Co to jest CZOP ŚLUZOWY? Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy to dla wielu kobiet w ciąży wielka zagadka spędzająca im sen z powiek. No bo jeśli nie wiesz jak wygląda czop śluzowy, to skąd możesz wiedzieć, że własnie odszedł i powinnaś zgłosić się do lekarza?

Odejście czopu śluzowego zwiastuje zazwyczaj poród. Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym jest czop śluzowy. To "korek" tworzący się po zajściu w ciążę u ujścia szyjki macicy. Jego zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza macicy przed wtargnięciem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych wywołujących wiele różnych infekcji. Czop śluzowy powstaje z wydzieliny pochwowej (śluzu), której w czasie ciąży jest więcej i jest gęstsza.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest śliski, elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego, może być bezbarwny lub żółtawy.Pod wpływem skracania i rozwierania się szyjki macicy przed porodem czop śluzowy wypada (może to nastapić nawet na dwa tygodnie przed porodem lub już na porodówce). Gdy czop śluzowy będzie odchodził, zobaczysz go jako śluzową, bezzapachową, wydzielinę pochwową, która może być podbarwiona krwią (dochodzi bowiem do rozerwania drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, która w ostatnich tygodniach przed porodem jest znacznie bardziej rozpulchniona i przekrwiona).

Czop śluzowy odchodzi: co cię może zaniepokoić?

Jeżeli wydzielina z pochwy staje się nagle wodnista, może to świadczyć o pęknięciu pęcherza płodowego i sączeniu się płynu owodniowego. Zbyt duża ilość krwi w wydzielinie może być wynikiem różnych niebezpiecznych powikłań ciążowych, np. odklejania się łożyska, zagrażających życiu dziecka. Zmiany wyglądu i zapachu wydzieliny mogą być również objawem infekcji dróg rodnych.

Odejście czopu śluzowego: czy jechać do szpitala?

Odejście czopu śluzowego bez towarzyszących mu innych objawów rozpoczynającego się porodu nie jest wskazaniem do natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. Powinnaś jednak odwiedzić lekarza prowadzącego, by sprawdził stan szyjki macicy i dokładnie określił rodzaj wydzieliny.

Autor tekstu: redakcja
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Nacięcie krocza: po co i jak nacina się krocze przy porodzie?
Nacięcie krocza: po co i jak nacina się krocze przy porodzie?

Nacięcie krocza czyli epizjotomia jest najczęstszym zabiegiem położniczym przeprowadzanym rutynowo na wielu ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Jedziemy do lekarza ale niesteety na dyzur do szpitala bo przychodnia zamknieta. Zuzia obudzila sie o 7 o 7.45 juz ...

uzytkownik

A cóż ja mam zrobić jak jestem zakatarzona? Nie mam szans przez świętan na lekarza. Mogę cos sobie kupić w ...

uzytkownik

Czy są tu dziewczyny, które planują w najbliższym czasie zajść w ciąże i 2015 zostać już mamą? :) Jeśli tak ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Poród. Poród forum, relacje, poród filmiki. Poród: objawy porodu, przebieg porodu, oznaki porodu. Przygotowanie do porodu. Zajęcia w szkole rodzenia. Jaki poród wybrać: poród naturalny, poród siłami natury, poród ze znieczuleniem czy cesarskie cięcie. Poród rodzinny, poród z mężem ma zalety i wady. Poród w wodzie, poród w domu, poród w prywatnym szpitalu, cesarka na życzenie. Kim jest doula. Poród bez bólu, poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, tens. Poród przedwczesny. Oznaki porodu. Poród: odejście wód płodowych. Przebieg porodu, fazy porodu. Czy konieczne jest nacinanie krocza. Kiedy jest potrzebne monitorowanie tętna płodu. Poród: jakie są skurcze parte, parcie w poszczególnych fazach porodu. Oddychanie w trakcie porodu. Komplikacje w czasie porodu, poród kleszczowy, poród z użyciem próżniociągu.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.