Dni płodne - Kalendarz i kalkulator dni płodnych

2019-03-07 14:25
Kalkulator dni płodnych
Autor: Redakcja

Wyznacz swoje dni płodne, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę lub uniknąć zapłodnienia. Nasz kalkulator pomoże ci szybko wyliczyć twoje dni płodne.

Kiedyś, aby wyznaczyć dni płodne i niepłodne, musiałaś prowadzić kalendarz dni płodnych i uważnie obserwować organizm. Obecnie nie musisz mierzyć temperatury i badać śluzu, choć to stara i sprawdzona metoda. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie obliczyć dni płodne, wykorzystaj nasz kalkulator owulacji.

Kalendarz dni płodnych - skorzystaj z kalkulatora

 

Jak działa kalendarz dni płodnych?

Kalendarz dni płodnych opiera się na dwóch niezbędnych danych: długości cyklu menstruacyjnego oraz dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Kalkulator owulacji, na podstawie wpisanych przez ciebie danych, obliczy twoje dni płodne oraz niepłodne, w czasie których stosunek seksualny nie powinien zaowocować poczęciem dziecka.

Kiedy są dni płodne?

Przyjmuje się, że dni płodne przypadają na okres owulacji. W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa uwalnia się z jajnika, a następnie przemieszcza się do jajowodu. Tam może nastąpić zapłodnienie.

Kobieca komórka żyje tylko 6-12 godzin. Dlaczego w takim razie dni płodnych jest aż 5, a nawet więcej? Powodem jest dłuższa, bo kilkudniowa żywotność męskich plemników – mogą one żyć nawet 4-6 dni. To pozwala na zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który dotarł do niej albo w dobie owulacji, albo 1-4 dni przed nią, lub też 1-2 dni po niej. Dlatego tak naprawdę okres kobiecej płodności jest dłuższy.

Nasz kalkulator dni płodnych bierze pod uwagę długość życia plemników, dlatego wskazuje 6-7 dni, w których potencjalnie możesz zostać mamą. Pamiętaj, jeśli nie chcesz zajść w ciążę, kalendarz dni płodnych nie zastąpi antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne wypadają zwykle w połowie cyklu menstruacyjnego. Przeciętnie cykl trwa 28 dni, więc na 14 dzień cyklu przypada owulacja. Za dni płodne uznać można do 4 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. Obliczanie dni płodnych nie jest więc trudne, jeśli znasz długość swojego cyklu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenie terminu dni płodnych.

Załóżmy, że pierwszy dzień miesiączki wypada 1 sierpnia. Cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Kolejna miesiączka zacznie się zatem 29 sierpnia. Owulacja wypadnie 14 dni wcześniej, czyli 15 sierpnia. W tej sytuacji dni płodne będą od 11 sierpnia do 17 sierpnia.

Kalkulator dni płodnych
Autor: thinkstockphotos.com

Jakie objawy dają dni płodne?


Dni płodne możesz stwierdzić, obserwując swój organizm. Charakterystycznym objawem wskazującym na dni płodne jest śluz płodny, czyli przezroczysta, bardzo rozciągliwa wydzielina z pochwy. W czasie owulacji często obserwuje się również podwyższenie temperatury ciała kobiety o ok. 0,2ºC (czyli dwie  „kreski”). Oznaką dni płodnych może być również ból owulacyjny w okolicy jednego z jajników. Jeśli objawy płodności nie są dość wyraźne lub kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, warto wykonać test owulacyjny, który konkretnie wskaże dni płodne. Specjaliści twierdzą, że najlepszym sposobem na zajście w ciążę jest częste współżycie, czyli co 2-3 dni.

Polecamy też:

Kalendarz miesiączkowy
Kalkulator ciąży
Kalkulator porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE