Suchość pochwy: jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić w ciąży?

2015-11-16 17:44
Suchość pochwy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Suchość pochwy powodują przede wszystkim zmiany hormonalne.

Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, o której kobiety często wstydzą się mówić, mimo że dotyczy wielu z nich. Tymczasem w przypadku wystąpienia suchości pochwy warto udać się do ginekologa i powiedzieć o swojej dolegliwości - z tą przypadłością łatwo sobie poradzić. Przeczytaj, jakie są przyczyny suchości pochwy i jak sobie radzić z tym schorzeniem, będąc w ciąży.

Suchość pochwy w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi. W kobiecej pochwie jest produkowany śluz, którego zadaniem jest jej odpowiednie nawilżenie, a także ochrona przed drobnoustrojami. Śluz pełni również ważną funkcję podczas stosunku seksualnego - w wyniku podniecenia organizm wytwarza go jeszcze więcej, co umożliwia kobiecie przeżycie bezbolesnego i przyjemnego aktu. Głównymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie owego śluzu są estrogeny. Gdy nie ma ich w wystarczającej ilości, dochodzi do suchości pochwy. To właśnie różnego rodzaju zmiany hormonalne najczęściej powodują jej wystąpienie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchości pochwy i jak jej przeciwdziałać, także w ciąży.

Przeczytaj również: Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny i objawy

Suchość pochwy w ciąży: przyczyny

Przyczyną suchości pochwy są przede wszystkim zmiany hormonalne, związane z działaniem estrogenów, zachodzące w organizmie. Dlatego też najczęściej doświadczają jej kobiety w ciąży i w połogu, jak i te, które przechodzą menopauzę. Suchość pochwy może również doskwierać kobietom przed menstruacją, ponieważ wtedy spada poziom estrogenów w organizmie. Warto dodać, że suchość pochwy może też być objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej. Infekcje mają też działanie ją pogłębiające. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie leków: środków antykoncepcyjnych, regulujących poziom estrogenów w organizmie.

Suchość pochwy: objawy

Kobieta cierpiąca na to schorzenie odczuwa pieczenie i swędzenie w okolicy pochwy. Może być ono tak intensywne, że powoduje uczucie dyskomfortu podczas chodzenia. Jednym z objawów suchości pochwy jest również ból podczas stosunku - pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, więc akt seksualny przestaje być dla kobiety przyjemny. Dolegliwości mogą towarzyszyć żóltawe upławy. Suchość pochwy może prowadzić do powstania obtarć, a nawet krwawienia, spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej i brakiem odpowiedniego nawilżenia.

Przeczytaj również: Fakty i mity o higienie intymnej w ciąży

Suchość pochwy: leczenie

Leczenie w przypadku suchości pochwy zależy przede wszystkim od jej przyczyn, które nie zawsze trudno określić. Jeśli dolegliwość pojawiła się wraz z rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, należy skonsultować się z ginekologiem, który określi, jak dalej postępować. Być może konieczna okaże się zmiana preparatów na inne. W przypadku kobiet przechodzących menopauzę stosuje się kuracje hormonalne.

Sposoby na suchość pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży muszą być szczególnie ostrożne z przyjmowaniem leków i stosowaniem różnych środków. Na szczęście w przypadku suchości pochwy mogą sobie łatwo poradzić. Istnieje bowiem wiele środków do nawilżania pochwy, które nie zaszkodzą ani im, ani dziecku. Na rynku dostępne są więc żele, globulki i tabletki dopochwowe. W ich składzie najczęściej znajdują się: kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Najlepiej wybierać lubrykanty silikonowe, które można stosować tuż przed stosunkiem. Warto jednak zaznaczyć, że kobieta spodziewająca się dziecka i mająca suchość pochwy nie powinna wybierać środków zawierających afrodyzjaki - środki chemiczne działają drażniąco i wywoływac reakcję alergiczną. W przypadku kobiet karmiących piersią dolegliwość powinna samoistnie zniknąć już po jego zakończeniu.

Dołącz również do dyskusji o seksie w ciąży na forum Mjakmama24.pl!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Ola Nowakowska
|

@Aneta ja też używam tych globulek. to co mnie do nich przekonuje to ten czysty kwas hialuronowy, bo to jest najszybciej i najskuteczniej wchłaniająca się forma, tak mi powiedział lekarz. no i rzeczywiście nawilżają, po stosunku nie ma otarć, nie ma pieczenia

Aneta Klimek
|

Ja stosuję Mucovagin, ale nie żel, tylko globulki i bardzo mi pomagają.