Obkurczanie macicy po porodzie: jak długo trwa i na czym polega?

2015-10-15 16:29
Macica po porodzie
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Obkurczanie się macicy po porodzie następuje na skutek zmiany gospodarki hormonalnej i działania skurczów.

Obkurczanie macicy po porodzie to jeden z procesów zachodzących w połogu i ma na celu przywrócenie organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym czasie ciało musi poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, musi wydalić odchody połogowe. Przeczytaj, jak przebiega obkurczanie się macicy po porodzie.

Przez okres ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, prawdziwą rewolucją jest też sam poród. Nic więc dziwnego, że organizm, który przez 9 miesięcy dzielnie te zmiany znosił i na dodatek przeszedł przez bolesny proces rodzenia dziecka, musi po wszystkim dojść do siebie. Tak właśnie dzieje się w połogu - okresie trwającym około 4-6 tygodni bezpośrednio po porodzie - kiedy kobieta powoli wraca do fizycznej formy sprzed porodu. Połóg wiąże się więc z wieloma dolegliwościami: odchodami połogowymi, gojeniem rany po nacinaniu krocza, ewentualnymi problemami z laktacją i kondycją piersi, infekcjami dróg moczowych. Podczas połogu dochodzi również do obkurczania się macicy po porodzie.

Przeczytaj również, jak długo trwają i jaki kolor powinny mieć odchody połogowe >>

Obkurczanie się macicy po porodzie: na czym polega?

Obkurczanie się macicy po porodzie ma na celu powrót narządu do stanu sprzed ciąży. Normalnie macica waży około 70 g, natomiast w czasie ciąży jej masa wzrasta nawet do 1000-1400 g. Zmniejszeniu ulega też rozmiar macicy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim, gospodarka hormonalna macicy wraca do stanu sprzed ciąży: gonadotropina łożyskowa, laktogen łożyskowy i gestageny przestają już działać na macicę. Co więcej, wpływ na obkurczanie się macicy po porodzie mają również występujące w okresie połogu skurcze. Proces przyspiesza również karmienie piersią - na jego skutek wytwarza się oksytocyna, która powoduje skracanie włókien mięśniowych macicy i jej powrót do stanu sprzed ciąży.

Zobacz nasz poradnik: Jak myć krocze po porodzie >>

Obkurczanie się macicy po porodzie: skurcze obkurczające

Skurcze mają za zadanie zapobiec krwawieniu w miejscu, gdzie do tej pory znajdowało się łożysko i w konsekwencji wykrwawieniu się kobiety. Zmniejszają więc ukrwienie macicy, a co za tym idzie - przyspieszają jej proces zwijania się. Dzięki nim z macicy wydostają się również odchody popołogowe. Skurczom towarzyszy ból, który jednak z czasem ustępuje, a kobiety zazwyczaj nie określają go jako bardzo intensywnego.

Przeczytaj również, jak długo trwa karmienie po porodzie >>

Skurcze poporodowe można podzielić na 3 rodzaje:

Obkurczanie się macicy po porodzie: stałe napięcie macicy

Stałe napięcie macicy - odczuwane w pierwszych pięciu dniach po porodzie. Jest to jeden stały skurcz, podczas którego macica jest twarda i napięta. To właśnie dzieki niemu organizm kobiety jest chroniony przed wykrwawieniem się.

Obkurczanie się macicy po porodzie: skurcze odruchowe

Skurcze odruchowe - występują na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety po porodzie. Spada poziom estrogenów i progesteronu we krwi. Ich działanie stymuluje karmienie piersią - na skutek ssania piersi przez dziecko wydziela się oksytocyna i prolaktyna, przyspieszające obkurczanie się macicy.

Obkurczanie się macicy po porodzie: samoistne skurcze macicy

Samoistne skurcze macicy - ich występowanie pokrywa się ze stałym napięciem macicy, zazwyczaj jest jednak trochę krótsze - trwa od kilku godzin do trzech dni po porodzie. Pierworódki zazwyczaj w ogóle ich nie czują, a wieloródki mogą skarżyć się na niewielki ból w podbrzuszu.

>> Przeczytaj również, jak dbać o miejsca intymne w połogu>>

Obkurczanie się macicy po porodzie: obniżanie się dna macicy

Warto dodać, że w połogu również położenie dna macicy ulega obniżeniu. Bezpośrednio po porodzie znajduje się ono między spojeniem łonowym a pępkiem. Już krótko po porodzie macica kurczy się do swojej wielkości z połowy ciąży, natomiast w ciągu 10 dni od porodu znajduje się zazwyczaj za spojeniem łonowym. Kobieta samodzielnie może sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się jej obkurczająca macica. Wystarczy położyć ręce na brzuchu i obserwować, co się dzieje podczas wydychania powietrza. Odczuwalna będzie pustka w miejscu, gdzie znajdowało się dziecko oraz coś bardziej twardego, czyli właśnie macica. Z każdym dniem po porodzie powinna być wyczuwalna coraz niżej aż wróci na swoje właściwe miejsce pośrodku jamy miednicy.

>> Zapraszamy również do dyskusji na forum Mjakmama24.pl o największych problemach związanych z połogiem>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE