Wydzielina z pochwy w ciąży: kolor, obfitość, niepokojące objawy

2016-04-20 12:20 Materiał sponsorowany

Wydzielina z pochwy w ciąży niepokoi przyszłą mamę, u której się pojawia. Spokojnie, to że jest jej więcej nie oznacza jeszcze niczego złego, jednak warto mieć się na baczności. Przeczytaj, co oznacza kolor i obfitość wydzieliny z pochwy w ciąży i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

wydzielina z pochwy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wydzielina z pochwy w ciąży najczęściej nie oznacza nic niepokojącego.

Spis treści

  1. Wydzielina z pochwy w ciąży: dlaczego się pojawia?
  2. Wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor: jak postępować?
  3. Wydzielina z pochwy w ciąży: brzydki zapach jest niepokojącym objawem
  4. Wydzielina z pochwy w ciąży: swędzenie lub pieczenie

Dziewięć miesięcy ciąży to dla kobiety czas wielu zmian obserwowanych w obszarze własnego ciała i fizjologii. Jedną z takich zmian, która występuje u większości przyszłych mam, jest obfitsza niż dotąd wydzielina z dróg rodnych. Jeśli jesteś w swojej pierwszej ciąży, być może nawet o tym jeszcze nie słyszałaś, bo nie jest to żaden ze "sztandarowych" ciążowych objawów, o których można przeczytać w każdym artykule na ten temat. A zatem warto pewne kwestie dotyczące wydzieliny z pochwy w ciąży wyjaśnić.

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Wydzielina z pochwy w ciąży: dlaczego się pojawia?

Zauważyłaś, że musisz teraz częściej – czy nawet stale – nosić wkładki higieniczne, bo wydzieliny z pochwy w ciąży jest więcej niż dotąd? Może nawet obawiasz się, że to objaw jakiegoś zakażenia okolic intymnych? Otóż, jeśli twoim problemem są tylko upławy, czyli zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, to nie masz czym się martwić, bo w ciąży jest to zupełnie normalne. To jedna z cech charakterystycznych dla tego stanu – jeszcze jeden skutek zmian w gospodarce hormonalnej.

Zwiększona ilość wydzieliny ma podobno lepiej chronić płód przed zakażeniem. Takie fizjologiczne upławy mają kolor mlecznobiały, a po wyschnięciu na bieliźnie mogą być lekko żółtawe. Nie mają też nieprzyjemnego, cuchnącego zapachu – najwyżej nieco kwaśny (to naturalny zapach kobiecych miejsc intymnych). Wydzielina jest zwykle dość rzadka, wodnista, ale czasami bywa bardziej gęsta, lekko kremowa – i to też jest normalne. Dopóki nie ma żadnych innych objawów – wszystko jest w porządku.

Co robić? Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić i często zmieniać wkładki higieniczne, najlepiej "oddychające", czyli bez warstwy folii, która utrudnia dostęp powietrza. Pamiętaj również o noszeniu bielizny z bawełny i podmywaniu się dwa razy dziennie.

Wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor: jak postępować?

Warto pamiętać, że nie dzieje się dobrze, gdy wydzielina z pochwy w ciąży zmienia kolor. Fizjologiczne upławy są mlecznobiałe. Gdy ich kolor się zmienia, może to być pierwszy objaw stanu zapalnego. Niepokojąca jest każda zmiana koloru – na zielonkawy, żółty, szarawy, nie mówiąc już o wydzielinie podbarwionej ropą lub krwią.

Co robić? Najpierw musisz się upewnić, czy to, co bierzesz za wydzielinę z pochwy w ciąży, na pewno nią jest. Bo na wkładce higienicznej może też pojawić się mocz – w ciąży to dość częste. Na szczęście mocz jest łatwy do identyfikacji, a jego popuszczanie nie wymaga szybkiej wizyty u lekarza. W każdym innym przypadku powinnaś zgłosić się do ginekologa, bo zmiana koloru śluzu pochwowego może być symptomem choroby, np. zakażenia bakteryjnego czy chlamydiozy.

Wydzielina z pochwy w ciąży: brzydki zapach jest niepokojącym objawem

Naturalna woń kobiecej pochwy jest sprawą indywidualną – zwykle jest to zapach lekko kwaśny, a jego intensywność jest różna u różnych kobiet. Większość z nas potrafi zauważyć, gdy ten naturalny zapach się zmienia i wydzielina z pochwy w ciąży zaczyna "pachnieć" bardzo nieprzyjemnie. A każda taka zmiana to objaw, że dzieje się coś niedobrego. O infekcji bakteryjnej pochwy świadczy charakterystyczny, cuchnący zapach określany jako rybi. Także kiedy poczujesz, że twoje miejsca intymne wydzielają woń przypominającą drożdże – to również niedobrze, bo może oznaczać grzybicę.

Co robić? W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego ciążę, bo prawdopodobnie pojawił się stan zapalny, który trzeba wyleczyć. Zwłaszcza zakażenie bakteryjne pochwy jest niebezpieczne dla dziecka w brzuszku i wymaga podania antybiotyku. Pamiętaj, aby zawsze po zakończeniu leczenia antybiotykiem zastosować probiotyk ginekologiczny (do kupienia w aptece bez recepty). Taki preparat odbuduje prawidłową florę bakteryjną pochwy, co jest ważnym warunkiem, aby nie doszło do kolejnej infekcji. Warto wybierać te probiotyki, które mają skuteczność udowodnioną w badaniach naukowych z udziałem kobiet w ciąży. Taki preparat będzie nie tylko skuteczny, lecz również w stu procentach bezpieczny.

Wydzielina z pochwy w ciąży: swędzenie lub pieczenie

To najbardziej przykry i trudny do zniesienia objaw infekcji intymnej. Gdy okolice sromu i wejścia do pochwy bardzo swędzą, na pewno przyplątało się coś niepokojącego, najprawdopodobniej grzybica. Swędzeniu i pieczeniu może towarzyszyć zaczerwienienie warg sromowych.

Co robić? Oczywiście jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Możesz również zacząć przyjmować probiotyk ginekologiczny i stosować dostępny bez recepty środek łagodzący swędzenie. 

Sonda
Czy w 5 tygdniu ciąży miałaś poranne mdłości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza