Obkurczanie macicy po porodzie: jak długo trwa i na czym polega?

2021-07-13 8:49

Obkurczanie macicy po porodzie to jeden z procesów zachodzących w połogu i ma na celu przywrócenie organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym czasie ciało musi poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, musi wydalić odchody połogowe. Przeczytaj, jak przebiega obkurczanie się macicy po porodzie.

Macica po porodzie
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Obkurczanie się macicy po porodzie następuje na skutek zmiany gospodarki hormonalnej i działania skurczów.

Przez okres ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, prawdziwą rewolucją jest też sam poród. Nic więc dziwnego, że organizm, który przez 9 miesięcy dzielnie te zmiany znosił i na dodatek przeszedł przez bolesny proces rodzenia dziecka, musi po wszystkim dojść do siebie. Tak właśnie dzieje się w połogu - okresie trwającym około 4-6 tygodni bezpośrednio po porodzie - kiedy kobieta powoli wraca do fizycznej formy sprzed porodu. Połóg wiąże się więc z wieloma dolegliwościami: odchodami połogowymi, gojeniem rany po nacinaniu krocza, ewentualnymi problemami z laktacją i kondycją piersi, infekcjami dróg moczowych. Podczas połogu dochodzi również do obkurczania się macicy po porodzie.

Spis treści

  1. Obkurczanie się macicy po porodzie: na czym polega?
  2. Obkurczanie się macicy po porodzie: skurcze obkurczające
  3. Obkurczanie się macicy po porodzie: obniżanie się dna macicy

Obkurczanie się macicy po porodzie: na czym polega?

Obkurczanie się macicy po porodzie ma na celu powrót narządu do stanu sprzed ciąży. Normalnie macica waży około 70 g, natomiast w czasie ciąży jej masa wzrasta nawet do 1000-1400 g. Zmniejszeniu ulega też rozmiar macicy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim, gospodarka hormonalna macicy wraca do stanu sprzed ciąży: gonadotropina łożyskowa, laktogen łożyskowy i gestageny przestają już działać na macicę. Co więcej, wpływ na obkurczanie się macicy po porodzie mają również występujące w okresie połogu skurcze. Proces przyspiesza również karmienie piersią - na jego skutek wytwarza się oksytocyna, która powoduje skracanie włókien mięśniowych macicy i jej powrót do stanu sprzed ciąży.

Przeczytaj także: Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Obkurczanie się macicy po porodzie: skurcze obkurczające

Skurcze mają za zadanie zapobiec krwawieniu w miejscu, gdzie do tej pory znajdowało się łożysko i w konsekwencji wykrwawieniu się kobiety. Zmniejszają więc ukrwienie macicy, a co za tym idzie - przyspieszają jej proces zwijania się. Dzięki nim z macicy wydostają się również odchody popołogowe. Skurczom towarzyszy ból, który jednak z czasem ustępuje, a kobiety zazwyczaj nie określają go jako bardzo intensywnego.

Skurcze poporodowe można podzielić na 3 rodzaje:

Obkurczanie się macicy po porodzie: stałe napięcie macicy

Stałe napięcie macicy - odczuwane w pierwszych pięciu dniach po porodzie. Jest to jeden stały skurcz, podczas którego macica jest twarda i napięta. To właśnie dzieki niemu organizm kobiety jest chroniony przed wykrwawieniem się.

Obkurczanie się macicy po porodzie: skurcze odruchowe

Skurcze odruchowe - występują na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety po porodzie. Spada poziom estrogenów i progesteronu we krwi. Ich działanie stymuluje karmienie piersią - na skutek ssania piersi przez dziecko wydziela się oksytocyna i prolaktyna, przyspieszające obkurczanie się macicy.

Obkurczanie się macicy po porodzie: samoistne skurcze macicy

Samoistne skurcze macicy - ich występowanie pokrywa się ze stałym napięciem macicy, zazwyczaj jest jednak trochę krótsze - trwa od kilku godzin do trzech dni po porodzie. Pierworódki zazwyczaj w ogóle ich nie czują, a wieloródki mogą skarżyć się na niewielki ból w podbrzuszu.

Przeczytaj: Kalendarz połogowy - co się dzieje z twoim ciałem zaraz po porodzie i w kolejnych tygodniach

Obkurczanie się macicy po porodzie: obniżanie się dna macicy

Warto dodać, że w połogu również położenie dna macicy ulega obniżeniu. Bezpośrednio po porodzie znajduje się ono między spojeniem łonowym a pępkiem. Już krótko po porodzie macica kurczy się do swojej wielkości z połowy ciąży, natomiast w ciągu 10 dni od porodu znajduje się zazwyczaj za spojeniem łonowym. Kobieta samodzielnie może sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się jej obkurczająca macica. Wystarczy położyć ręce na brzuchu i obserwować, co się dzieje podczas wydychania powietrza. Odczuwalna będzie pustka w miejscu, gdzie znajdowało się dziecko oraz coś bardziej twardego, czyli właśnie macica. Z każdym dniem po porodzie powinna być wyczuwalna coraz niżej aż wróci na swoje właściwe miejsce pośrodku jamy miednicy.

Przeczytaj też: Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza