Pęcherz płodowy: jaką funkcję pełni w czasie ciąży?

2016-03-07 17:51

Pęcherz płodowy to jedno z najważniejszych pojęć, związanych z przebiegiem ciąży. Przeczytajcie, jaka jest rola pęcherza płodowego i jaką pełni funkcję podczas tych dziewięciu miesięcy.

pęcherz płodowy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pęcherz płodowy pęka już w trakcie porodu.

Spis treści

  1. Pęcherz płodowy: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
  2. Pęcherz płodowy: postępowanie w przypadku przedwczesnego pęknięcia
  3. Pęcherz płodowy: możliwe powikłania na skutek przedwczesnego pęknięcia

Pęcherz płodowy swoim wyglądem przypomina przezroczysty worek. Jest zbudowany z błon płodowych i znajduje się w nim płyn owodniowy. Pęcherz płodowy otacza jajo płodowe, jest więc miejscem, w którym rozwija sie płód, aż do dnia swoich narodzin. Dzięki pęcherzowi płodowemu i błonom płodowym płód jest chroniony przed urazami, zyskuje bezpieczne warunki do rozwoju. Co więcej, pęcherz płodowy chroni go również przed bakteriami, które znajdują się w drogach rodnych przyszłej matki. Gdy zbliża się pora porodu, płód zaczyna naciskać na pęcherz płodowy, powodując jego rozciągnięcie, a w konsekwencji - pęknięcie. Po jego pęknięciu niemal wszystkie kobiety odczuwają bóle porodowe w ciągu kolejnych 12 godzin, u około 20 procent przyszłych mam pojawią się one później. Często, zamiast o pęknięciu pęcherza płodowego mówimy o odejściu wód płodowych.

>>Przeczytaj również: Odejście wód płodowych - jak wygląda?>>

Pęcherz płodowy: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

Z przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, zwanym również przedwczesnym pęknięciem błon płodowych (ppbp), mamy do czynienia, gdy pęknięcie nastąpi przed porodem zamiast, jak powinno, już w jego trakcie i to przy całkowicie rozwartym ujściu szyjki macicy. Gdy pęknięcie pęcherza płodowego nastąpi przed 37. tygodniem ciąży, mamy do czynienia z ciążą niedonoszoną.

Jak rozpoznać, czy mamy do czyniania z pęknięciem pęcherza płodowego, a nie nietrzymaniem moczu lub śluzem, pojawiającym się w trakcie ciąży? Wody płodowe wyciekają zazwyczaj w większych ilościach, kobieta odczuwa nie tylko wilgoć, ale wyraźnie zauważa wyciek z dróg rodnych. Zapach wód płodowych jest zupełnie inny niż ostry, kwaśny zapach moczu - bardziej delikatny, czasem trudno go wyczuć, niekiedy przypomina zapach świeżej ryby.

Może się też zdarzyć, że wyciek nie jest gwałtowny, a woda się sączy. Wtedy, podobnie jak i w przypadku, gdy pęcherz płodowy pęknie przed 37. tygodniem ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

>>Przeczytaj również: Ciąża - utrata płynu owodniowego czy popuszczanie moczu?>>

Pęcherz płodowy: postępowanie w przypadku przedwczesnego pęknięcia

Wszystko zależy od momentu, w którym doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Jeśli miało ono miejsce około 34.-37. tygodnia ciąży, najczęściej dąży się do wywołania porodu, jeśli wcześniej - zazwyczaj ciężarna pozostaje pod stałą opieką lekarzy na oddziale położniczym i wprowadza się działania podtrzymujące ciążę: przede wszystkim podaje się przyszłej mamie antybiotyki. W ogromnej części przypadków udaje się doprowadzić do szczęśliwego, nawet jeśli przedwczesnego, rozwiązania i dzieci rodzą się zdrowe. Do śmierci dziecka, spowodowanej zbyt wczesnym pęknięciem pęcherza płodowego dochodzi w przypadku około 1 procenta noworodków.

Pęcherz płodowy: możliwe powikłania na skutek przedwczesnego pęknięcia

W wyniku zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego może wyniknąć infekcja, niedotlenienie i deformacja płodu, zbyt wczesne odklejenie się łożyska. Mogą się również pojawić problemy z pępowiną (wypadnięcie) i z płucami dziecka - ich rozwój może zostać wstrzymany przez zbyt długie przebywanie w łonie mamy bez wód płodowych. Pęknięcie pęcherza płodowego i brak wód płodowych skutkują również czasami szpotawymi i płasko-koślawymi stopkami. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza