Antykoncepcja: 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji

2014-12-15 16:46
prezerwatywy
Autor: thinkstockphotos.com Najpopularniejszy dziś środek antykoncepcyjny - prezerwatywy - został wynaleziony przez Chińczyków.

Antykoncepcja ciągle się zmienia. Czy wiedziałaś, że pierwsze prezerwatywy robione były ze zwierzęcych jelit, a pigułki antykoncepcyjne sprzedawano początkowo jedynie jako lek na zaburzenia miesiączkowania? Poznaj 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji. 

Obecnie antykoncepcja to szeroki wybór metod antykoncepcji dla każdej kobiety – bezpiecznych i skutecznych. Choć wciąż nie ma antykoncepcji idealnej, czyli takiej, która byłaby jednocześnie tania, stuprocentowo skuteczna, bezpieczna, wygodna, a przy tym chroniłaby przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, to ta, z jaką mamy do czynienia, jest już bardzo bliska ideału. Dziś najefektywniejsza jest antykoncepcja hormonalna. Przedstawiamy klika ciekawych doniesień na temat antykoncepcji.

>> Skuteczna i nowoczesna antykoncepcja dla młodych mam

Antykoncepcja hormonalna

1. Antykoncepcja hormonalna może wpłynąć na postrzeganie atrakcyjności mężczyzn.

Badania naukowe udowodniły związek pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a zaburzeniami węchu. Zdaniem specjalistów zmiany w powonieniu mogą potencjalnie wpłynąć na to, który mężczyzna wydaje nam się pociągający. Niektórzy eksperci doszukują się nawet powiązań pomiędzy popularyzacją hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych a rosnącą liczbą rozwodów na świecie. Po odstawieniu hormonów kobiety mogą doświadczyć problemów w związku, spowodowanych odmiennym postrzeganiem swojego partnera.

Błędy w stosowaniu antykoncepcji

2. Najczęstszą przyczyną ciąży są błędy w stosowaniu antykoncepcji.

Mogłoby się wydawać, że rozpowszechnienie antykoncepcji przyczyniło się do znacznego zredukowania przypadkowości zapłodnień. Okazuje się jednak, że większość kobiet zachodzi w ciążę nie z własnego wyboru, ale z powodu błędów w stosowaniu antykoncepcji. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 90% ciężarnych pań.

>> Pierścień antykoncepcyjny: co to jest i na czym polega zabezpieczanie się krążkiem antykoncepcyjnym?

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

3. Naukowcy pracują nad stworzeniem antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn.

Pierwsze próby stworzenia męskiej pigułki antykoncepcyjnej podejmowane były już kilkadziesiąt lat temu. Największym wyzwaniem dla badaczy okazał się problem odwracalności działania leku. Według ostatnich doniesień prasowych naukowcom udało się w końcu opracować formułę, która nie powodowałaby permanentnej niepłodności. Jak na razie badania przeprowadzane były jedynie na myszach, specjaliści są jednak przekonani, że ta metoda antykoncepcji sprawdzi się również u mężczyzn.

Antykoncepcja a zioła

4. Dziurawiec zwyczajny może wpłynąć na działanie antykoncepcji hormonalnej.

Większość ludzi postrzega preparaty ziołowe jako całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Podczas konsultacji lekarskich pacjenci bardzo często zapominają poinformować specjalistę o spożywanych regularnie ziołowych naparach lub suplementach diety. Okazuje się jednak, że niektóre zioła mogą znacząco wpłynąć na działanie leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety stosujące antykoncepcyjne środki hormonalne powinny zachować szczególną ostrożność w przypadku dziurawca zwyczajnego, który może wpłynąć na obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.

>> Metody antykoncepcji DŁUGOTERMINOWEJ: jakie sposoby antykoncepcji są najlepsze - wkładka domaciczna, implant podskórny, zastrzyk domięśniowy

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji 

6 faktów na temat antykoncepcji

Antykoncepcja a kościół

5. Pigułki antykoncepcyjne nie są akceptowane przez kościół.

W 1958 roku papież Pius VII oficjalnie potępił tabletki antykoncepcyjne, deklarując, że ich stosowanie jest sprzeczne z nauką kościoła. Współtwórca pigułek, głęboko wierzący ginekolog John Rock, był wówczas przekonany, że akceptacja tabletek antykoncepcyjnych przez kościół jest jedynie kwestią czasu. Niestety do dzisiejszego dnia jedyną oficjalnie zatwierdzoną przez papieża metodą kontroli urodzeń jest kalendarzyk małżeński. Stosowanie wszystkich innych środków antykoncepcyjnych uznawane jest za grzech.

Klinika antykoncepcji

6. Pierwsza klinika antykoncepcyjna była nielegalna.

Pierwsza klinika antykoncepcyjna została założona w 1916 roku w USA przez pielęgniarkę Margaret Sander. Pomysł stworzenia placówki powstał po śmierci pacjentki, której zgon nastąpił na skutek powikłań niezaplanowanej ciąży. Niestety klinikę antykoncepcyjną zamknięto po 11 dniach działalności, a jej założycielka została aresztowana przez policję.

Zobacz:

Antykoncepcja dla mężczyzn: jaką metodę wybrać?

Zakrzepica w ciąży - objawy, leczenie, profilaktyka

Antykoncepcja mechaniczna: prezerwatywy

7. Pierwsze prezerwatywy były robione z jelit zwierzęcych.

Pierwsza wzmianka na temat prezerwatywy pochodzi z 3000 roku p.n.e. Kondomy były wówczas wytwarzane ze zwierzęcych jelit lub rybich pęcherzy. Prezerwatywy zbliżone do współczesnych zaczęto stosować właściwie dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy okryto, jak wulkanizować gumę. Pierwsza lateksowa prezerwatywa została wyprodukowana w 1912 roku przez Polaka, chemika Juliusa Fromma. Popularny lateks jest coraz cześciej w produkcji prezerwatyw zastępowany poliizoprenem, który jest syntetycznym odpowiednikiem kauczuku naturalnego.

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne

8. Pierwsze pigułki zostały zatwierdzone jako środek leczniczy, nie antykoncepcyjny.

Pierwsza pigułka antykoncepcyjna została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jako lek na zaburzenia miesiączkowania. Działanie antykoncepcyjne uznawane było wówczas jedynie za skutek uboczny. Dopiero 3 lata później, w 1960 roku, tabletki hormonalne uzyskały status środków antykoncepcyjnych. 

materiały prasowe KlikMedik

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza