28 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-24 15:00
28 tydzień profil
Autor: Getty images

Przed tobą jeszcze 3 miesiące, a już teraz czujesz się czasem tak, jakby brakowało ci oddechu. To dlatego, że dno macicy znajduje się obecnie 3 cm powyżej pępka, czyli uciska twoją przeponę. Nie jest to groźne, ale niezbyt miłe. Zobacz, jak rozwija się twoje dziecko i sprawdź, jak możesz się teraz czuć.

W 28 tygodniu ciąży dzieci potrafią już rozpoznać głos matki. Nie tylko wiedzą jak brzmi, ale znają również jego ton oraz rytm. Zapamiętują go i po narodzinach potrafią odróżnić go od głosu innych kobiet. To nie jedyne umiejętności dziecka w 28 tygodniu ciąży.

Spis treści:

  1. Brzuch i waga kobiety w 28 tygodniu ciąży
  2. Skurcze przepowiadające i inne dolegliwości ciążowe
  3. Wygląd dziecka w 28 tygodniu ciąży
  4. Rozwój płodu w 28 tygodniu ciąży

Który to miesiąc ciąży?

28 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca ciąży i 3 trymestru ciąży. To 26 tydzień życia dziecka.

Brzuch i waga kobiety w 28 tygodniu ciąży

28 tydzień to kolejny przełom w rozwoju ciąży. Powoli zaczynasz odczuwać dolegliwości związane z noszeniem dużego brzucha: nic dziwnego, jesteś coraz cięższa i masz coraz większy obwód w pasie. Dlatego trudniej ci się poruszać, bolą cię plecy, puchną nogi.

W 28 tygodniu ciąży możesz też czuć swędzenie rozciągającej się skóry na brzuchu. Zamiast się drapać, smaruj ją oliwą z oliwek lub specjalnym kremem dla ciężarnych. 

W trzecim trymestrze możesz tyć ok. 0,5 kg na tydzień, ale pamiętaj, że im więcej ważyłaś na starcie, czyli w pierwszym dniu ciąży, tym mniej możesz przybierać na wadze. Dlatego panie z otyłością przed zapłodnieniem powinny tyć tylko 0,2-0,3 kg tygodniowo.

Zapotrzebowanie na kalorie w 28 tygodniu ciąży jest wprawdzie większe, ale niewiele. Możesz jeść ok. 475 kalorii więcej niż normalnie. Dodatkową energię twój organizm spożytkuje na rozrost tkanek, zwiększenie objętości krwi, wielkości macicy, a także na utworzenie zapasów na czas połogu i laktacji.

Sprawdź:

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Kalkulator wagi w ciąży

Skurcze przepowiadające i inne dolegliwości ciążowe

28 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz już odczuwać obecność skurczów przepowiadających: są one naturalnym ćwiczeniem macicy przed porodem.

Nie ma powodu do niepokoju, jeśli same ustępują (nawet po kilku minutach) i nie nasilają się. Nie powodują skracania i rozszerzania szyjki macicy i nie są bolesne, choć dokuczliwe.

Ich charakterystycznym objawem jest twardnienie brzucha i bóle w dole pleców. Skurcze mogą się powtarzać coraz częściej, aby je złagodzić, powinnaś się położyć, zmienić pozycje i rozluźnić ciało.

Inne typowe dolegliwości ciążowe, które możesz zaobserwować w 28 tygodniu ciąży to pajączki pojawiające się na skórze. Powoduje je wywołana hormonami i innymi zmianami w organizmie kruchość naczyń.

Prawdopodobnie będziesz też odczuwać teraz bóle pleców. Twój coraz cięższy brzuszek powoduje, że zmienia się twoja sylwetka: aby utrzymać równowagę wykrzywiasz nienaturalnie kręgosłup, nic więc dziwnego, że zaczynają boleć cię plecy.

Są na to dwie rady: ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa oraz odpoczynek. Powinnaś relaksować się często i tak długo, ile potrzeba, abyś poczuła się lepiej.  

Czytaj też:

Twardy brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców?

Czy w 28. tygodniu ciąży na USG 3D można zobaczyć rysy twarzy dziecka?
Zobacz film

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Utrudniony powrót krwi z dolnych partii ciała i wzrost ciśnienia żylnego w tym obszarze, a także gromadzenie wody i soli w organizmie jest przyczyną pojawiania się obrzęków. Dotyczą one głównie stóp (ciasne buty) i dłoni (ciasna obrączka).

Nasilają się szczególnie w drugiej połowie dnia i zmniejszają się lub ustępują po nocnym odpoczynku. Jeśli nie towarzyszy im wzrost ciśnienia krwi > lub = 140/90 mmHg, nie są powodem do niepokoju.

Jeśli masz grupę krwi Rh D ujemną (-), a badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych przeciwko krwinkom czerwonym (tzw. pośredni odczyn Coombsa) wyszło ujemne, możesz otrzymać zastrzyk z immunoglobuliny anty D w ramach śródciążowej profilaktyki konfliktu serologicznego.

Wygląd dziecka w 28 tygodniu ciąży

W 28 tygodniu ciąży dziecko waży już 1300-1400 g i ma 36 cm długości. To jego 26 tydzień życia. Dobiega końca kształtowanie układu kostnego i stawów. Malec skupia się na wzroście i tyciu - robi się coraz okrąglejszy, poprawia się też napięcie jego mięśni.

Płód ma w pełni rozwinięte rzęsy i brwi. Odpowiedni kolor tęczówki przybiorą dopiero kilka miesięcy po porodzie. W 26 tygodniu swojego życia ma też zupełnie ukształtowane oczy, których dotąd nie mogło otwierać, bo jego powieki były zrośnięte. Właśnie teraz jednak zaczynają się rozchylać!

Dziecku już nie przybywa komórek nerwowych, jednak te, które są, doskonalą się i specjalizują. Dlatego nie zapominaj o dbaniu o odpowiednią ilość kwasów omega-3 w swojej diecie. Powinnaś jeść ryby, oleje roślinne, które są doskonałym źródłem DHA. Mózg dziecka w 3 trymestrze rozwija się bardzo szybko, dlatego należy dostarczyć mu właściwych substancji odżywczych.

Od 28 tygodnia ciąży możesz odczuwać ruchy płodu, które mogą nawet bolesne. Malec uderza cię w zebra, ponieważ jest coraz większy i dosięga do nich swoimi kończynami (macica rozrasta się i jej dno jest tuż pod przeponą).

Od 28 tygodnia ciąży już do końca ciąży zwracaj większą uwagę na codzienne ruchy płodu. W czasie aktywności dziecka powinnaś czuć co najmniej 10 ruchów na godzinę.

Czytaj też:

DHA w ciąży: od kiedy, jaka dawka?

Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

Warto wiedzieć

Twoje dziecko śni – świadczą o tym ruchy gałek ocznych. Naukowcy odkryli, że już w tym wieku występują u dzieci szybkie ruchy gałki ocznej podczas snu (faza REM), które świadczą o marzeniach sennych!

Zdaniem psychologów prenatalnych, płód śni o tym, co robił wcześniej, czyli: jak ruszał nóżką lub rączką, bawił się pępowiną czy reagował na głośny dźwięk. W ten sposób „układa” mu się w głowie zdobyta wiedza, wszystkie wrażenia i doświadczenia z danego dnia – a to służy dojrzewaniu mózgu.

Rozwój płodu w 28 tygodniu ciąży

Maluch w 28 tygodniu ciąży pobiera pierwsze lekcje mowy. Wcześniaki urodzone w tym czasie nie tylko rozpoznają już głos mamy, ale znają jego rytm i ton, a także wyraźnie reagują na nastrój, który dźwięki odzwierciedlają. Dlatego warto dużo mówić do dziecka, aby dobrze zapamiętało tembr twojego głosu.

Na tym etapie rozwoju zachodzą zmiany w obrębie narządów płciowych chłopców. Ich jądra schodzą do moszny (przedtem były umiejscowione w jamie brzusznej malca).

Rozwija się też układ oddechowy malca: gdyby teraz doszło do porodu, malec miałby już spore szanse na przeżycie poza brzuchem (oczywiście w inkubatorze), bo jego płuca są niemal całkowicie wykształcone.

Czytaj też:

Sprawdź: Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia na okres ciąży

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży

Polecamy wideo: 28 tydzień ciąży

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam już zupełnie ukształtowane oczy, których dotąd nie mogłam otwierać, bo moje powieki były zrośnięte. Właśnie teraz jednak zaczynają się rozchylać! Ale to jeszcze nic. Naukowcy odkryli, że już w tym wieku występują u mnie szybkie ruchy gałki ocznej podczas snu (faza REM), które świadczą o marzeniach sennych!

A więc ja śnię! Nawet mnie samej trudno w to uwierzyć, ale skoro ci mądrale tak twierdzą, to pewnie tak jest – mam sny, tylko ich nie pamiętam po przebudzeniu. Wam też się to zdarza?

Aha, oprócz oczu, mam w pełni rozwinięte rzęsy – długie i piękne. Jak mogłam zapomnieć o tak ważnym elemencie urody? I brwi też już zresztą mam. Oprawa oczu jest więc gotowa, tylko jakie będą same oczy – na razie trudno powiedzieć. Ostateczną barwę, która zostanie ze mną na zawsze, tęczówki przybiorą bowiem dopiero kilka miesięcy po moim urodzeniu!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE