Śluz płodny i niepłodny - obserwacja śluzu, metoda Billingsa

Metoda Billingsów
fot.: Thinkstock
Metoda Billingsów wymaga od kobiety dużej samodyscypliny.

Jak rozróżnić śluz płodny i śluz niepłodny w pochwie? Pomocna w tym może być metoda Billingsa. To naturalna metoda planowania rodziny, polegająca na obserwacji śluzu szyjkowego w celu ustalenia dni płodnych. Czy metoda Billingsa jest skuteczna? Jak po śluzie w pochwie rozpoznać dni płodne i bezpłodne?

Metoda Billingsów swoją nazwę wzięła od nazwiska Johna i Evelyn - australijskiego małżeństwa, które jako pierwsze ją opisało. Jak i inne metody antykoncepcji naturalnej, wymaga od partnerów, zwłaszcza od kobiety, niemałej samodyscypliny. Metodę Billingsów nazywa się inaczej oceną śluzu szyjkowego i na tym właśnie się jej działanie opiera.

Metoda Billingsa, czyli obserwacja śluzu w pochwie

Ta metoda antykoncepcji polega na obserwowaniu przez kobietę śluzu płodnego w pochwie. Za wytwarzanie śluzu odpowiedzialne są gruczoły szyjki macicy, a jego rola w procesie zapłodnienia jest niemała. To właśnie dzięki śluzowi plemniki mają zapewnione odpowiednie Ph, by móc przeżyć w środowisku pochwy. Gdy kobieta zaobserwuje u siebie pojawienie się śluzu płodnego i nie chce zajść w ciążę, razem z partnerem powinna powstrzymać się przed współżyciem.

Jak rozróżnić śluz płodny i śluz niepłodny

Śluz szyjkowy wytwarzany przez kobiecy organizm może mieć dwie formy. Estrogenną, której towarzyszy wzrost poziom estrogenu w organizmie, właściwą dla okresu płodnego i gestagenną - wyróżniającą się zwiększeniem produkcji progesteronu - dla okresu niepłodności. Śluz płodny jest śliski, kleisty, nie ma żadnych grudek. Jeśli ktoś ująłby go dwa palcami, wytworzyłyby się między nimi dwie nitki. Kobieta w czasie jego wytwarzania ma poczucie wilgotności w okolicy pochwy. Natomiast śluz niepłodny daje uczucie suchości w pochwie. Nie jest śliski i nie dałoby się z niego utworzyć kleistych nitek. Często jest mętny, o białawej lub żółtawej barwie. Gęsty i kłaczkowaty. 

Według metody Billingsów w dniu po ustaniu menstruacji rozpoczyna się tzw. okres suchy, czyli niepłodny. Czas jego trwania to około czterech dni. W tym czasie może ona w ogóle nie zaobserwować wydzielania jakiegokolwiek śluzu. Przez kilka następnych dni pojawia się lepka, gęsta i niezbyt obfita wydzielina. Ona również oznacza, że kobieta w tym czasie nie jest płodna. Natomiast gdy zobaczy bardziej obfity - gęsty, śliski i klarowny śluz - oznacza to rozpoczęcie fazy płodnej. W ostatnim dniu jego występowania następuje owulacja. Po jajeczkowaniu śluz znów zaczyna przybierać formę nierozciągliwego i matowego. Po trzech dniach od jego wystąpienia partnerzy mogą ponownie rozpocząć współżycie - aż do kolejnej miesiączki. Natomiast jeśli śluz znów zacznie przybierać wygląd charakterystyczny dla płodnego - wskazane jest powstrzymanie się przed współżyciem na trzy dni.

Polecamy:

Kalkulator DNI PŁODNE >>

Objawy jajeczkowania >>

Dlaczego śluz płodny jest tak ważny dla zapłodnienia?

Metoda Bagginsów podkreśla, jak ważne jest występowanie śluzu płodnego dla procesu zapłodnienia. Umożliwia on plemnikom przeżycie w środowisku pochwy i ułatwia ich transport. Gdy śluz płodny nie występuje, już po kilku godzinach tracą one zdolność poruszania się i nie są zdolne przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy.

Jak wg metody Bilingsa obserwować śluz szyjkowy?

Metoda Bilingsów wymaga dużej systematyczności oraz dokładności. Szacuje się, że dopiero po upływie dziewięciu miesięcy od jej wprowadzenia kobieta zyskuje wprawę w obserwowaniu śluzu w pochwie. W jaki sposób najwygodniej taką obserwację przeprowadzać? Wystarczy przyłożyć papier toaletowy do ujścia pochwy i ocenić, jakie odczucie temu towarzyszy. Czy suchości (w tym okresie może się zdarzyć, że śluz w ogóle się nie pojawi), czy wilgotności, czy wreszcie - mokrości. W przypadku pojawienia się śluzu można określić jego konsystencję. Jeśli jest kłaczkowaty, nierozciągliwy i mętny - mamy do czynienia ze śluzem niepłodnym. Natomiast w przypadku śluzu bez grudek i rozciągliwego, można mówić o śluzie płodnym.

Sprawdź: Jak prowadzić kalendarz miesiączkowy? >>

Czy obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Najpopularniejszą metodą mierzenia skuteczności antykoncepcji jest wskaźnik Pearla. Jego działanie jest bardzo proste: pokazuje, jak wiele ciąż pojawiło się u stu kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku. I tak, jeśli w przypadku danej metody wskaźnik Pearla wynosi 5, oznacza to, że na sto kobiet stosujących konketny środek antykoncepcji pięć zaszło w ciążę. W przypadku metody Billingsów dane te są bardzo szerokie. Wynoszą od 0,9 do 23 w zależności od dokładności prowadzonych przez kobiety obserwacji.

Jakie są wady i zalety metody Billingsów?

Niewątpliwą zaletą metody Billingsów jest fakt, że nie wpływa ona negatywnie na zdrowie kobiety i może odpowiadać tym z nich, dla których ważne jest dostosowanie się do nauki Kościoła w zakresie antykoncepcji. Metoda Billingsów ma jednak również swoje minusy. Nie jest skuteczna w przypadku kobiet, które nie potrafią dokładnie obserwować śluzu, dlatego nie zaleca się jej stosowania nastolatkom. Jej skuteczność może być również zmniejszona w przypadku pań, które nie mają regularnej miesiączki. Nie jest także wskazana w przypadku karmienia piersią. Obserwacji śluzu nie towarzyszy mierzenie temperatury, co może powodować kłopoty z odróżnieniem krwawienia śródcyklicznego od miesięcznego.

Dyskusja na Forum: Jak pogodzić stosowanie antykoncepcji ze swoją wiarą? Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl >>

Nie przegap wideo: Ginekolog wyjaśnia, jak rozpoznać dni płodne

 

Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2016-09-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.