38. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 15:48

38. tydzień ciąży to czas, kiedy stres i przemęczenie mogą bardzo szybko wywołać poród, więc miej się na baczności. Zobacz, jak wygląda teraz twoje dziecko i sprawdź, jak możesz się czuć w 38. tygodniu ciąży.

ciąża

i

Autor: Getty images W 38 tygodniu ciąży o zbliżającym się porodzie przypominają ci coraz częstsze skurcze macicy, zwłaszcza wieczorami i nocą.

W 38. tygodniu ciąży dziecko osiąga wagę 3 kg. Jest mu ciasno i niezbyt wygodnie, a jego nastrój zależy od ciebie. To ostanie tygodnie ciąży, więc bardzo uważaj na siebie.

Który to miesiąc ciąży?

38. tydzień ciąży to 9. miesiąc i koniec 3. trymestru ciąży. To 36. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 38. tydzień ciąży - rozwój dziecka 
  2. 38. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 38. tydzień ciąży - wygląd dziecka
  4. 38. tydzień ciąży - objawy ciąży 
  5. 38. tydzień ciąży - dolegliwości 
  6. 38. tydzień ciąży - poród w 38. tygodniu ciąży

38. tydzień ciąży - rozwój dziecka 

Czy wiesz, że w 38. tygodniu ciąży nastrój dziecka wciąż zależy przede wszystkim od ciebie? Dostarczasz mu bowiem wraz z krwią hormony. Są one intensywnie wydzielane w chwili lęku, napięcia czy agresji, ale i w euforii, momencie rozluźnienia czy radości.

Dziecko więc bezwolnie towarzyszy ci w przeżyciach. Kiedy niespodziewanie dziecko zacznie się energicznie wiercić, jakby starając się przeciągnąć, oznacza to, że dzień porodu jest bliski.

Czytaj: PORODÓWKA: formalności na izbie przyjęć. Zobacz, co załatwić przed porodem

Starzejące się łożysko, czyli o stopniu dojrzałości łożyska

38. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

38. tydzień ciąży - wygląd dziecka

W 38. tygodniu ciąży dziecko waży trzy kilogramy, ma ok. 50 cm. Otacza go litr wód płodowych i łożysko, które ma ponad 15 cm średnicy, a waży ok. 3 kg. Prawidłowa waga dziecka w 38 tygodniu ciąży to minimum 2,5 kg.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

W 38. tygodniu ciąży twoje maleństwo waży już najprawdopodobniej ponad 3 kg. Jego długość zaś może sięgać 55 cm! Wielkością więc przypomina dorodnego arbuza.

9. miesiąc ciąży

38. tydzień ciąży - objawy ciąży 

W 38. tygodniu ciąży może już nastąpić zwolnienie lub zatrzymanie przyrostu masy ciała, lub nawet jej nieznaczny spadek. Mimo to możesz mieć uczucie, że twój brzuch zaraz eksploduje. Zawiązanie butów czy obejrzenie swoich palców u stóp jest już prawie niemożliwe. Obwód twojego brzucha może sięgać nawet 90-100 cm.

Między 38. i 39. tygodniem ciąży udaj się na ostatnią przed porodem wizytę u lekarza. Podczas wizyty kontrolnej ginekolog na pewno cię zważy, zmierzy także ciśnienie krwi i oceni obrzęki na stopach i rękach. Może również zbadać szyjkę macicy i określić wysokość dna miednicy.

38. tydzień ciąży - dolegliwości 

W 38. tygodniu ciąży na pewno będziesz odczuwać wzrastające podniecenie i ulgę, że to już prawie finał. Ale może pojawić się również niepokój o przebieg porodu i zdrowie dziecka, oraz drażliwość i roztargnienie.

Nie powinny cię również dziwić sny związanie z dzieckiem. To dlatego, że cała twoja uwaga skupiona jest na porodzie i maluszku.

O nadchodzącym wielkimi krokami wydarzeniu przypominają ci teraz coraz częstsze skurcze macicy, zwłaszcza wieczorami i nocą. Nie zawsze zwiastują poród, czasem skurcze tzw. przepowiadające są tylko ćwiczeniem przed porodem i mają za zadanie zmiękczenie, skrócenie i lekkie rozszerzenie szyjki macicy.

W 38. tygodniu ciąży uczucie narastającego ucisku w podbrzuszu to po prostu znak, że dziecko konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy. Naprawdę już czas na to!

Czytaj: Nasz sennik. Czy wiesz, co oznacza sen o porodzie?

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

38. tydzień ciąży - poród w 38. tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży twój organizm i dziecko są już w zasadzie gotowe na poród. Możesz już wypatrywać pierwszych skurczów. Nie lekceważ żadnych objawów i w razie potrzeby zgłoś się do szpitalnej izby przyjęć.

Pamiętaj też o zasadzie "trzech s", czyli o metodach przyspieszenia porodu. Jedna z nich to seks! Wprawdzie jesteś ociężała i nie masz ochoty nawet się poruszyć, to jednak seks w 38. tygodniu ciąży może skrócić twoje męki.

Sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające „dojrzewanie” szyjki macicy, zatem jeśli tylko masz ochotę... Najlepiej sprawdza się kochanie na boku.

Pozostałe "s" są równie skuteczne. To spacer i schody.

Zobacz też:

Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

Kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Jednym z objawów przepowiadających zbliżający się poród jest obniżanie się maleństwa i jego wstawianie się do kanału rodnego. U kobiet będących w pierwszej ciąży dzieje się to zwykle około 2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet mogło więc nastąpić już w 36 tygodniu ciąży).

U mam będących w kolejnych ciążach dziecko może się wstawić do kanału rodnego na kilka dni przed porodem lub dopiero w jego trakcie.

Kiedy maluszek wstawia się do wchodu miednicy, możesz zauważyć obniżenie brzuszka. Będzie Ci się dzięki temu łatwiej oddychać. Może troszkę mniej dokuczać zgaga. Z drugiej strony, obniżająca się i uciskająca na pęcherz moczowy główka dziecka spowoduje jeszcze częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, a nawet jego mimowolne popuszczanie.

Możesz odczuwać dyskomfort i ból w okolicy miednicy, spojenia łonowego, ciągnięcie i kłucie w kroczu i pochwie. Twój sposób poruszania się będzie teraz przypominał chód kaczki.

Czy to już poród?
Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?