Wielowodzie w ciąży - co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

Wielowodzie zdarza się stosunkowo rzadko, bo dotyczy około dwóch procent wszystkich ciąż. Niesie ze sobą duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka oraz stanowi zagrożenie dla mamy. Wielowodzie wykrywa się poprzez badanie USG, regularnie wykonywane w trakcie ciąży. Dowiedz się  czym jest wielowodzie w ciąży? Skąd się bierze i jak się je leczy?

Wielowodzie to sytuacja, gdy wody płodowe występują w nadmiarze - w worku owodniowym pojawia się nadmierna ilość płynu owodniowego. Wielowodzie nie zaskakuje ciężarnej z dnia na dzień - powstaje stopniowo na różnym etapie ciąży, ale jego pierwsze symptomy zwykle lekarz obserwuje dopiero w drugiej połowie ciąży. Na szczęście, wielowodzie nie pozostaje w ukryciu. Zwiastuje je przede wszystkim nadmierny rozmiar macicy. Ciężarna może zaobserwować za duży brzuch w stosunku do wieku ciąży, uskarżać się również na bolesne napięcie brzucha (jest ona zbyt twardy), nadmierną ruchliwość płodu oraz trudności w oddychaniu. Podczas rutynowego badania ginekolog może mieć problemy z wysłuchaniem tętna płodu.

Wielowodzie: diagnoza – za dużo wód płodowych

Wykrycie wielowodzia jest stosunkowo proste, bo wystarczy badanie USG kontrolujące ilość wód płodowych. Jeśli ginekolog zaobserwuje tę nieprawidłowość, konieczna jest ścisła kontrola. Największym zagrożeniem w takiej sytuacji jest przedwczesne odklejenie łożyska lub pękniecie pęcherza płodowego oraz przedwczesny poród. Może dojść do niedotlenienie płodu. Podczas porodu mogą wystąpić komplikacje wynikające z nieprawidłowego wstawienia się główki do kanału rodnego lub wypadnięcia pępowiny. Natomiast po porodzie kobieta może cierpieć z powodu nieprawidłowego kurczenia się macicy oraz doznać krwotoku.

Skąd się bierze wielowodzie?

Wielowodzie łączy się z chorobami przyszłej mamy, tj. cukrzyca ciężarnych lub schorzenia nerek, jak również z ciążą mnogą oraz zaistnieniem konfliktu serologicznego. Za duża ilość wód płodowych może wynikać także z wad płodu, np. wady rozwojowej układu nerwowego, dystrofii mięśniowej, wrodzonych infekcji. Ilość wód płodowych w czasie ciąży systematycznie przybywa. W trzecim trymestrze powinno ich być nie więcej niż 2 litry, ale i nie mniej niż 100 ml, bo wtedy mówimy o małowodziu.

Jak się leczy wielowodzie?

Nie ma leków na wielowodzie. Konieczna jest ścisła kontrola lekarska. Ginekolog musi mieć baczenie na stan zdrowie ciężarnej. Potrzebne są częste pomiary wysokości dna macicy i obwodu brzucha. Niezbędne jest częste wykonywanie USG w celu sprawdzenia ilości wód płodowych. Od przyszłej mamy wymaga się odpoczynku. W skrajnych przypadkach konieczna jest punkcja płynu owodniowego, wykonana przez powłoki brzuszne – tzw. amnioredukcja.

Wielowodzie i małowodzie

Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Zarówna zbyt duża (wielowodzie) , jak i zbyt mała (małowodzie) objętość płynu owodniowego może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Zapytaliśmy eksperta czym jest wielowodzie i małowodzie, jakie zagrożenia niesie z sobą niewłaściwa ilość wód płodowych oraz co można zrobić w przypadku nieprawidłowości.
Autor tekstu: Marta Nowik
Źródło: meteriały prasowe
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
DRUGA CIĄŻA. Czy powtórzą się DOLEGLIWOŚCI z pierwszej ciąży?
DRUGA CIĄŻA. Czy powtórzą się DOLEGLIWOŚCI z pierwszej ciąży?

Czy druga ciąża będzie przyczyną takich samych dolegliwości jak pierwsza? Druga ciąża ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

hej ja dzis zaryzykuje i podam Nadii duzy sloiczek. Najwyzej wyrzuce. Bylysmy w mojej "robocie", ale koorynatorki nie bylo, a ...

uzytkownik

Oby się udało :) A jak nie w tym, to w następnym :) grunt, to się nie poddawać. Też się ...

uzytkownik

mi sie nawet prania nie chce wstawic. dobrze,ze obiad mam, tylko salatke jakas machne Kesia-ja bym chyba mezowi jakies ultimatum ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.