Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawienia w ciąży

2013-06-17 13:58

W drugiej połowie ciąży nie grozi ci już poronienie, co nie oznacza, że teraz krwawienie w ciąży możesz zlekceważyć. Zdarza się niekiedy, że do krwawienia w ciąży dochodzi w wyniku przemęczenia – twoje dziecko nie jest już przecież takie małe i solidnie obciąża twój organizm. Dlatego tak ważne jest, abyś teraz dużo odpoczywała. Co może powodować krwawienie w ciąży? W drugiej połowie ciąży przyczyną najczęściej jest łożysko przodujące lub odklejanie się łożyska.

Krawienie w drugiej połowie ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Przyczyny krwawienia w ciąży: łożysko przodujące
 2. Przyczyny krwawienia w ciąży: odklejenie się łożyska
 3. Przyczyny krwawienia w ciąży: Odejście czopu śluzowego

Krwawienie w ciąży nie jest już tak groźne, jeśli dziecko skończyło 37 tygodni, gdyż jest już zdolne do samodzielnej egzystencji. Dzięki postępowi medycyny w Polsce udaje się uratować coraz mniejsze dzieci – nawet takie, które ważą poniżej kilograma i pospieszą się na świat o ponad trzymiesiące.  Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy na czas trafisz do szpitala, który poza doskonałą opieką ginekologiczną dysponuje również nowoczesnym oddziałem patologii noworodka. Niestety, poród przed ukończeniem 34 tygodnia ciąży często zwiastuje wiele problemów. Po wypisie ze szpitala czeka cię większy niż inne matki wysiłek, konsultacje w różnych szpitalach, częstsze wizyty lekarskie czy konieczność rehabilitacji noworodka.

Dobrze wiedzieć

 • Nawet niewielkie krwawienie w ciąży może być sygnałem poważnego problemu (choćby odklejenia się łożyska), a obfite nie musi skończyć się źle.
 • Brak dolegliwości bólowych nie oznacza, że krwawienie w ciąży jest niegroźne.
 • Krwawienie w ciąży może być niewidoczne. Tak zdarza się na przykład przy odklejeniu się łożyska i tylko ginekolog rozpozna wtedy problem. Dlatego tak istotne jest zgłaszanie się na kontrolne wizyty, a także badanie po urazie (np. wypadku samochodowym – częstej przyczynie odklejenia się łożyska).
 • Przyczyny krwawienia w ciąży: łożysko przodujące

  Część kobiet ma w czasie ciąży problemy z łożyskiem. Jest ono odpowiedzialne m.in. za dostarczanie dziecku tlenu i niezbędnych substancji odżywczych, dlatego niezwykle istotne jest, by działało prawidłowo. Około 20 tygodnia ciąży lekarz za pomocą USG sprawdza, jak umiejscowione jest twoje łożysko. Zwykle jest ono zlokalizowane w górnej części macicy, w jej dnie lub na jej przedniej lub tylnej ścianie. Jeśli znajduje się w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, czyli zablokuje (w pełni bądź częściowo) dziecku drogę na świat, mówi się o nim łożysko przodujące. Objawem takiego stanu jest bezbolesne krwawienie z dróg rodnych, ale może nie być żadnych zauważalnych przez ciebie objawów, dlatego tak istotne jest wykonywanie badań USG. Łożysko przodujące jest groźne dla matki i płodu (może prowadzić do krwotoku, a nawet śmierci). Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko jest przodujące, zwykle ciężarna pozostaje w szpitalu, by lekarze mogli systematycznie oceniać stan jej i dziecka za pomocą USG i KTG (aparat do monitorowania pracy serca dziecka, który równocześnie odnotowuje skurcze macicy). Jeśli dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, niemal zawsze lekarze decydują o cięciu cesarskim, które pozwala wyeliminować zagrożenia mogące się pojawić w trakcie porodu drogami natury. Cesarskie cięcie wykonuje się też natychmiast, jeśli w czasie ciąży dojdzie do obfitego krwotoku z dróg rodnych.

  Przyczyny krwawienia w ciąży: odklejenie się łożyska

  Jeśli poród przebiega zgodnie z planem, prawidłowo umiejscowione łożysko odkleja się od ściany macicy samoistnie w kilka minut po urodzeniu dziecka. Zdarza się jednak (raz na 150 porodów), że łożysko odklei się znacznie wcześniej. Zwykle pojawia się wtedy krwawienie, które nie musi być obfite, ale zazwyczaj towarzyszy mu bolesność i duże, stałe napięcie brzucha. Ruchy dziecka mogą być osłabione lub bardzo gwałtowne. Mogą także wystąpić objawy groźnego dla życia wstrząsu (duszność, osłabienie, przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, uczucie niepokoju). W razie wystąpienia takich objawów, wezwij pogotowie, ułóż się (a najlepiej skorzystaj z czyjejś pomocy) na boku z uniesionymi nogami i czekaj na karetkę. Jeśli szybko zareagujesz i otrzymasz odpowiednią pomoc, możesz uniknąć poważnych powikłań u siebie i dziecka.

  Przyczyny krwawienia w ciąży: Odejście czopu śluzowego

  Gdy zbliża się termin porodu, spodziewaj się odejścia czopu śluzowego. To specjalny „korek” z gęstego śluzu, który powstaje na początku ciąży w kanale szyjki macicy. Uszczelnia go tak, by drobnoustroje nie mogły przedostać się do macicy i rozwijającego się w niej dziecka. Odejście czopu, który wygląda jak gęsty śluz, często podbarwiony krwią, zwiastuje początek porodu. Świadczy o tym, że kanał szyjki macicy rozwiera się, ale nie daje pewności, że powitasz na świecie malucha lada godzina. U kobiet rodzących kolejne dziecko może się to zdarzyć nawet kilkanaście dni przed porodem. Tak czy owak – skontaktuj się wówczas z lekarzem. On wyjaśni, czy twoja przygoda na porodówce już się zaczyna, czy jeszcze musisz trochę zaczekać.

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza