Szyjka macicy w ciąży: miękka, twarda, długość szyki macicy w ciąży

2016-07-30 14:47
Szyjka macicy
Autor: thinkstockphotos.com Niewydolność szyjki macicy w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Kontrolowanie szyjki macicy w ciąży jest bardzo ważne, bo w porę pozwala wykryć m.in. ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy poronienia i tym samym im skutecznie przeciwdziałać. Jaka powinna być prawidłowa szyjka macicy w ciąży, a kiedy jej wygląd budzi niepokój?

Posłuchaj jak zachowuje się szyjka macicy w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Szyjka macicy to swego rodzaju łącznik między macicą a pochwą. Głównym jej zadaniem jest stanowienie ujścia dla comiesięcznego krwawienia, doprowadzanie plemników do macicy, a po zapłodnieniu ochrona płodu przed wydaleniem. Szyjka macicy ma kształt rurki o długości od 3 do 5 cm, ale jej obraz zmienia się w zależności od dnia cyklu. Może być więc zamknięta lub rozpulchniona, twarda lub miękka. Jej zmiany (długość, twardość, rodzaj wytwarzanego śluzu) można nawet wykryć w samodzielnym badaniu palpacyjnym, które często jest podstawą określenia płodności w metodzie naturalnego planowania rodziny. Gdy kobieta nie jest w ciąży - szyjka nigdy nie jest szczelnie zamknięta.

Czytaj także: >> Niewydolność szyjki macicy w ciąży a poród przedwczesny >>

Szyjka macicy w ciąży - jak powinna wyglądać

Gdy dojdzie do zapłodnienia, szyjka macicy zasklepia się tzw. czopem śluzowym powstałym z różnych wydzielin. Zamknięcie szyjki jest niezbędne, by utrzymać ciążę i chronić płód przed czynnikami zewnętrznymi. Sama szyjka przez cały okres ciąży powinna być twarda, zamknięta i długa. W prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany na szyjce pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

 

Kiedy szyjka macicy jest niewydolna i co to oznacza?

Niewydolność szyjki macicy w ciąży oznacza wszelkie nieprawidłowości w jej strukturze czy formie i zaobserwowanie tych zmian na długo przed porodem np. w drugim trymestrze. Każda z nich powinna niepokoić, bo potencjalnie stanowi zagrożenie dla ciąży. W porę wykryta niewydolność szyjki macicy zwiększa szansę na donoszenie ciąży, bo umożliwia lekarzom podjęcie odpowiedniego leczenia. Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić w szyjce macicy podczas ciąży? Najczęściej mówimy tu o skróconej szyjce macicy i jej rozwarciu. To niebezpieczne zjawisko, jeśli wystąpiło na długo przed terminem porodu. Na skrócenie szyjki ma wpływ m.in. wielkość dziecka, które coraz bardziej napiera na szyjkę; uraz szyjki macicy; przebyte łyżeczkowanie macicy; wady wrodzone szyjki macicy; zmiany hormonalne itp. Skracaniu się szyjki macicy mogą, choć nie muszą, towarzyszyć inne objawy. Mogą to być silniejsze skurcze, plamienia, bóle kręgosłupa.

Czytaj także: >> Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu >>

Jak ocenić prawidłowość szyjki macicy w ciąży?

Odradza się przeprowadzanie takiego badania samodzielnie. Obserwacji szyjki powinien dokonywać lekarz ginekolog prowadzący ciążę, przy każdej wizycie kontrolnej. Stan szyjki macicy można dokładniej określić badaniem USG.

Kiedy szyjka macicy w ciąży się zmienia?

W prawidłowo przebiegającej ciąży, zmiany na szyjce następują pod koniec trzeciego trymestru. W ostatnich tygodniach ciąży szyjka ma prawo się skrócić i spulchnić. Na ostatnim etapie pojawia się rozwarcie, którego objawem jest wypadnięcie czopu śluzowego. To znak, że poród  jest bardzo blisko albo nawet już się rozpoczął. Szyjka macicy właśnie się przygotowuje do wydania dziecka na świat - toruje drogę, by mogło ono bez przeszkód opuścić macicę, przejść przez pochwę i znaleźć się na zewnątrz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE