Zespół cieśni nadgarstka w ciąży: objawy. Jakie są przyczyny drętwienia i bólu dłoni?

Krążenie w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Drętwienie rąk w ciąży mogą powodować... hormony.

Zespół cieśni nadgarstka objawia się drętwieniem i bólem dłoni i stosunkowo często doskwiera kobietom w ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak sobie poradzić z bólem nadgarstka w ciąży?

Zespół cieśni nadgarstka, podobnie jak większość ciążowych dolegliwości powodują hormony ciążowe. Powodują one zatrzymywanie się wody w organizmie, której nadmiar w okolicy nadgarstka może mieć przykre i bolesne konsekwencje , m.in. drętwienie dłoni.

>> Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

Jaka jest przyczyna bólu i drętwienia dłoni w ciąży?

Za ból czy uczucie drętwienia dłoni lub palców odpowiada zwykle schorzenie zwane zespołem cieśni nadgarstka. W ciąży powstaje ono w okolicach 26 tygodnia ciąży na skutek zatrzymania wody w okolicy nadgarstka, co może być przyczyną obrzęku torebki stawowej. To właśnie tam przebiegają nerwy dłoni, które na skutek ucisku dają objawy drętwienia, mrowienia czy bólu palców i nadgarstka. Powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka oprócz zatrzymywania się wody, sprzyja również tryb życia. Na to schorzenie zwykle uskarżają się kobiety, które dużo piszą na klawiaturze komputera lub wykonują inne czynności, które mocno obciążają nadgarstek np. wyszywają czy kroją.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest uczucie drętwienia dłoni lub palców, ale bywa też tak, że objawy są silniejsze - i powodują nie tylko dyskomfort, ale wręcz ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Tak jest wtedy, gdy postępujące schorzenie powoduje brak czucia i ból w nadgarstku lub całej ręki. W skrajnych przypadkach ręka staje się osłabiona i nie jest w pełni sprawna. Objawy schorzenia zwykle nasilają się w nocy, gdy na rękę działa dodatkowy ucisk lub ręka długo pozostaje w jednej pozycji. Bolesność i mrowienie ręki mogą nawet uniemożliwiać normalny i nieprzerwany sen.

>> Masaż PeLoHa: na czym polega i czy można go wykonywać w ciąży?

Czy zespół cieśni nadgarstka mija po porodzie?

Różnicą między schorzeniem występującym u ciężarnych a zespołem cieśni nadgarstka atakującym inne osoby jest to, że to dolegliwości zwykle ustępują tuż po porodzie. Zwykle też w ciąży mają łagodniejszy przebieg. Bardzo rzadko dochodzi do silnych bólów i niedowładu. Jeżeli jednak do nich dojdzie, nie można dolegliwości bagatelizować i należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci usztywnienie ręki i środki przeciwbólowe.

Jak sobie radzić z drętwieniem i bólem ręki w ciąży?

W pozostałych przypadkach, gdy drętwienie rąk w ciąży bywa tylko dyskomfortem, kobieta może próbować złagodzić tę uciążliwość na różne sposoby. W pierwszej kolejności należy ograniczyć wykonywanie czynności obciążających nadgarstek lub zmienić pewne nawyki. Podczas pracy przy komputerze, warto zmienić wysokość krzesła, by dłonie leżące na klawiaturze nie były zgięte w nadgarstkach. Można też zakupić specjalną ergonomiczną klawiaturę.

>> Jak wybrać najlepszą poduszkę ciążową?

Dobrze jest również zadbać o wygodny sen i zrezygnować z nawyku spania na ręku np. pod poduszką, a w przypadku wystąpienia drętwienia w nocy najlepiej jest zwiesić rękę na podłogę. Zaleca się również więcej ruchu i mniej siedzenia czy leżenia. Sposobem na złagodzenie dolegliwości może być m.in. joga.

Można też spróbować wzbogacić dietę o witaminę B6 (ryby, drób, mleko, orzechy, ziemniaki, słonecznik), choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że będzie to skuteczne dla zespołu cieśni nadgarstka. Dobroczynnie zaś na schorzenie może wpłynąć spożywanie większej ilości magnezu, cynku i żelaza oraz mniejszej ilości soli. Warto również ograniczyć picie, bo nadmiar spożywania płynów może zwiększać objętość wody zatrzymanej w organizmie.

>> Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży. Jak sobie z nimi poradzić?

Zobacz wideo: Ćwiczenia dla przyszłej mamy - ramiona, grzbiet nogi

Aktualizacja: 2016-08-19 Publikacja: 2015-12-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.