Odejście czopa śluzowego: jak wygląda, kiedy następuje, objawy

odejście czopa śluzowego
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Odejście czopa śluzowego jest niepokojące, jeśli dojdzie do niego przed 36. tygodniem ciąży.

Odejście czopa śluzowego zwykle sygnalizuje nadchodzący poród, ale może nastąpić także nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak  rozpoznać, że czop śluzowy odszedł. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Odejście czopa śluzowego może nastąpić zarówno już w trakcie porodu, jak i nawet na kilka tygodni przed nim. Jego odejście jest niepokojące i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem tylko, jeśli nastąpi przed 36. tygodniem ciąży.

Dlaczego? Bo to sygnał rozwierania się szyjki macicy. Poza tym czop śluzowy ma za zadanie chronić płód przed wirusami, bakteriami i grzybami, które mogłyby przedostać się z pochwy.

Odejście czopa śluzowego: jak odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy przypomina nieco białko jaja kurzego, ale jest bardziej gęsty, może być lekko żółtawy. Gdy odchodzi, przypomina śluzową, galaretowatą, bezzapachową wydzielinę pochwową, która może być podbarwiona krwią (dochodzi bowiem do rozerwania drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, która w ostatnich tygodniach przed porodem jest znacznie bardziej rozpulchniona i przekrwiona).

Zdarza się jednak, że czop śluzowy odchodzi w sposób niezauważalny - odpada przez kilka dni po kawałeczku, co łatwo przegapić, albo wypada dopiero na porodówce.

Dobrze wiedzieć

Jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży i wkrótce zostaniesz mamą, koniecznie zastanów się nad pobraniem przy porodzie krwi pępowinowej.

To sposób aby zabezpieczyć zdrowie lub nawet życie Twoich dzieci. Aby można było zastosować komórki macierzyste u innej osoby niż ta, od której zostały pobrane, trzeba sprawdzić zgodność tzw. antygenów tkankowych. Krew pępowinowa wymaga mniejszej zgodności niż szpik kostny, zatem dużo łatwiej jest ją dopasować do biorcy.

Czytaj: Prawdy i mity o bankowaniu krwi pępowinowej

Odejście czopa śluzowego: niepokojące objawy

Od 36. tygodnia ciąży odejście czopa śluzowego nie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, chyba że po jego odejściu:

  • pojawia się duża ilość wodnistej wydzieliny - to może być płyn owodniowy sączący się w wyniku pęknięcia pęcherza płodowego
  • pojawia się krwawienie lub wydzielina jest mocno podbarwiona krwią - to może świadczyć o odklejaniu się łożyska
  • pojawia się wydzielina o podejrzanym kolorze, konsystencji czy zapachu - to może świadczyć o infekcji dróg rodnych

Jeśli zauważysz takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u swojego ginekologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE