Małowodzie: gdy masz za mało wód płodowych

2012-02-21 14:56
Małowodzie: gdy masz za mało wód płodowych
Autor: _photos.com|photos.com Małowodzie

Małowodzie najczęściej występuje w ostatnim trymestrze ciąży. Średnio co czwarty przypadek małowodzia jest spowodowany odpływaniem wód płodowych. Dlatego po stwierdzeniu małej ilości płynu owodniowego pierwszą rzeczą, którą musi zrobić lekarz, jest wykluczenie jego odpływania. Inne częste przyczyny małowodzia to wady dróg moczowych dziecka, nadciśnienie tętnicze u mamy i przenoszenie ciąży.

Na małowodzie może wskazywać niewielki rozmiar macicy, nikły przyrost masy ciała, nie powiększający się brzuch i obfite upławy. Ustalenie, dlaczego wód jest za mało, bywa trudne, gdyż obraz USG w przypadku małowodzia jest niewyraźny. Dlatego czasem stosuje się tzw. amnioinfuzję, czyli uzupełnienie wód przez powłoki brzuszne (w znieczuleniu miejscowym). To ważny zabieg. Lekarz może po nim lepiej ocenić stan dziecka, a zarazem dziecku od razu przybywa potrzebnego płynu. Dowiedziono, że nawet wtedy, gdy małowodzie nie jest spowodowane poważnymi powikłaniami, samo w sobie może prowadzić np. do niedorozwoju płuc u dziecka. Uzupełnienie płynu znacznie zmniejsza to ryzyko. Możliwe, że po rozpoznaniu małowodzia lekarz zaleci, by twoją ciążę prowadziła specjalistyczna placówka. To dobre rozwiązanie. Dzieci z ciąż, w których wystąpiło małowodzie, często rodzą się znacznie mniejsze od rówieśników i wymagają staranniejszego nadzoru neonatologicznego. Zatem szpital, w którym dziecko ma przyjść na świat, powinien dysponować doświadczonym personelem i dobrym sprzętem nie tylko z zakresu położnictwa, ale i opieki nad niemowlęciem.

Małowodzie: przyczyny

 • wrodzona wada układu moczowego, prowadząca do dysfunkcji czynności nerek (agenezja nerek, dysplazja pęcherza moczowego, atrezja moczowodu, przeszkoda cewki moczowej);
 • zaburzenia czynności owodni i łożyska, prowadzące do zahamowania wytwarzania płynu owodniowego;
 • gestoza i choroby naczyń (m.in. nadciśnienie tętnicze) u matki;
 • pęknięcie pęcherza płodowego i odpłynięcie wód płodowych (w co 4. przypadku);
 • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (ang. IUGR – intrauterine growth retar dation);
 • przenoszenie ciąży (małowodzie jest powikłaniem ok. 12 procent ciąż przenoszonych).

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? 

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

Małowodzie: leczenie

Przy małowodziu skuteczna jest wspomniana wcześniej amnioinfuzja oraz uzupełnienie ilości wód w terminie rozwiązania, dzięki czemu poród jest mniej bolesny zarówno dla mamy i dziecka. Naukowcy starają się znaleźć sposób na skuteczną terapię doustną. Już dziś w lżejszych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię. Bywa, że pomaga również zwykłe zwiększenie ilości przyjmowanych przez kobietę płynów.

Małowodzie: skutki dla dziecka

Małowodzie negatywnie wpływa na rozwój dziecka, a skutki zależą od intensywności i długości trwania małowodzia. Do najczęstszych powikłań małowodzia należą:

 • hipotrofia płodu, czyli zahamowanie wzrostu, czego skutkiem jest niska masa urodzeniowa;
 • zespół pasm owodniowych;
 • hipoplazja płuc – niedorozwój niektórych elementów tkanki płucnej;
 • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, najczęściej na skutek niedotlenienia;
 • zaburzenia czynności serca, spowodowane uciskiem na pępowinę;
 • wady układu moczowego (m.in. agenezja nerek czy ich wielotorbielowatość);
 • deformacje ciała – przede wszystkim tzw. płaska twarzoczaszka, przykurcze kończyn, ustawienie dłoni na kształt szpadlowaty, stopa końsko-szpotawa stopa.

Wielowodzie i małowodzie

Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Zarówna zbyt duża (wielowodzie) , jak i zbyt mała (małowodzie) objętość płynu owodniowego może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Zapytaliśmy eksperta czym jest wielowodzie i małowodzie, jakie zagrożenia niesie z sobą niewłaściwa ilość wód płodowych oraz co można zrobić w przypadku nieprawidłowości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza