Skuteczność antykoncepcji - wskaźnik Pearla

2012-01-31 16:47
Skuteczność  środków antykoncepcyjnych wg Wskaźnika Pearla
Autor: _photos.com|photos.com

Wskaźnik Pearla za pomocą tzw. indeksu wartości Pearla określa skuteczność wszystkich metod antykoncepcji, a ściślej mówiąc wskaźnik niepowodzeń danego środka. Indeks zawiera ilość ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego współżycia u stu par, stosujących dany środek antykoncepcyjny. Jaka jest zależność między stosowaną metodą antykoncepcyjną, a wskaźnikiem Pearla? W jakim stopniu dane zawarte w indeksie Pearla są zgodne z rzeczywistością? Jakie środki antykoncepcyjne są najskuteczniejsze?

Wskaźnik Pearla określa stopień prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, w zależności od obranej metody antykoncepcyjnej. Wyniki są regularnie uaktualniane, stąd wskaźnik ten jest miarodajny.

Czym jest wskaźnik Pearla?

Raymond Pearl - amerykański biolog i statystyk, w 1938 roku opracował równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a dokładniej: wskaźnik niepowodzeń danego środka. Wskaźnik Pearla przedstawia ilość niepożądanych ciąż do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących dany środek antykoncepcyjny. Im mniejsza wartość wskaźnika Pearla, tym obrana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza. Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par właśnie tyle (czyli 80 do 90) spodziewa się dziecka.

Wskaźnik Pearla a rzeczywistość

Choć wskaźnik Pearla wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica? Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdzie wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), skuteczność tabletki jest mocno obniżona. Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, błony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego zakładania danego środka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety. Ciekawą alternatywą są zatem komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności.

Skuteczna antykoncepcja wg wskaźnika Pearla

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2, średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY WSKAŹNIK PEARLA
tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa – np. Yasmin, Logest) 0,2 - 0,5
tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira) 0,2 – 1,4
komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly 0,64
krążek dopochwowy (NuvaRing) 0,65
tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa – np. Anteovin) 0,7
plaster antykoncepcyjny 0,9
minipigułka (jednoskładnikowa – np. Cerazette, Azalia) 1 - 3
metoda objawowo termiczna Rötzera 1 - 3
wkładka wewnątrzmaciczna (spirala) 1- 3
prezerwatywa 3 - 7
prezerwatywa dla kobiet 5 - 25
dopochwowe środki plemnikobójcze 8 - 36
stosunek przerywany 10 -35

brak antykoncepcji

80 - 90

materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE