. 14. dnia cyklu menstruacyjnego.

>> Kalkulator dni płodnych - sprawdź, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę!

Następnie komórka jajowa przedostaje się z jajnika do jajowodu, gdzie za pośrednictwem wypustek jest przesuwana w kierunku macicy. Jeżeli na tym etapie jej rozwoju, w ciągu 12-24 godzin od owulacji, zostanie ona zapłodniona, rozwinie się z niej zygota, która następnie zagnieździ się w macicy i przeistoczy w zarodek. Jeśli nie dojdzie do spotkania z meską komórką rozrodczą (plemnikiem) i zapłodnienia, komórka jajowa obumrze. Ściany macicy, w których nie implantował się zarodek zaczną się złuszczać i nastąpi menstruacja.

Zygota – komórka będąca efektem zapłodnienia

Jest pierwszą komórką, z której pod wpływem kolejnych podziałów rozwija się człowiek. Powstajew momencie, gdy gameta (komórka) żeńska łączy się z gametą męską, czyli gdy męski plemnik łączy się z żeńską komórką jajową. Dochodzi wtedy do połączenia się obu gamet w jedną oraz do połączenia chromosomów z plemnika z chromosomami z jaja tworząc dwadzieścia trzy pary.

Już w pierwszej dobie od zapłodnienia następują pierwsze podziały zygoty, które prowadzą do ukształtowania się ludzkiego organizmu: najpierw na dwie, potem na cztery itd. średnio co 12-14 godzin. Zygota otoczona gęstą substancja przesuwa się stopniowo w kierunku macicy, poruszana ruchem znajdujących się w jajowodzie wypustek i odżywiana wydzielanymi przez niego substancjami. Po około 7 dniach od zapłodnienia rozpoczyna się proces zagnieżdżenia się komórki w błonie śluzowej macicy. Mówimy wtedy o implantacji blastocysty, który kończy się po około 5–6 dniach. Po tym czasie blastocysta zaczyna rozwijać się dwutorowo – z jednej

jej części rozwinie się łożysko, z drugiej zaś – zarodek.

>> Krwawienie implantacyjne: jakie są jego przyczyny, objawy i czym się różni od miesiączki?

 

rozwój zarodka
Autor: materiał archiwalny
Ile żyją plemniki?

Zarodek – początkowa postać organizmu ludzkiego

Powstaje z zygoty (połączenia komórek męskich i żeńskich w wyniku zapłodnienia) po zagnieżdżeniu się w macicy. Implantacja następuje ok. 7 doby po zapłodnieniu i trwa 4-5 dni. W okresie zarodkowym, który trwa od momentu implantacji do ok. 8 tygodnia ciąży, powstają najważniejsze narządy wewnętrzne człowieka, dlatego okres ten nazywany jest również organogenezą. Jest to moment, kiedy powstają ewentualne wady rozwojowe.

Zobacz:

Pęcherzyk ciążowy: co to jest i kiedy widać pęcherzyk ciążowy?

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Tzw. okres zarodkowy (embrionalny) charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznym rozwojem. Ciągłym podziałom i mnożeniu się ulegają trzy grup komórek, z których w przyszłości rozwiną się:

  1. układ nerwowy i mózg,
  2. układ pokarmowy i inne narządy
  3. szkielet, układ krwionośny, mięśnie i tkanka łączna.

Wraz z podziałami komórek, zarodek zmienia swój kształt, a wokół niego powstaje pęcherzyk ciążowym. Obok zarodka, znajduje się w nim również m.in. pęcherzyk żółtkowy oraz jama owodniowa. Pęcherzyk żółtkowy odżywia zarodek do momentu powstania łożyska, natomiast jama owodniowa ok. 6-7 tygodnia ciąży wypełnia się płynem owodniowym, który chroni zarodek przez urazami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza