38 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-01 14:47
38 tydzień ciąży
Autor: Getty images

38 tydzień ciąży to czas, kiedy stres i przemęczenie mogą bardzo szybko wywołać poród, więc miej się na baczności. Zobacz, jak wygląda teraz twoje dziecko i sprawdź, jak możesz się czuć w 38 tygodniu ciąży.

W 38 tygodniu ciąży dziecko osiąga wagę 3 kg. Jest mu ciasno i niezbyt wygodnie, a jego nastrój zależy od ciebie. To ostanie tygodnie ciąży, więc bardzo uważaj na siebie.

Spis treści:

  1. Dolegliwości w 38 tygodniu ciąży
  2. Waga i brzuch w 38 tygodniu ciąży
  3. Poród w 38 tygodniu
  4. Waga i rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

38 tydzień ciąży to 9 miesiąc i koniec 3 trymestru ciąży. To 36 tydzień życia dziecka.

Dolegliwości w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży na pewno będziesz odczuwać wzrastające podniecenie i ulgę, że to już prawie finał. Ale może pojawić się również niepokój o przebieg porodu i zdrowie dziecka, oraz drażliwość i roztargnienie.

Nie powinny cię również dziwić sny związanie z dzieckiem. To dlatego, że cała twoja uwaga skupiona jest na porodzie i maluszku.

O nadchodzącym wielkimi krokami wydarzeniu przypominają ci teraz coraz częstsze skurcze macicy, zwłaszcza wieczorami i nocą. Nie zawsze zwiastują poród, czasem skurcze tzw. przepowiadające są tylko ćwiczeniem przed porodem i mają za zadanie zmiękczenie, skrócenie i lekkie rozszerzenie szyjki macicy.

W 38 tygodniu ciąży uczucie narastającego ucisku w podbrzuszu to po prostu znak, że dziecko konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy. Naprawdę już czas na to!

Czytaj:

Nasz sennik. Czy wiesz, co oznacza sen o porodzie?

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Waga i brzuch w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży może już nastąpić zwolnienie lub zatrzymanie przyrostu masy ciała, lub nawet jej nieznaczny spadek. Mimo to możesz mieć uczucie, że twój brzuch zaraz eksploduje. Zawiązanie butów czy obejrzenie swoich palców u stóp jest już prawie niemożliwe. Obwód twojego brzucha może sięgać nawet 90-100 cm.

Sprawdź:

Ile możesz przytyć w ciąży - skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży

Urlop macierzyński przed porodem - komu przysługuje?

Poród w 38 tygodniu

W 38 tygodniu ciąży twój organizm i dziecko są już w zasadzie gotowe na poród. Możesz już wypatrywać pierwszych skurczów. Nie lekceważ żadnych objawów i w razie potrzeby zgłoś się do szpitalnej izby przyjęć.

Pamiętaj też o zasadzie "trzech s", czyli o metodach przyspieszenia porodu. Jedna z nich to seks! Wprawdzie jesteś ociężała i nie masz ochoty nawet się poruszyć, to jednak seks w 38 tygodniu ciąży może skrócić twoje męki.

Sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające „dojrzewanie” szyjki macicy, zatem jeśli tylko masz ochotę... Najlepiej sprawdza się kochanie na boku.

Pozostałe "s" są równie skuteczne. To spacer i schody.

Zobacz też:

Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

Kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Co powinnaś zrobić przed porodem? Zobacz WIDEO

Badanie lekarskie

Między 38 i 39 tygodniem ciąży udaj się na ostatnią przed porodem wizytę u lekarza. Podczas wizyty kontrolnej ginekolog na pewno cię zważy, zmierzy także ciśnienie krwi i oceni obrzęki na stopach i rękach. Może również zbadać szyjkę macicy i określić wysokość dna miednicy.

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Jednym z objawów przepowiadających zbliżający się poród jest obniżanie się maleństwa i jego wstawianie się do kanału rodnego. U kobiet będących w pierwszej ciąży dzieje się to zwykle około 2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet mogło więc nastąpić już w 36 tygodniu ciąży).

U mam będących w kolejnych ciążach dziecko może się wstawić do kanału rodnego na kilka dni przed porodem lub dopiero w jego trakcie.

Kiedy maluszek wstawia się do wchodu miednicy, możesz zauważyć obniżenie brzuszka. Będzie Ci się dzięki temu łatwiej oddychać. Może troszkę mniej dokuczać zgaga. Z drugiej strony, obniżająca się i uciskająca na pęcherz moczowy główka dziecka spowoduje jeszcze częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, a nawet jego mimowolne popuszczanie.

Możesz odczuwać dyskomfort i ból w okolicy miednicy, spojenia łonowego, ciągnięcie i kłucie w kroczu i pochwie. Twój sposób poruszania się będzie teraz przypominał chód kaczki.

Waga i rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży dziecko waży trzy kilogramy, ma ok. 50 cm. Otacza go litr wód płodowych i łożysko, które ma ponad 15 cm średnicy, a waży ok. 3 kg. Prawidłowa waga dziecka w 38 tygodniu ciąży to minimum 2,5 kg.

Czy wiesz, że w 38 tygodniu ciąży nastrój dziecka wciąż zależy przede wszystkim od ciebie? Dostarczasz mu bowiem wraz z krwią hormony. Są one intensywnie wydzielane w chwili lęku, napięcia czy agresji, ale i w euforii, momencie rozluźnienia czy radości.

Dziecko więc bezwolnie towarzyszy ci w przeżyciach. Kiedy niespodziewanie dziecko zacznie się energicznie wiercić, jakby starając się przeciągnąć, oznacza to, że dzień porodu jest bliski.

Czytaj:

PORODÓWKA: formalności na izbie przyjęć. Zobacz, co załatwić przed porodem

Starzejące się łożysko, czyli o stopniu dojrzałości łożyska

Warto to mieć
2,00 zł

Warto to mieć

Z poradnika dowiesz się:

  • jak często i długo karmić noworodka
  • jak go kąpać, pielęgnować pępek, obcinać paznokcie, przewijać
  • czy podawać mu witaminy
  • co robić, gdy dziecko płacze
  • jak sobie radzić z kolką
  • jakie niepokojące sygnały wymagają konsultacji z pediatrą
Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Skończyłam 36 tygodni. W tej chwili ważę już ponad 3 kg i mam ok. 50 cm wzrostu (razem z nóżkami). Wiele już nie urosnę, bo łożysko się starzeje, to znaczy tworzą się w nim skrzepy i bryłki wapnia, przez co pracuje mniej sprawnie.

Ma prawo być zmęczone, bo bardzo intensywnie pracowało prawie od początku ciąży. Dziękuję ci, mój ty żywicielu!

A odżywiona jestem niczego sobie – nabrałam wreszcie trochę ciała i już nie jestem takim chudzielcem, jakim byłam kiedyś. Mam też normalny kolor skóry i paznokcie, i piękne włoski na głowie.

W głowie też niczego mi nie brakuje – mój mózg i sieć włókien nerwowych w chwili urodzenia składają się ze 100 miliardów komórek! Jestem zwarta i gotowa do wyruszenia w drogę.

Jeszcze jak zwarta – dosłownie zwinięta w kłębek. Każdy ruch sprawia mi teraz trudność, więc poruszam się mniej. Ale nie martw się mamo, jeśli nie wyczuwasz ruchów – to nie dlatego, że coś mi się stało, tylko z powodu braku miejsca.

Polecamy wideo: Wyprawka do szpitala

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE