Ile żyją plemniki - żywotność plemników w pochwie

2019-08-14 10:05
Żywotność plemnikow
Autor: thinkstockphotos.com Żywotność plemników jest ograniczona. Mogą żyć od kilku minut po kilka dni.

Ile dokładnie żyją plemniki i w jakim środowisku czują się najlepiej? Jak długo plemniki są w stanie przetrwać w pochwie, a ile czasu poza organizmem? Plemniki nie należą do żywotnych. Bardzo szybko umierają, dlatego szansę na zapłodnienie mają tylko te wyjątkowo silne. Przeczytaj albo posłuchaj!

Dowiedz się ile żyją plemniki w pochwie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Plemniki to męskie gamety, czyli komórki rozrodcze, które powstają na skutek procesu zwanego spermatogenezą. Plemniki tworzą się w jądrach, a dokładnie w kanalikach nasiennych, następnie podlegają procesowi dojrzewania w najądrzu.

Plemniki uwalniane są masowo podczas wytrysku nasienia. Ich ilość w ejakulacie zależy od wielu czynników m. in. aktywności seksualnej mężczyzny czy stanu jego zdrowia. W nasieniu może znaleźć się nawet do 500 milionów plemników.

Może to dziwić, bo wiemy, że do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden sprawny plemnik. Jednakże krótka żywotność plemników i jej niezwykła delikatność sprawia, że czasem nawet w tej milionowej ilości nie znajdzie się żaden plemnik zdolny do zapłodnienia.

Mniej niż 20 milionów plemników w nasieniu to już według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko bezpłodności.

Czytaj:

Kapacytacja plemników, czyli skąd plemniki wiedzą, jak dotrzeć do jajowodu

Seminogram czyli analiza nasienia

Plemnika nie da się zobaczyć gołym okiem, choć niemal każdy z nas wie jak wygląda. Męska gameta składa się główki, szyjki i witki. Budowa sprzyja szybkiemu przemieszczaniu się plemnika w drogach rodnych kobiety. Szacuje się, że prędkość, jaką osiąga plemnik w trakcie wytrysku, to kilkadziesiąt kilometrów na godzinę.

Nie oznacza to jednak, że z taką prędkością komórka męska dotrze do żeńskiej. W ciele kobiety plemnik ma wiele przeszkód do pokonania, dlatego ta wędrówka może się nieco wydłużyć, dlatego istotne jest, ile żyje plemnik. Od żywotności plemnika więc dużo zależy: czy da radę przetrwać on tę drogę i jeszcze w trakcie dni płodnych dotrze do komórki, aby zapłodnienie stało się faktem.

Co warto wiedzieć o żywotności plemników? Wideo

Jak długo żyją plemniki?

Żywotność plemników jest ograniczona. Mogą żyć od kilku minut po kilka dni (nawet 5). Plemniki łatwo obumierają, jeśli znajdują się w niesprzyjających warunkach. Są narażone na działanie czynników zewnętrznych, które nie wpływają korzystnie na ich kondycję m. in. kontakt z powietrzem. Najszybciej umierają plemniki, które znalazły się poza drogami rodnymi kobiety np. na pościeli, ubraniu czy podłodze. Zwykle wystarczy kilka-kilkanaście minut, by męskie gamety przestały istnieć – plamy spermy wysychają, a wraz z nimi plemniki.

O wiele dłużej przetrwają plemniki np. w ciepłej wodzie (temperatura ok. 37 stopni Celsjusza). Komórki lubią takie środowisko – wilgotne i ciepłe. Tu przy dobrych okolicznościach plemniki mogą wytrwać nawet kilkanaście godzin. Szanse na żywotność odbiorą jednak plemnikom np. detergenty, które w tej wodzie mogły się znaleźć. Zabójcza będzie dla nich również bardzo gorąca woda.

Ile żyją plemniki w pochwie?

Z naturalnych przyczyn plemniki najdłużej żyją w kobiecych drogach rodnych. W najbardziej sprzyjających warunkach ich żywotność może trwać nawet trzy-pięć dni. Wszystko po to, by zwiększyć maksymalnie ich szansę na skuteczne zapłodnienie.

Największą szansę na przetrwanie w pochwie kobiety plemniki mają podczas owulacji i w jej bliskiej okolicy. To wtedy środowisko w pochwie jest zasadowe, czyli bardzo sprzyjające męskim komórkom. Śluz, który wytwarza szyjka macicy u kobiety, jest rzadki, śliski, elastyczny, a to sprawia, że plemniki, które się w nim znajdą, łatwiej i szybciej dotrą do komórki jajowej.

I w pochwie plemniki mogą jednak żyć bardzo krótko. Tak jest wtedy, gdy do wytrysku nasienia do pochwy dojdzie w okresie niepłodności kobiecej. Wówczas barierą nie do pokonania dla plemników okaże się m. in. śluz szyjkowy, którego odczyn jest bardzo kwaśny, a więc zabójczy dla tych komórek. W takim przypadku prawdopodobnie plemniki poumierają w trakcie wędrówki do komórki jajowej, choć trzeba pamiętać, że wyjątkowo silne męskie komórki mają szansę przetrwać i takie niesprzyjające warunki.

Zdarza się, że plemniki są w stanie przeczekać w drogach rodnych kobiety nawet kilkadziesiąt godzin i ruszyć w kierunku komórki jajowej dopiero przy sprzyjających okolicznościach. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy do stosunku doszło kilka dni przed owulacją.

Profilaktyczne BADANIE NASIENIA - dlaczego warto je wykonać?

Czy można wydłużyć żywotność plemników?

Delikatna struktura i żywotność plemników ma swoje uzasadnienie. Ma wyłonić najzdrowszego i najsilniejszego „osobnika”, który doprowadzi do zapłodnienia, a tym samym zwiększy maksymalnie szansę na zdrową ciążę.

Żywotność plemników, podobnie jak ich ilość w nasieniu, zależy od wielu czynników. Na wiele z nich mężczyźni mają wpływ, dlatego panom starającym się o potomka często zaleca się wprowadzenie w życie pewnych zmian, które wzmocnią nasienie i dzięki temu zwiększą szansę na szczęśliwe poczęcie.

Żywotność plemników można zwiększyć przez:

 • odstawienie używek typu alkohol, papierosy, sterydy, narkotyki,
 • unikanie ekspozycji na działanie rozmaitych toksyn,
 • unikanie wyczerpujących fizycznie czynności,
 • zdrową dietę, bogatą w witaminy i inne wartości odżywcze,
 • pilnowanie prawidłowej wagi,
 • unikanie stresu,
 • wysypianie się,
 • unikanie przegrzewania jąder (zakaz gorących kąpieli, noszenia obcisłej i syntetycznej bielizny, trzymania komputera na podbrzuszu)
 • unikanie siedzącego trybu życia,
 • umiarkowaną aktywność fizyczną.
Dobrze wiedzieć
 • Ciekawostka!

Czy wiesz, że każdy męski plemnik posiada inny chromosom – X lub Y? Od tego, który plemnik doprowadzi do zapłodnienia (czy ten z chromosomem X czy Y) zależy płeć dziecka. Silniejsze, wolniejsze i bardziej wytrzymałe plemniki to te z chromosomem X, czyli odpowiedzialne za poczęcie dziewczynki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE