Pessar to sposób na niewydolność szyjki macicy

Pessar na kłopoty z szyjką
fot.: Shutterstock

Niewydolność szyjki macicy to problem dość często pojawiający się w ciąży, którego efektem może być poród przedwczesny. Lekarz może wtedy zaproponować ci założenie specjalnego silikonowego krążka. Pessar kołnierzowy, bo tak ten krążek się nazywa, zakłada się na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Niewydolność szyjki macicy może dotyczy wielu kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów powstrzymania skracanie się szyjki macicy, prowadzącego do przedwczesnego porodu jest właśnie pessar (właściwie pessar kołnierzowy). Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim.

Pessar zakłada się niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. Czasem ciężarna może odczuwać lekki dyskomfort, ale mija on szybko. 
I właśnie z powodu tego, że pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy, zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy i na jak długo zakłada się pessar?

Zanim twój ginekolog podejmie decyzję o założeniu pessaru, dokona pomiaru długości szyjki macicy za pomocą USG (sondą dopochwową), a także wykona badania w celu wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy – gdyż są one przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu. Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Najczęściej zakłada się pessar nr 2. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna. Zdejmuje się go najczęściej w 3-8. tygodniu ciąży.

Pessar zwiększa ryzyko infekcji

Założenie krążka zwiększa ryzyko występowania infekcji pochwy. Pessar szyjki macicy  jest ciałem obcym, w związku z czym jego obecność wpływa na zwiększenie ilości wydzieliny (to normalny objaw), jednocześnie utrudniając jej odpływ. Aby zapobiec infekcjom, lekarz zazwyczaj profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Pessar ginekologiczny jest metodą leczenia niewydolności szyjki macicy i zapobiegania porodowi przedwczesnemu, dlatego po jego założeniu przyszła mama musi ograniczyć aktywność fizyczną. Powinna też dużo odpoczywać, unikać stresów i zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Nie może uprawiać seksu. Mama z założonym pessarem zwykle przebywa na zwolnieniu lekarskim. Często wskazane jest przyjmowanie leków rozkurczowych.

Pessar trzeba kontrolować

Po 2–3 dniach od założenia pessaru konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Ile kosztuje pessar?

Pessar ciężarna musi sama zakupić (w aptece lub w internecie, np. na stronie www.herbich.pl); koszt to 150–170 zł. W niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2011-10-03
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.