Czy odklejające się łożysko jest groźne dla ciąży?

2022-02-10 14:34

Łożysko w ciąży jest niezbędne do życia płodu. Zdarza się jednak, że zbyt wcześnie zacznie się ono odklejać. Jednym z objawów oddzielania się łożyska jest występowanie u ciężarnej krwawienia. Jakie są przyczyny i objawy odklejania się łożyska w ciąży i czy to groźne?

Czy odklejające się łożysko jest groźne dla ciąży?
Autor: Getty images Czy odklejające się łożysko jest groźne dla ciąży?

Łożysko w ciąży to szczególny organ, który powstaje w ciele kobiety. Za pośrednictwem łożyska dziecko dostaje tlen i składniki odżywcze. To łącznik dziecka z matką: z jednej strony łożyska wychodzi pępowina, a druga strona ściśle przylega do ściany macicy.

Tak powinno być przez całą ciążę: łożysko oddziela się samoistnie dopiero kilka minut po urodzeniu się dziecka. Zdarza się jednak niekiedy, że łożysko oddziela się znacznie wcześniej, bo już w ostatnich miesiącach ciąży (po upływie 24. tygodnia).Czy odklejające się łożysko zagraża ciąży?

Spis treści

  1. Objawy odklejającego się łożyska
  2. Przedwczesne odklejanie się łożyska jest niebezpieczne
  3. Czy odklejające łożysko się leczy?
  4. Przedwczesnemu oddzieleniu się łożyska sprzyja:
M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Objawy odklejającego się łożyska

Przedwczesne odklejanie się łożyska zdarza się raz na 150–200 porodów. Zwykle pojawia się wtedy krwawienie z dróg rodnych ciemną krwią, któremu towarzyszy ból i napięcie brzucha.

Objawy zależą jednak od konkretnej sytuacji, to znaczy od tego, jak bardzo i w którym miejscu łożysko oddzieliło się od ściany macicy. Jeśli oddzieli się niewielka część łożyska, krwawienie może być skąpe, kiedy natomiast odkleja się więcej niż połowa łożyska - krwawienie będzie obfite.

Może się również zdarzyć, że pomimo oddzielenia się łożyska, krwawienie nie pojawia się w ogóle. Dzieje się tak w przypadku, gdy odkleja się centralna część łożyska, a jego części brzeżne – nie. Wówczas następuje tak zwany krwotok utajony, bo krew nie ma możliwości ujścia na zewnątrz.

Ból brzucha podczas odklejania się łożyska też może mieć różne nasilenie, ale najczęściej jest to nagły, ostry, przeszywający ból w podbrzuszu, połączony z silnym skurczem macicy (brzuch robi się „twardy jak deska”). Ruchy dziecka mogą być osłabione, niemal niewyczuwalne albo bardzo gwałtowne.

W miarę upływu czasu mogą pojawić się również objawy wstrząsu: skóra robi się zimna, blada, wilgotna, pojawia się pobudzenie, uczucie niepokoju, spadek ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, niekiedy wymioty i biegunka.

Zobacz równieżOdklejenie kosmówki w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Krwiak w ciąży - przyczyny i leczenie krwiaka w macicy

Przedwczesne odklejanie się łożyska jest niebezpieczne

W razie wystąpienia opisanych objawów powinnaś szybko wezwać pogotowie, gdyż przedwczesne oddzielenie się łożyska może nawet doprowadzić do zgonu. Czekając na karetkę, połóż się na wznak, podkładając coś pod ciało – tak, aby uniesiona była miednica i prawy bok ciała.

Czy odklejające łożysko się leczy?

Leczenie zależy od stopnia oddzielenia się łożyska od macicy. Gdy oddzielenie jest niewielkie, często samo leżenie powoduje zahamowanie krwawienia i po paru dniach można wrócić do normalnej aktywności, stosując pewne ograniczenia. Istnieje jednak ryzyko ponownego krwawienia.

W przypadku większego oddzielenia łożyska, trzeba leżeć w szpitalu – jeśli występuje zagrożenie życia ciężarnej lub płodu, ciąża zostaje natychmiast rozwiązana przez cięcie cesarskie. W przypadku oddzielenia na dużej powierzchni lub całkowitego oddzielenia łożyska ciąża powinna być jak najszybciej zakończona.

Nieraz samo odklejenie łożyska powoduje akcję porodową przez wywołanie skurczów macicy. Kobieta, która ma grupę krwi Rh– w przypadku krwawienia spowodowanego oddzielającym się łożyskiem powinna dostać zastrzyk z immunoglobuliną anty-D, aby w przyszłej ciąży nie doszło do konfliktu serologicznego.

Obecnie przedwczesne oddzielenie się łożyska nie jest już takim problemem jak dawniej: ze statystyk wynika, że wszystkie matki i ok. 90 proc. noworodków wychodzi z tej trudnej sytuacji w dobrym stanie.

Przedwczesnemu oddzieleniu się łożyska sprzyja:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza