Suchość pochwy: jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić w ciąży?

2022-02-23 9:54

Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, o której kobiety często wstydzą się mówić, mimo że dotyczy wielu z nich. Tymczasem w przypadku wystąpienia suchości pochwy warto udać się do ginekologa i powiedzieć o swojej dolegliwości - z tą przypadłością można dość łatwo sobie poradzić.

Suchość pochwy w ciąży - jak jej zaradzić?
Autor: Getty images Suchość pochwy w ciąży - jak jej zaradzić?

Suchość pochwy w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi. W kobiecej pochwie jest produkowany śluz, którego zadaniem jest jej odpowiednie nawilżenie, a także ochrona przed drobnoustrojami. Śluz pełni również ważną funkcję podczas stosunku seksualnego - w wyniku podniecenia organizm wytwarza go jeszcze więcej, co umożliwia kobiecie przeżycie bezbolesnego i przyjemnego aktu.

Głównymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie owego śluzu są estrogeny. Gdy nie ma ich w wystarczającej ilości, dochodzi do suchości pochwy. To właśnie różnego rodzaju zmiany hormonalne najczęściej powodują jej wystąpienie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchości pochwy i jak jej przeciwdziałać, także w ciąży.

Czytaj też: Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny i objawy

Spis treści

  1. Suchość pochwy w ciąży: przyczyny
  2. Suchość pochwy: objawy
  3. Suchość pochwy: leczenie
  4. Sposoby na suchość pochwy w ciąży
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Suchość pochwy w ciąży: przyczyny

Przyczyną suchości pochwy są przede wszystkim zmiany hormonalne, związane z działaniem estrogenów, zachodzące w organizmie. Dlatego też najczęściej doświadczają jej kobiety w ciąży i w połogu, jak i te, które przechodzą menopauzę. Suchość pochwy może również doskwierać kobietom przed menstruacją, ponieważ wtedy spada poziom estrogenów w organizmie.

Warto dodać, że suchość pochwy może też być objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej. Infekcje mają też działanie ją pogłębiające. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie leków: środków antykoncepcyjnych, regulujących poziom estrogenów w organizmie.

Czytaj też: Śluz po zapłodnieniu a śluz w ciąży - jak wygląda?

Suchość pochwy: objawy

Kobieta cierpiąca na to schorzenie odczuwa pieczenie i swędzenie w okolicy pochwy. Może być ono tak intensywne, że powoduje uczucie dyskomfortu podczas chodzenia. Jednym z objawów suchości pochwy jest również ból podczas stosunku - pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, więc akt seksualny przestaje być dla kobiety przyjemny.

Dolegliwości mogą towarzyszyć żółtawe upławy. Suchość pochwy może prowadzić do powstania obtarć, a nawet krwawienia, spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej i brakiem odpowiedniego nawilżenia.

Zobacz też: Białe upławy w ciąży - czy są powodem do niepokoju?

Suchość pochwy: leczenie

Leczenie w przypadku suchości pochwy zależy przede wszystkim od jej przyczyn, które nie zawsze trudno określić. Jeśli dolegliwość pojawiła się wraz z rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, należy skonsultować się z ginekologiem, który określi, jak dalej postępować. Być może konieczna okaże się zmiana preparatów na inne. W przypadku kobiet przechodzących menopauzę stosuje się kuracje hormonalne.

Sposoby na suchość pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży muszą być szczególnie ostrożne z przyjmowaniem leków i stosowaniem różnych środków. Na szczęście w przypadku suchości pochwy mogą sobie łatwo poradzić. Istnieje bowiem wiele środków do nawilżania pochwy, które nie zaszkodzą ani im, ani dziecku. Na rynku dostępne są więc żele, globulki i tabletki dopochwowe. W ich składzie najczęściej znajdują się: kwas hialuronowy i kwas mlekowy.

Najlepiej wybierać lubrykanty silikonowe, które można stosować tuż przed stosunkiem. Warto jednak zaznaczyć, że kobieta spodziewająca się dziecka i mająca suchość pochwy nie powinna wybierać środków zawierających afrodyzjaki - środki chemiczne działają drażniąco i wywoływać reakcję alergiczną. W przypadku kobiet karmiących piersią dolegliwość powinna samoistnie zniknąć już po jego zakończeniu.

Czytaj też: Seks w ciąży - fakty i mity

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza