Wydzielina z pochwy w ciąży: kolor, obfitość, niepokojące objawy

2016-04-20 12:20 Materiał sponsorowany

Wydzielina z pochwy w ciąży niepokoi przyszłą mamę, u której się pojawia. Spokojnie, to że jest jej więcej nie oznacza jeszcze niczego złego, jednak warto mieć się na baczności. Przeczytaj, co oznacza kolor i obfitość wydzieliny z pochwy w ciąży i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

wydzielina z pochwy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wydzielina z pochwy w ciąży najczęściej nie oznacza nic niepokojącego.

Spis treści

  1. Wydzielina z pochwy w ciąży: dlaczego się pojawia?
  2. Wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor: jak postępować?
  3. Wydzielina z pochwy w ciąży: brzydki zapach jest niepokojącym objawem
  4. Wydzielina z pochwy w ciąży: swędzenie lub pieczenie

Dziewięć miesięcy ciąży to dla kobiety czas wielu zmian obserwowanych w obszarze własnego ciała i fizjologii. Jedną z takich zmian, która występuje u większości przyszłych mam, jest obfitsza niż dotąd wydzielina z dróg rodnych. Jeśli jesteś w swojej pierwszej ciąży, być może nawet o tym jeszcze nie słyszałaś, bo nie jest to żaden ze "sztandarowych" ciążowych objawów, o których można przeczytać w każdym artykule na ten temat. A zatem warto pewne kwestie dotyczące wydzieliny z pochwy w ciąży wyjaśnić.

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Wydzielina z pochwy w ciąży: dlaczego się pojawia?

Zauważyłaś, że musisz teraz częściej – czy nawet stale – nosić wkładki higieniczne, bo wydzieliny z pochwy w ciąży jest więcej niż dotąd? Może nawet obawiasz się, że to objaw jakiegoś zakażenia okolic intymnych? Otóż, jeśli twoim problemem są tylko upławy, czyli zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, to nie masz czym się martwić, bo w ciąży jest to zupełnie normalne. To jedna z cech charakterystycznych dla tego stanu – jeszcze jeden skutek zmian w gospodarce hormonalnej.

Zwiększona ilość wydzieliny ma podobno lepiej chronić płód przed zakażeniem. Takie fizjologiczne upławy mają kolor mlecznobiały, a po wyschnięciu na bieliźnie mogą być lekko żółtawe. Nie mają też nieprzyjemnego, cuchnącego zapachu – najwyżej nieco kwaśny (to naturalny zapach kobiecych miejsc intymnych). Wydzielina jest zwykle dość rzadka, wodnista, ale czasami bywa bardziej gęsta, lekko kremowa – i to też jest normalne. Dopóki nie ma żadnych innych objawów – wszystko jest w porządku.

Co robić? Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić i często zmieniać wkładki higieniczne, najlepiej "oddychające", czyli bez warstwy folii, która utrudnia dostęp powietrza. Pamiętaj również o noszeniu bielizny z bawełny i podmywaniu się dwa razy dziennie.

Wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor: jak postępować?

Warto pamiętać, że nie dzieje się dobrze, gdy wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor. Fizjologiczne upławy są mlecznobiałe. Gdy ich kolor się zmienia, może to być pierwszy objaw stanu zapalnego. Niepokojąca jest każda zmiana koloru – na zielonkawy, żółty, szarawy, nie mówiąc już o wydzielinie podbarwionej ropą lub krwią.

Co robić? Najpierw musisz się upewnić, czy to, co bierzesz za wydzielinę z pochwy w ciąży, na pewno nią jest. Bo na wkładce higienicznej może też pojawić się mocz – w ciąży to dość częste. Na szczęście mocz jest łatwy do identyfikacji, a jego popuszczanie nie wymaga szybkiej wizyty u lekarza. W każdym innym przypadku powinnaś zgłosić się do ginekologa, bo zmiana koloru śluzu pochwowego może być symptomem choroby, np. zakażenia bakteryjnego czy chlamydiozy.

Wydzielina z pochwy w ciąży: brzydki zapach jest niepokojącym objawem

Naturalna woń kobiecej pochwy jest sprawą indywidualną – zwykle jest to zapach lekko kwaśny, a jego intensywność jest różna u różnych kobiet. Większość z nas potrafi zauważyć, gdy ten naturalny zapach się zmienia i wydzielina z pochwy w ciąży zaczyna "pachnieć" bardzo nieprzyjemnie. A każda taka zmiana to objaw, że dzieje się coś niedobrego. O infekcji bakteryjnej pochwy świadczy charakterystyczny, cuchnący zapach określany jako rybi. Także kiedy poczujesz, że twoje miejsca intymne wydzielają woń przypominającą drożdże – to również niedobrze, bo może oznaczać grzybicę.

Co robić? W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego ciążę, bo prawdopodobnie pojawił się stan zapalny, który trzeba wyleczyć. Zwłaszcza zakażenie bakteryjne pochwy jest niebezpieczne dla dziecka w brzuszku i wymaga podania antybiotyku. Pamiętaj, aby zawsze po zakończeniu leczenia antybiotykiem zastosować probiotyk ginekologiczny (do kupienia w aptece bez recepty). Taki preparat odbuduje prawidłową florę bakteryjną pochwy, co jest ważnym warunkiem, aby nie doszło do kolejnej infekcji. Warto wybierać te probiotyki, które mają skuteczność udowodnioną w badaniach naukowych z udziałem kobiet w ciąży. Taki preparat będzie nie tylko skuteczny, lecz również w stu procentach bezpieczny.

Wydzielina z pochwy w ciąży: swędzenie lub pieczenie

To najbardziej przykry i trudny do zniesienia objaw infekcji intymnej. Gdy okolice sromu i wejścia do pochwy bardzo swędzą, na pewno przyplątało się coś niepokojącego, najprawdopodobniej grzybica. Swędzeniu i pieczeniu może towarzyszyć zaczerwienienie warg sromowych.

Co robić? Oczywiście jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Możesz również zacząć przyjmować probiotyk ginekologiczny i stosować dostępny bez recepty środek łagodzący swędzenie. 

Sonda
Czy w 5 tygdniu ciąży miałaś poranne mdłości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza