Newsletter

Wielowodzie w ciąży - co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

autor: Marta Nowik źródło: meteriały prasowe
Wielowodzie w ciąży - co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?
fot.: photos.com

Wielowodzie zdarza się stosunkowo rzadko, bo dotyczy około dwóch procent wszystkich ciąż. Niesie ze sobą duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka oraz stanowi zagrożenie dla mamy. Wielowodzie wykrywa się poprzez badanie USG, regularnie wykonywane w trakcie ciąży. Dowiedz się  czym jest wielowodzie w ciąży? Skąd się bierze i jak się je leczy?

Wielowodzie to sytuacja, gdy wody płodowe występują w nadmiarze - w worku owodniowym pojawia się nadmierna ilość płynu owodniowego. Wielowodzie nie zaskakuje ciężarnej z dnia na dzień - powstaje stopniowo na różnym etapie ciąży, ale jego pierwsze symptomy zwykle lekarz obserwuje dopiero w drugiej połowie ciąży. Na szczęście, wielowodzie nie pozostaje w ukryciu. Zwiastuje je przede wszystkim nadmierny rozmiar macicy. Ciężarna może zaobserwować za duży brzuch w stosunku do wieku ciąży, uskarżać się również na bolesne napięcie brzucha (jest ona zbyt twardy), nadmierną ruchliwość płodu oraz trudności w oddychaniu. Podczas rutynowego badania ginekolog może mieć problemy z wysłuchaniem tętna płodu.

Wielowodzie: diagnoza – za dużo wód płodowych

Wykrycie wielowodzia jest stosunkowo proste, bo wystarczy badanie USG kontrolujące ilość wód płodowych. Jeśli ginekolog zaobserwuje tę nieprawidłowość, konieczna jest ścisła kontrola. Największym zagrożeniem w takiej sytuacji jest przedwczesne odklejenie łożyska lub pękniecie pęcherza płodowego oraz przedwczesny poród. Może dojść do niedotlenienie płodu. Podczas porodu mogą wystąpić komplikacje wynikające z nieprawidłowego wstawienia się główki do kanału rodnego lub wypadnięcia pępowiny. Natomiast po porodzie kobieta może cierpieć z powodu nieprawidłowego kurczenia się macicy oraz doznać krwotoku.

Skąd się bierze wielowodzie?

Wielowodzie łączy się z chorobami przyszłej mamy, tj. cukrzyca ciężarnych lub schorzenia nerek, jak również z ciążą mnogą oraz zaistnieniem konfliktu serologicznego. Za duża ilość wód płodowych może wynikać także z wad płodu, np. wady rozwojowej układu nerwowego, dystrofii mięśniowej, wrodzonych infekcji. Ilość wód płodowych w czasie ciąży systematycznie przybywa. W trzecim trymestrze powinno ich być nie więcej niż 2 litry, ale i nie mniej niż 100 ml, bo wtedy mówimy o małowodziu.

Jak się leczy wielowodzie?

Nie ma leków na wielowodzie. Konieczna jest ścisła kontrola lekarska. Ginekolog musi mieć baczenie na stan zdrowie ciężarnej. Potrzebne są częste pomiary wysokości dna macicy i obwodu brzucha. Niezbędne jest częste wykonywanie USG w celu sprawdzenia ilości wód płodowych. Od przyszłej mamy wymaga się odpoczynku. W skrajnych przypadkach konieczna jest punkcja płynu owodniowego, wykonana przez powłoki brzuszne – tzw. amnioredukcja.

Wielowodzie i małowodzie

Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Zarówna zbyt duża (wielowodzie) , jak i zbyt mała (małowodzie) objętość płynu owodniowego może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Zapytaliśmy eksperta czym jest wielowodzie i małowodzie, jakie zagrożenia niesie z sobą niewłaściwa ilość wód płodowych oraz co można zrobić w przypadku nieprawidłowości.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.